ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΑΓΟΥΡΑ
Ημερομηνία Παρ Νοέμ 24, 2017 02:16

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συντήρηση 2Τ μοτοσυκλέτας (εξαιρείται το TPI)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 18, 2017 23:12 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Φεβ 15, 2015 19:12
Δημοσ.: 1667
Moto: ΒΕΤΑ 300
Καλησπέρα σε όλους, ο κύβος ερρίφθη, θα μεταπήδησω σε 2Τ.

Θα ήθελα τα φώτα σας, συγκεκριμένα αν μπορεί κάποιος να περιγράψει δομημένα την συντήρηση μιας 2Τ μοτοσυκλετας Byron, Geop.. Jimaras και άλλοι.

Εχω διαβάσει πολλά στο forum, αλλά αν είναι μαζεμένα και όπως ανάφερα δομημένα σε ένα σημείο θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντήρηση 2Τ μοτοσυκλέτας (εξαιρείται το TPI)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 18, 2017 23:14 
Χωρίς σύνδεση
DirtBike.gr official support group
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 19:24
Δημοσ.: 3893
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Moto: μας άφησε.....
andreasds έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους, ο κύβος ερρίφθη, θα μεταπήδησω σε 2Τ.

Θα ήθελα τα φώτα σας, συγκεκριμένα αν μπορεί κάποιος να περιγράψει δομημένα την συντήρηση μιας 2Τ μοτοσυκλετας Byron, Geop.. Jimaras και άλλοι.

Εχω διαβάσει πολλά στο forum, αλλά αν είναι μαζεμένα και όπως ανάφερα δομημένα σε ένα σημείο θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ.

Ωραίο θέμα και τώρα που το σκέφτομαι πιθανότατα να το φτιάξουμε σαν "manual του αρχαρίου " για να γίνει και sticky :think:

υ.γ. με γεια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 04:32 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 19:14
Δημοσ.: 9407
Τοποθεσια: ΚΟΠΑΝΗ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Moto: ΚΤΜ 450 14
καλο λαδι μιξης
ζεσταμα κινητηρα προτου ξεκινησεις για ενα υγιες nicasil
αλλαγη λαδιων κιβωτιου στην ωρα τους
παντα καθαρο φιλτρο (αγορασε και δευτερο)
καλο τζεταρισμα και σταθμη καυσιμου (για να μην καις τα ακαυστα)
αναρτησεις custom made στα μετρα σου
θελει προσαρμογη ο τροπος οδηγησης στα διχρονα...
μεγειες.......το ΒΕΤΑ :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 07:10 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ Jimaras και εδώ γεννούνται τα παρακάτω ερωτήματα:

1. καλο λαδι μιξης
Τι εννοούμε καλό, θα ήθελα κάποιες απόψεις και προτάσεις, επίσης σε περίπτωση που το μοτο έχει δοχείο λαδιού, τοτε τι είδος λαδιού θα πρέπει να χρησιμοποιείτε:
Α. 2T premix ή
Β. 2T injector
Επίσης, θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο όσα λάδια έχουν προδιαγραφές API TC & JASO FD

2. ζεσταμα κινητηρα προτου ξεκινησεις για ενα υγιες nicasil
Ποσο χρόνο περίπου; Θα αλλάξει η ποσότητα καπνού της εξάτμισης ή κάτι άλλο;

3.αλλαγη λαδιων κιβωτιου στην ωρα τους
By the book, επίσης τι λάδια;

4. παντα καθαρο φιλτρο (αγορασε και δευτερο)
Υπάρχει κάποια άποψη για το φίλτρο που είναι με τρίγωνα σε όλο το εύρος του;

Πως επιτυγχάνεται αυτο; Όταν πηγαίνω σε υψόμετρο τι θα πρέπει να κάνω;

Το Α και το Ω, αυτο θέλει πολύ δουλειά.

Περισσότερες λεπτομέρειες παρακαλώ.

Επίσης με το 4Τ, έλεγχα όλες τις βίδες με το ροποκλειδο. Το ίδιο να κάνω και στο 2Τ;
Πρέπει να κουβαλάω μαζι μου ένα έξτρα μπουζί;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 07:18 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 27, 2008 11:06
Δημοσ.: 551
Moto: μοτο
andreasds έγραψε:

Εικόνα???????

MSR Funnel Web Air Filter
αυτο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 07:20 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Ναι Νικόλα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 07:42 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 06, 2013 18:18
Δημοσ.: 62
Τοποθεσια: Ναυπλιο/Μαρουσι
Moto: ΚΤΜ 250 EXC
το φιλτρο αυτο το ειχα δει πολυ καιρο τωρα,λενε οτι ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα λογο υλικων, δεν αφηνει τπτ να περασει μεσα στο μηχανακι.
Υπαρχει σχετικο βιντεο που κανουν σε ενα τομη.

https://www.youtube.com/watch?v=eXt-FCRJVOs

αλλαγη λαδιων κιβωτιου στην ωρα τους
- εγω λογο rekluse καθε 10 ωρες το πολυ κανω αλλαγη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο το μονο που παρατηρησει ειναι οτι με φουλ συνθετικά (10/50,10/60) ο συμπλεκτης ειχε λιγο πατινάρισμα ενω οταν εβαλα ημισυνθετικα (10/40 Motorex,Belray,κτλπ) δεν ειχα πλεον θεμα.

καλο τζεταρισμα και σταθμη καυσιμου - JD JETTING και τελος για μενα/

αναρτησεις custom made στα μετρα σου - δεν νομιζω προσωπικα οτι ειναι το επιπεδο μου για custom made, κανω σερβις στην αναρτησεις 1 φορα το χρονο και ειναι ολα καλα.

θελει προσαρμογη ο τροπος οδηγησης στα διχρονα - οτι μπορω κανω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 08:07 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Τρί Φεβ 03, 2009 09:10
Δημοσ.: 1363
Τοποθεσια: Φινλανδία
Moto: Sherco SE-R 300 Factory 2016
Για το φίλτρο αυτό απλά λένε ότι λόγω της περισσότερης εξωτερικής σφουγγαρένιας επιφάνειας βοηθά για περισσότερα γκάζια/καλύτερη απόδοση. Για τα υλικά δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει.

Αντρέα, η κάθε μάρκα έχει επιλέξει σε πιο μοντέλο θα δώσει τον χόμπυ χαρακτήρα και σε πιο τον προ. Για Beta κοιτάς μόνο το 300 και δούλεμα μόνο στον μαλακό χάρτη. Για Σέρκο για 2018 το 250 είναι το ευκολότερο/φιλικότερο. Τουλάχιστον τα διάφορα που έχω διαβάσει από διαφορετικές χώρες συμπίπτουν. Για ΚΤΜ μάλλον συμβαίνει ότι και με τα Beta. Για Husqvarna μια από τα ίδια μάλλον. Για GASGAS δεν ξέρω. Για ΤΜ δεν ξέρω. Φυσικά το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις τα μοντέλα της κάθε μάρκας ή της μάρκας που έχεις ήδη καταλήξει πριν πάρεις τελική απόφαση.

Θα σου πάρει κάποιες βδομάδες μέχρι να συνηθίσεις.

Λάδι σαζμάν αλλαγή μαξ κάθε 17-18 ώρες και ας λέει το μάνιουαλ 30. Και βάζεις κάτι καλό μόνο για συμπλέκτη όπως το άριστο Nils for Clutch. Θα έχεις τους μαμά δίσκους για πάρα πολλές ώρες εκτός αν έχετε σαδομαζοχιστικές τάσεις σε ανηφόρες κάθε ΣΚ. Αυτή την στιγμή 160 ώρες λειτουργίας στους μαμά δίσκους ακόμη στο Σέρκο σε δύσκολες γενικώς συνθήκες....

Προσοχή στο φίλτρο αέρα να μην περνά τίποτα μέσα και από μοτέρ ξέχαστο για πάααρα πολλές ώρες....

Τα άλλα που γράφει ο Jimaras και οι λοιποί. Για τρόμπα λαδιού καλό είναι το λάδι να κάνει και για μίξη μέσω της τρόμπας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 09:35 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 17162
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
Τα 2Τ είναι μηχανάκια που πρέπει να καταλάβεις ότι ταιριάζεις μαζί τους.
Αυτός είναι ο κανόνας.
Όμως σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Η εξαίρεση του κανόνα ακούει στο όνομα BETA 300 RR.
Το συγκεκριμένο θαύμα της BETA, αφού έτσι πιστεύω μιας και τέτοιο σύνολο δύσκολα φτιάχνει ανθρώπινο χέρι, δεν απαιτεί και κάποια ιδιαίτερη συντήρηση.

Ένα λάδι μίξης που κάνει και για τρόμπα, αλλαγή με σασμανόλαδο που ταιριάζει στο σασμάν κάθε 30 ώρες, αλλαγή φίλτρου μετά από την προπόνηση αρκούν.
Προσωπικά στο BETA μου έχουν ταιριάξει ποιοτικά και οικονομικά,
Διχρονόλαδο silcolene comp 2 plus, κάνει και για τρόμπα.
Σασμανόλαδο GRO Gear Trans 10-40. Απλά μαγική αίσθηση.
Φίλτρο INNTEK. Τρομερή ποιότητα υλικού.

Εικόνα

Εικόνα

Ένα επιπλέον βάρος στο τσαντάκι σου θα είναι ένα μπουζί. Προσωπικά δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ. Αλλάζω μπουζί με κάθε αλλαγή πιστονιού.
Στην φωτό το μπουζί του ΒΕΤΑ 300 RR.

Εικόνα

Αναρτήσεις δεν χρειάζεται να σου πω.
ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ και μετά αγοράζεις μηχανάκι. Απλά μου αρέσει να το ακούω. :lol:

υγ. Μην ξαναγοράσεις φίλτρο λαδιού....χαχαχα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 06, 2014 22:54
Δημοσ.: 2369
Με το καλό η καινούρια μοτό! :auto-dirtbike: :obscene-drinkingcheers:

Αν και καλύφθηκε και απο όσους απάντησαν να συμπληρώσω και την δική μου άποψη.

Γενικά η συντήρηση μιας 2Τ εκτός του κινητήρα, δηλαδή στα "περιφεριακά", είναι παρόμοια με ενα 4Τ όσον αφορά τις φθορές σε λάστιχα/φρένα/αναρτήσεις κλπ. Οπότε σε αυτά ακολουθείς την ίδια τακτική προγραμματισμένης συντήρησης πάντα συμβουλεύοντας τις ώρες που αναφέρει το manual και ανάλογα την χρήση που θα κάνεις. Στην πραγματική ουσία αλλάζει ότι έχει να κάνει με τον κινητήρα δηλαδή όσον αφορά την λειτουργία του θα χρησιμοποιείς λάδι μίξης, θα αλλάζεις λάδια στο σασμάν και το φίλτρο αέρα είναι πολύ σημαντικό να είναι καθαρό και λαδωμένο διότι μεγάλο μέρος του κινητήρα εξαρτάται πολύ απο αυτό.

Σου παραθέτω απαντήσεις στα ερωτήματα σου με bolt & underlined.

andreasds έγραψε:

1. καλο λαδι μιξης
Τι εννοούμε καλό, θα ήθελα κάποιες απόψεις και προτάσεις, επίσης σε περίπτωση που το μοτο έχει δοχείο λαδιού, τοτε τι είδος λαδιού θα πρέπει να χρησιμοποιείτε:
Α. 2T premix ή
Β. 2T injector
Επίσης, θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο όσα λάδια έχουν προδιαγραφές API TC & JASO FD
Όσα είναι με injection (δοχείο λαδιού) τότε χρησιμοποιείς μόνο όσα αναφέρονται οτι κάνουν και για injection συνθετικά και καλό είναι να έχουν τις τελευταίες προδιαγραφές (καλύτερη ποιότητα & προστασία) όπως ανέφερες.
Προσωπικά χρησιμοποιώ iPone, καλό λάδι σε γενικές γραμμές κρατάει καθαρά τα μέρη του κινητηρα και της εξάτμισης (PV & σαλίγκαρο) αλλά θα το αλλάξω μόλις τελειώσει με motorex/silcolene ή motul χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, έτσι για την αλλαγή

Περίπου 5-10 λεπτά μέχρι να ετοιμαστείς αναλόγως και την ατμοσφαιρική θερμοκρασία, εμπειρικά συνήθως με την αφή μόλις ζεσταθεί ο σαλίγκαρος και με το χέρι όταν νιώσεις ζεστά τα καυσαέρια.

Επώνυμα καλής ποιότητας 10w30/40 μόνο όσα είναι για wetclutch ή 2Τ gear oil που αναφέρουν αρκετοί.

Το φίλτρο με τα "τρίγωνα" το μόνο που κάνει είναι οτι κρατάει περισσότερη βρωμιά-σκόνη (μεγαλύτερο surface area), απλά φρόντιζε να χρησιμοποιείς πάντα ενα καλής ποιότητας καθαρό και λαδωμένο φίλτρο.

Το τζετάρισμα ίσως σε παιδεύσει στην αρχή μέχρι να το βρείς, εμπειρικά και με συμβουλές/καθοδήγηση θα σε βοηθήσουμε. Καταρχήν ξεκινάς να το δουλεύεις όπως είναι και εαν είσαι ευχαριστημένος με το δούλεμα του. Αφου ζεσταθεί και το "ξεμπουκώσεις" πρέπει να δουλεύει καθαρά σε όλο το φάσμα στροφών.
Γενικά είναι ευαίσθητα στο jetting τα 2Τ κυρίως με την αλλαγή θερμοκρασίας αλλά μόλις το βρείς δεν θα έχεις ιδιαίτερο θέμα και η ρύθμιση που θα σε απασχολήσει κυρίως όταν πας βόλτα θα είναι του αέρα για τα χαμηλά.
Για το θέμα του υψηλού υψόμετρου (1500m +) θα το νιώθεις να δουλεύει πιο πλούσιο σε όλο το φάσμα τον στροφών οπότε θέλει άλλες ρυθμίσεις συνήθως πιο μικρό main, χαμήλωμα η θέση της βελόνας και ρύθμιση τον αέρα. Αλλά αυτό θα σε απασχολήσει εφόσον ξέρεις οτι θα κινηθείς σε υψόμετρο για αρκετή ώρα. Καλό είναι αφου καταλήξεις με το jetting να έχεις και ενα νούμερο μικρότερο main ζιγκλέρ για αυτέρ τις περιπτώσεις.

Επίσης με το 4Τ, έλεγχα όλες τις βίδες με το ροποκλειδο. Το ίδιο να κάνω και στο 2Τ;
Δεν υπάρχει διαφορά νοοτροπίας μεταξύ τους σε αυτό το κομμάτι (ροπές), εννοείται οτι κάνεις το ίδιο βάση manual ανάλογα την βίδα.
Για το μπουζί καλό είναι να έχεις να για κάθε περίπτωση που συμβεί κάτι (απίθανο εφόσον είναι σωστό απο jetting).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 14:11 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 27, 2014 18:12
Δημοσ.: 301
Τοποθεσια: ΒΟΛΟΣ
Moto: FZ1000N - HUSABERG TE 250
Καλώς ήλθες στο club των 2stroke.
Ενα θα σου πω είδες ποτε κανένα αλισοπριονονο απο υλοτόμους να ειναι στην πέννα ή να του αλλάζουν ρυθμίσεις ειτε κόβει ξύλα στο κάμπο η στη πλαγιά απάνω?(εγω ποτε).Ο μπεργκος προχθές ξεκίνησε απο περίπου 80μ υψόμετρο στους γόνους και πήγε 1750 ούτε ρύθμιση ήθελε ούτε τίποτα και όργωνε μέσα στις πλαγιές και το φίλτρο απο πεντακάθαρο στο γυρισμό είχε μαυρίσει και γεμίσει φλωματα και χνουδια απο τα αγκάθια ,ούτε μπουκώματα ούτε καπνίλα ούτε τίποτα ,ξυριζε παντού και ο ήχος μες στις ρεματιές σου ανέβαζε την αδρεναλίνη.Καλη η συντήρηση ( για να μη παρεξηγηθώ ) αλλα το μανικιούρ πεντικιούρ ειναι για τα 4t :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 03, 2014 20:32
Δημοσ.: 479
Τοποθεσια: Ιστιαία Ευβοίας
Moto: YZ250 LC
Εντάξει, εδω που τα λέμε εχει καποια διαφορά απο το ύψος της θαλασσας στα 1750μ, ειδικά με χαμηλό βαρομετρικό (Το αλυσοπρίονο το ρυθμίζουν πάντα οσοι κοβουν ξύλα μια στη θάλασσα μια στο βουνο, αλλιώς καίει και δεν κοβει), αλλα εγω πλέον τασσομαι υπερ των 2Τ σε θεματα συντήρησης.. Ακόμη και για το jetting που ειμαι της αποψης οτι πρέπει να το φτιάχνει ο καθένας μονος του για να καταλαβαίνει και τη διαφορά, απο την στιγμή που θα βγάλεις ακρη κ μετα εχει την χάρη του! Αν πρόκειται να πας σε αμμώδη εδάφη κ λασπη απο το να πας μονοπάτι με πέτρα.. Χειμώνας - Καλοκαίρι, κλπ.. Ψιλά γράμματα βεβαια που υπάρχουν αναλυτικά στο manual.
Επίσης αν μπορεί καποιος να συντηρήσει ενα 4Τ enduro μηχανάκι, για μενα ειναι λάθος να πάει σε 2Τ, γιατι χάνει το πιο ουσιαστικό κομμάτι της εξέλιξης των κινητήρων, δηλαδή το μεγαλύτερο φάσμα ωφέλιμων στροφων ανα σχέση.
Η τραγική διαφορά που κάνει τους περισσότερους να στρέφονται στα δίχρονα, αλλα ακόμη και τη γραμμη παραγωγής ειναι τα service που υπερέχουν με διαφορά!
Με 250-300Ε κανεις service σε ενα 2Τ 250 (κομβίο μπιέλας, τσιμούχες, εμβολο, φλάντζες) που ειναι τοσο εξελιγμένα πλέον (πχ KTM, BETA) που σπάνια θα χρειαστουν, σε αντίθεση με ενα πιεσμένο 4Τ που δεν χρειάζεται καν να πούμε..
Τα 2Τ ειναι πιο τσακπίνικα και δεν λένε ποτε οχι στο παρατεταμένο παιχνίδι (βλέπε trial), τα 4Τ βγάζουν χρόνους (πιστα, open enduro).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 17:55 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 19:14
Δημοσ.: 9407
Τοποθεσια: ΚΟΠΑΝΗ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Moto: ΚΤΜ 450 14
andreasds έγραψε:

1. καλο λαδι μιξης
Α. 2T premix ή
Β. 2T injector
Μόνο λάδια με προδιαγραφές
Τα καλά λάδια η αλλαγή πιστονιού στις σωστές ώρες το προσεκτικό ζέσταμα εγγυάται μακροζωία

Λάδια που να ταιριάζουν στο δικό σου κιβώτιο (μην ακούς σειρήνες ) δοκίμασε και κατέληξε ...

Το fuenewelp είναι επιστημονικό φίλτρο Best Buy

Υπάρχει και κιτ για υψόμετρο και καρμπυρατέρ άλλο αλλά σημαντικότερο είναι αφού ξέρεις που συνήθως κανείς βόλτες (μέχρι 1500) φτιάξε ανάλογα

Το Α και το Ω, αυτο θέλει πολύ δουλειά.

Είναι πιο ελαφριά σε αίσθηση λόγω λιγότερων κινουμένων μερών
Δεν θέλουν κόπο για να πάνε γρήγορα
Το σωστότερο για εμένα να πας σε μέρος που ξέρεις από οδήγηση με το πρώην μηχανάκι σου και ήξερες τι έκανες και να βρεις εκεί ένα τέμπο σταδιακά

Ότι λέει ο κατασκευαστής
Μπααααα τα νέα μότο είναι πολύ αξιόπιστα

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 09, 2008 17:48
Δημοσ.: 1592
Τοποθεσια: Αθήνα
Moto: BETA RR 250 2stroke
Σου έχω και πως ρυθμίζεται το TPI ............

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 19, 2017 21:03 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Όπερ και εγένετο!!!!

@ Berg Μόλις οριμάσει το TPI θα μεταπηδήσω σίγουρα.

Πιστεύω τα βασικά είναι αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω και σας ευχαριστώ όλους.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω 100% είναι το Jetαρισμα, θα ήθελα να αναπτυχθεί λίγο παραπάνω.
Στο manual αναφέρει, ότι μπορεί να ανοίξει ο αέρας μια ολόκληρη στροφή και επιπλέον 0,75 για υψόμετρο.

Υ.Γ. Jimaras έκανα ακριβώς αυτά που έγραψες, Respect.....
Είναι πιο ελαφριά σε αίσθηση λόγω λιγότερων κινουμένων μερών
Δεν θέλουν κόπο για να πάνε γρήγορα
Το σωστότερο για εμένα να πας σε μέρος που ξέρεις από οδήγηση με το πρώην μηχανάκι σου και ήξερες τι έκανες και να βρεις εκεί ένα τέμπο σταδιακά

Σήμερα δεν άντεξα και το πήγα για δοκιμή, είπα να κάνω 10 χιλιόμετρα να δω τι είναι το 300σια, τα 10 έγιναν 30 και τα 30 έγιναν 60. Ανέβασα και μερικά βιντεάκια που ακολουθούν.

Είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος με το μοτό!!!! Το γκάζι θέλει πολύ προσοχή και συνήθεια, όπως είπε ο Λεωνίδας, μερικές εβδομάδες λοιπόν....

Οι αναρτήσεις έχουν θέμα, ένιωθα την μεταφορά ενέργειας στα χέρια μου και στα αργά σημεία ήταν λίγο ασταθές. Με το άνοιγμα του γκαζιού όλα μια χαρά, αλλά δεν μου έδινε την σιγουριά των Dal Soggio. Επίσης το πίσω σε ανηφορικά ήταν ελάχιστα ασταθές. Σίγουρα στο άμεσο μέλλον θα το παραλάβει ο Shock Master για τα DS.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: