ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΑΓΟΥΡΑ
Ημερομηνία Σάβ Νοέμ 18, 2017 08:29

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 13 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Να μαι και εγω!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Φεβ 18, 2011 15:36
Δημοσ.: 340
Τοποθεσια: Σερρες
Moto: ktm exc-f 250 +yamaha fz1 fazer
Με γελοία στροφικη κινηση στο ποδι χωρις καθολου πιεση-δυναμη κρακ και δυνατος εντονος πονος ,τα γνωστα παγο-ξεκουραση και σε λιγες μερες καλυτερα,μολις ξεθαρεψα ξανα τα ιδια,προσθετουμε στα παραπανω γιατρο,μαγνητικη και τα αποτελεσματα ρηξη εσω μηνισκου 3 βαθμου και πιθανη ρηξη προσθιου χιαστου.
Πηγα και σε 2ο γιατρο και οι 2 κρινουν οτι ο μηνισκος πρεπει να χειρουργηθει με την διαφορα οτι ενας λεει οτι πρεπει αν το επιτρεπει να
συραφει ο αλλος λογω ηλικιας μου(40) οτι δεν αξιζει.Και για τον χιαστο
ο ενας οτι οταν μπουν στο γονατο και δουνε, αν ειναι μερικη ρηξη (το πιθανοτερο) το συζηταει αν πρεπει να γινει ο 2ος ανενδοτος οτι πρεπει
να γινει για την αποφυγη πιθανον μελοντικων επιπλοκων.
Οπως καταλαβαίνετε σε διλημα.
Καμια αποψη απο παθοντες;,ξερω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη
ομως η ανταλλαγη αποψεων βοηθαει.
Να παω και σε 3ο; Οι πρωτοι δυο θεωρουνται κορυφη στα γονατα,με επαγγελματικες ομαδες μπασκετ.(οχι οτι λεει κατι)
Οποια βοηθεια ευπρόσδεκτη.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Να μαι και εγω!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 10:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Δεκ 03, 2008 13:22
Δημοσ.: 2513
Τοποθεσια: Δυτικά
Moto: Ktm620Lc4
dim850 έγραψε:
Με γελοία στροφικη κινηση στο ποδι χωρις καθολου πιεση-δυναμη κρακ και δυνατος εντονος πονος ,τα γνωστα παγο-ξεκουραση και σε λιγες μερες καλυτερα,μολις ξεθαρεψα ξανα τα ιδια,προσθετουμε στα παραπανω γιατρο,μαγνητικη και τα αποτελεσματα ρηξη εσω μηνισκου 3 βαθμου και πιθανη ρηξη προσθιου χιαστου.
Πηγα και σε 2ο γιατρο και οι 2 κρινουν οτι ο μηνισκος πρεπει να χειρουργηθει με την διαφορα οτι ενας λεει οτι πρεπει αν το επιτρεπει να
ο ενας οτι οταν μπουν στο γονατο και δουνε, αν ειναι μερικη ρηξη (το πιθανοτερο) το συζηταει αν πρεπει να γινει ο 2ος ανενδοτος οτι πρεπει
Να παω και σε 3ο; Οι πρωτοι δυο θεωρουνται κορυφη στα γονατα,με επαγγελματικες ομαδες μπασκετ.(οχι οτι λεει κατι)

Eκανα πρίν 3 μήνες περίπου εγχείρηση εσω-έξω μηνίσκου και θα ξανακάνω και στο αλλο πόδι σε κανα δίμηνο.

Αν μπείς στην διαδικασία,καλύτερα να "καθαρίσεις" και με τα δύο προβλήματα,για να αποφύγεις μελλοντικές επιπλοκές.Πολλοί προσπαθούν με ενδυνάμωση(όπως κ εγώ για χρόνια)του τετρακέφαλου να αποφύγουν το χειρουργείο,αλλά κάποια στιγμή η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο,όπως εμένα που υπέφερα να περπατήσω.

Οπως είπες κάθε περίπτωση είναι διαφορετική,σύμφωνα με την δική μου θα σου ελεγα κάντην. :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 11:07 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 17092
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
Εύχομαι καταρχάς περαστικά,
προσωπικά άκουσα τον γιατρό που μου πρότεινε να μην εγχειρήσω,
ολική πρόσθιου, μερική πλάγιου και μερική μηνίσκου,
όλα αυτά εν έτη 2007,
μέχρι σήμερα και χωρίς ιδιαίτερη ενδυνάμωση του τετρακέφαλου με γυμναστική,
δεν έχω κανένα πρόβλημα και με πολλές πτώσεις και χτυπήματα στο ίδιο σημείο.

έχω ακούσει όμως και περιπτώσεις σαν του thanosktm.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 11:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Σας ευχαριστώ. :obscene-drinkingcheers:
Τα ερωτήματα που μου δημιουργούνται ειναι
Αξιζει να συραφει ο μηνισκος; γιατι σε σχεση με ενα <<απλο>> καθαρισμα εχει μεγαλυτερη αποθεραπεια (αυτο που με καιει ειναι ποτε θα ξανακανω εντουρο :mrgreen: ).
Οπως τον φτιαχνεις τον χιαστο αφου θα πεσει που θα πεσει το μαχαιρι επιμηκυνοντας και εδω αρκετα τον χρονο επαναφορας στο βουνο ή την παλευεις οπως ο Πετρος;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 11:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

dim850 έγραψε:
Σας ευχαριστώ. :obscene-drinkingcheers:
Τα ερωτήματα που μου δημιουργούνται ειναι
Αξιζει να συραφει ο μηνισκος; γιατι σε σχεση με ενα <<απλο>> καθαρισμα εχει μεγαλυτερη αποθεραπεια (αυτο που με καιει ειναι ποτε θα ξανακανω εντουρο :mrgreen: ).
Οπως τον φτιαχνεις τον χιαστο αφου θα πεσει που θα πεσει το μαχαιρι επιμηκυνοντας και εδω αρκετα τον χρονο επαναφορας στο βουνο ή την παλευεις οπως ο Πετρος;

O μηνίσκος δεν αξίζει να συρραφεί,γιατί μπορεί να ξανασπάσει το ίδιο εύκολα.Οταν τον "κόβεις" μειώνεις το πάχος του,αρα μικρότερες οι πιθανότητες να ξανασπάσει,όχι ότι δεν γίνεται(αυτά μου τα είπε ο γιατρός που με εγχείρησε).

Αν δεν κάνεις και κάποιο άλλο αθλημα(εγώ κάνω ποδήλατο κ τρέξιμο)και το πόδι σου δεν καταπονείται τόσο πολύ,μπορείς να κάνεις ενδυνάμωση για αρχή και βλέπεις πώς πάει.Εγώ είχα τα πόδια διαλυμένα από τις εποχές του μπάσκετ-βόλλευ(20 χρόνια πρίν)αλλά με ενδυνάμωση την πάλευα κάπως.Οσο μεγαλώνεις όμως τα πράγματα δυσκολεύουν. :(

Αν κάνεις χιαστό πάντως να είσαι προετοιμασμένος για 6μηνη + αποχή. :angry-banghead:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 12:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 21, 2012 19:57
Δημοσ.: 29
Τοποθεσια: Πόρτο Ράφτη
Moto: Suzuki DR 650 SE
dim850 έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν φαίνεται η ζημιά στον χιαστό στη μαγνητική. :think:

Βάση της δικής μου εμπειρίας σε περίπτωση ολικής ρήξης του χιαστού η επέμβαση είναι μονόδρομος αν είχες και θες να συνεχίσεις να έχεις μιά κινητικά δραστήρια ζωή.

Πριν 14 χρόνια είχα πλήρη ρήξη πρόσθιου χιαστού, ρήξη πίσω κέρατως έσω μηνίσκου, ρήξη έσω πλάγιου. Αυτά στο αριστερό. Στο δεξί τη γλύτωσα με μερικές ρήξεις έσω πλάγιου και πρόσθιου χιαστού.
Δοκίμασα συντηριτικά αλλά υπήρχε μεγάλεια αστάθεια του αριστερού γόνατος σε όλες τις κινήσεις. Οπότε μου έβαλαν αρθροσκοπικά συνθετικό χιαστό και μου αφαίρεσαν τον τραυματισμένο μηνίσκο. Το δεξί δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα και έμεινε ως είχε.

Αν βρισκόμουν τώρα σε δίλλημα, πάλι το ίδιο θα αποφάσιζα. Όμως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Αν το αποφασίσεις, η αποκατάσταση μετεγχειριτικά είναι λίγο ζόρικη, μακροχρόνια, με πολλές φυσιοθεραπείες και πολύ πόνο μέχρι να ανακτήσει η άρθρωση τις μοίρες που είχε.

Οι δυνατοί τετρακέφαλοι πάντως χρειάζονται γιά προστασία της άρθρωσης και των οστών είτε τον αφήσεις κομμένο, είτε βάλεις συνθετικό μόσχευμα. Με το φυσικό δεν ξέρω τι παίζει..
Οπότε έχε υπ' όψη ότι καλό θα είναι να προσαρμόσεις τη ζωή σου ανάλογα, εντάσσοντας την εκγύμνασή τους στην καθημερινότητά σου.

Περαστικά κι αγύριστα.. :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 12:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

thanos_ktm έγραψε:

O μηνίσκος δεν αξίζει να συρραφεί,γιατί μπορεί να ξανασπάσει το ίδιο εύκολα.Οταν τον "κόβεις" μειώνεις το πάχος του,αρα μικρότερες οι πιθανότητες να ξανασπάσει,όχι ότι δεν γίνεται(αυτά μου τα είπε ο γιατρός που με εγχείρησε).

O ενας μου τα ειπε οπως εσυ ,σε αντιθεση με τον 2ο που λεει οτι αν γινεται να συραφει θα πρεπει να συραφει οποσδηποτε γιατι μειώνοντας το παχος του αυξανεις το κινδυνο για μελοντικη αρθριτιδα

Αν δεν κάνεις και κάποιο άλλο αθλημα(εγώ κάνω ποδήλατο κ τρέξιμο)και το πόδι σου δεν καταπονείται τόσο πολύ,μπορείς να κάνεις ενδυνάμωση για αρχή και βλέπεις πώς πάει.Εγώ είχα τα πόδια διαλυμένα από τις εποχές του μπάσκετ-βόλλευ(20 χρόνια πρίν)αλλά με ενδυνάμωση την πάλευα κάπως.Οσο μεγαλώνεις όμως τα πράγματα δυσκολεύουν. :(

Δεν κανω κατι αλλο εκτος απο λιγο ποδηλατο,αλλα δεν ηθελα ενα ποδι που θα περιορισει σε κατι που θα ηθελα να κανω

Αν κάνεις χιαστό πάντως να είσαι προετοιμασμένος για 6μηνη + αποχή. :angry-banghead:
Αυτο δεν μπορω να χωνεψω με τιποτα :angry-banghead:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 12:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

SfiKa έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν φαίνεται η ζημιά στον χιαστό στη μαγνητική. :think:

Βάση της δικής μου εμπειρίας σε περίπτωση ολικής ρήξης του χιαστού η επέμβαση είναι μονόδρομος αν είχες και θες να συνεχίσεις να έχεις μιά κινητικά δραστήρια ζωή.

Πριν 14 χρόνια είχα πλήρη ρήξη πρόσθιου χιαστού, ρήξη πίσω κέρατως έσω μηνίσκου, ρήξη έσω πλάγιου. Αυτά στο αριστερό. Στο δεξί τη γλύτωσα με μερικές ρήξεις έσω πλάγιου και πρόσθιου χιαστού.
Δοκίμασα συντηριτικά αλλά υπήρχε μεγάλεια αστάθεια του αριστερού γόνατος σε όλες τις κινήσεις. Οπότε μου έβαλαν αρθροσκοπικά συνθετικό χιαστό και μου αφαίρεσαν τον τραυματισμένο μηνίσκο. Το δεξί δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα και έμεινε ως είχε.

Το διλημα αυτο ειναι γιατι απο οτι φαινεται δεν προκειται για ολικη ρηξη αλλα για μερικη και η διγνωμια των γιατρων ειναι στο αν αξιζει να φταιξεις την μερικη ρηξη

Αν βρισκόμουν τώρα σε δίλλημα, πάλι το ίδιο θα αποφάσιζα. Όμως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Αν το αποφασίσεις, η αποκατάσταση μετεγχειριτικά είναι λίγο ζόρικη, μακροχρόνια, με πολλές φυσιοθεραπείες και πολύ πόνο μέχρι να ανακτήσει η άρθρωση τις μοίρες που είχε.

Οι δυνατοί τετρακέφαλοι πάντως χρειάζονται γιά προστασία της άρθρωσης και των οστών είτε τον αφήσεις κομμένο, είτε βάλεις συνθετικό μόσχευμα. Με το φυσικό δεν ξέρω τι παίζει..
Δεν βαζουν πλεον συνθετικο μονο φυσικο
Οπότε έχε υπ' όψη ότι καλό θα είναι να προσαρμόσεις τη ζωή σου ανάλογα, εντάσσοντας την εκγύμνασή τους στην καθημερινότητά σου.

Περαστικά κι αγύριστα.. :obscene-drinkingcheers:
Να σαι καλα :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 02, 2014 13:57 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Μάιος 25, 2009 14:56
Δημοσ.: 1543
Moto: KTM EXC 200 1999
Συμφωνω με τον SfiKa, αν το αφισεις,,,αργα η γρηγορα θα φαγωθεί η αρθρωση και η μετατραυματική αρθριτιδα θα σας ταλαιπορησει πολυ περισωτερο από το πονο της αποκατάστασης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 02, 2014 16:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Μαρ 28, 2012 12:02
Δημοσ.: 1277
Moto: Sherco Trial 2.9
Την εχω πατησει και γω με μερικη ρηξη προσθιου χιαστου ,αλλα λογω μακροχρονιας ενασχολησης με γυμναστικη δεν εχω ασταθεια στο γονατο και δεν εχω καθολου ζημια στο μηνισκο.

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι χειρουργειο γινεται σε περίπτωση ασταθειας ή εντονης αθλητικης δραστηριοτητας με αθληματα επαφής.
Τα κινησιολογικα τεστ τι έδειξαν, εχεις μεγαλη ασταθεια στο ποδι;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 03, 2014 09:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Υπαρχει ρηξη στο μηνισκο (στους τελευταιους μηνες 3 φορες μου κλειδωσε το γονατο),και το πιθανοτερο εγινε λογω της ρηξης στον χιαστο και της ασταθειας που εχει.
Το περιεργο ειναι οτι ο χιαστος δειχνει να ειναι απο παλιο χτυπημα που εγω δεν θυμαμαι να ειχα. :think:
Πηγα σε 3 γιατρους μηπως και το γλυτωσω το χειρουργειο αλλα ΔΕΝ, και οι 3 ηταν καθετοι οτι ο μηνισκος πρεπει να γινει αμεσα,αν ηταν μονο ο χιαστος μπορουσα να το αφησω μου ειπαν με προσοχη οπως στην περιπτωση σου,δηλαδη αυτο που ειχα κανει αθελα μου αλλα χωρις καθολου προσοχη-γυμναστικη με αποτελεσμα να μου φαει το μηνισκο.
Την επομενη εβδομαδα μπαινω να τα φτιαξω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 03, 2014 09:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Περαστικά και καλή αποκατάσταση φίλε. :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 03, 2014 09:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω :obscene-drinkingcheers:
Ξεχασα να αναφερω οτι παντα εβγαινα με asterisk αρα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ στο βουνο, που ομως δεν ειναι πανάκεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 13 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση