Ημερομηνία Κυρ Δεκ 17, 2017 19:42

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μια γνωμη plz
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 12, 2017 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Ιαν 22, 2016 13:51
Δημοσ.: 36
Moto: Kawasaki klx450r
Χαιρετω την παρεα...

αντιμετωπιζω ενα θεματακι που το εχω δει καποες φορες σε μηχανακια (σε forum του εξωτερικου) αλλα προσωπικα δεν μου χε τυχει μεχρι τωρα..

η αλυσιδα μου στην τελευταια βολτα παρεδωσε πνευμα, δεν την ειχα σφιξει εδω και τρεις προπονησεις και ηταν ηδη ταλαιπωρημενη...(μοιραιο λαθος)

πανω στη βολτα σε καποιο σημειο ακουγοταν πολυ περιεργα...εσκυψα και ειδα οτι μου ειχε ξεσκισει τον λαστιχενιο οδηγο πανω στο ψαλιδι ειχε πεταξει τα βιδακια που πιανει ο οδηγος και ειχε κοψει και φαει ολη την επανω μερια... ενω ηταν και ιδιαιτερως χαλαρη...αφου την σφιξαμε οπως-οπως βγηκαμε απο το βουνο φορτωσαμε και φυγαμε...

μεσα στη βδομαδα πηρα την αποφαση να αλλαξω αλυσιδογραναζα οδηγο ψαλιδιου κτλ... καθως δεν με επαιρνε και για τιποτα αλλο..

αφου τα πηρα και πηγα συνεργειο και αρχισε η αλλαγη μολις καθαριστικε η περιοχη απο γρασσα χωματα κτλ διαπιστωθηκε σπασιμο στο καρτερ επανω απο το μπροστα γραναζι εκει που βιδωνει το προστατευτικο του γραναζιου, στην μία δλδ υποδοχη της βιδας στερεωσης εχει φυγει ενα κομματι...

η λυση ηταν ή συγκολληση με αγνωστα αποτελεσματα ή κολαουζος και σπειρωμα καινουργιο και helicoil για να μπει βιδα...
επιλεχτηκε το δευτερο και περαστηκε νεα βιδα η οποια μπηκε σχεδον εναμιση εκατοστο μεσα αρκετα στερεα (με το χερι που το ταρακουνησα) και το αποτελεσμα ειναι αυτο

Εικόνα

Εικόνα

ομολογω οτι οπτικα δεν μου πολυ αρεσει ετσι που χάσκει...αλλα ειναι πολυ σταθερο...

σκεφτομαι μηπως φαει κανα σκαμπιλι απο πετρα και διαλυσει...

να ανησυχω;

εχει αλλος παρομοια εμπειρια;

(λιγο καλυτερη φωτο)

Εικόνα

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια γνωμη plz
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 12, 2017 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 19, 2016 19:01
Δημοσ.: 70
Moto: crf 450
εμενα απο σπασιμο της αλυσιδας μου εσπασε το καρτερ εκει που μπαινει ο πυρος ου συμπλεκτη.
το κολλησα και ολα καλα.

στην περιπτωση σου δες αν μπορει να σου το κολλησει καποιος και να σου κανει σπειρωμα.. αλλιως αν ειναι ετσι σταθερο οκ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 06:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Μαρ 31, 2013 09:30
Δημοσ.: 236
Τοποθεσια: Γλυφάδα, Βριλήσσια
Moto: ΒΕΤΑ 300rr, DT125
Αδελφέ, βάλε τουλάχιστον λίγο σιδεροστοκο, εποξικος δυο συστατικών, σε μορφή σαλάμι.
Το υπόλοιπο "σαλαμι" πάρε το μαζί. ΣΩΖΕΙ!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 07:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

FreeWind έγραψε:
Αδελφέ, βάλε τουλάχιστον λίγο σιδεροστοκο, εποξικος δυο συστατικών, σε μορφή σαλάμι.

σιδεροστοκο ε;

δε μου λες φιλος...μετα που θα ξεραθει αν θελω να ξεβιδωσω θα βγαινει κανονικα η βιδα ετσι;

εννοω δεν θα χρειαζεται ζορισμα; απλα θα διαλυεται ο στοκος με το στριψιμο υποθέτω;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 07:40 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 17327
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
Serial έγραψε:
FreeWind έγραψε:

σιδεροστοκο ε;

δε μου λες φιλος...μετα που θα ξεραθει αν θελω να ξεβιδωσω θα βγαινει κανονικα η βιδα ετσι;

εννοω δεν θα χρειαζεται ζορισμα; απλα θα διαλυεται ο στοκος με το στριψιμο υποθέτω;

κόβεις ένα κομματάκι από το σαλάμι, όπως πολύ ωραία περιγράφει ο FreeWind, το πλάθεις να ανακατευτούν τα δύο υλικά και όταν πάρει ενιαίο χρώμα είναι έτοιμο.
Το κολλάς με την βίδα μέσα,
μετά αφαιρείς την βίδα και το αφήνεις 15 λεπτά να "πετρώσει",
στην συνέχεια την βιδώνεις,
αλλιώς πιστεύω θα στην "κολλήσει".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 09:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 06, 2014 22:54
Δημοσ.: 2438
Εντάξει με το αισθητικό κομμάτι το καταλαβαίνω και λύσεις υπάρχουν πολλές, και έτσι να το αφήσεις με την επισκεύη helicoil που κάνατε δεν θα έχεις πρόβλημα. Όμως η γνώμη μου για την συγκεκριμένη περίπτωση είναι γέμισμα/κόλληση κανονικά και άνοιγμα σπείρωμα απο την αρχή με την σωστή (πιο κοντή βίδα) για τον εξής λόγο.

Σκέψου οτι εάν σπάσει η αλυσίδα και χτυπήσει το προστατευτικό, όλη η δύναμη θα το πάρει η βίδα αυτή η οποία πλέον είναι βιδωμένη στο κάρτερ πιο μέσα. Άρα το πιο πιθανόν εαν συμβεί αυτό είναι να σπάσει το κάρτερ στο σημείο που στερεώνεται η βίδα τώρα, που σημαίνει οτι κατα πάσα πιθανότητα στην χειρότερη θα φύγει κομμάτι ολόκληρο και η ζημιά θα είναι μεγαλύτερη. Έχουν λόγο που είναι κατασκευασμένα έτσι και έχουν το σπείρωμα στην άκρη ώστε εαν συμβεί σπάσιμο αλυσίδας τουλάχιστον να σπάσει το κομμάτι που είναι τώρα σπασμένο και όχι να γίνει μεγαλύτερη ζημιά στο κάρτερ.

Πάντος εαν επιλέξεις την δεύτερη επιλογή σίγουρα είναι και η πιο δύσκολη, καλό θα είναι να στο κάνει κάποιος έμπειρος συγκολλητης και μετά μηχανουργός να ανοίξει τρύπα/σπείρωμα, όμως έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο στην περίπτωση που σπάσει η αλυσίδα.
Απο την άλλη εαν έχεις σωστά γρανάζια, έχεις καλή αλυσίδα που την φροντίζεις και την ρυθμίζεις όποτε χρειάζεται, δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο οπότε σκέψου το και πράξε.

edit, εαν χρησιμοποιήσεις τον σιδερόστοκο καθάρισε με γυαλόχαρτο όλη την περιοχή και μετά με καθαριστικό σπρέι φρένων ή ασετον ή βενζίνη καλά ώστε να κολλήσει καλά στο αλουμίνιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 16:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Byron έγραψε:
Απο την άλλη εαν έχεις σωστά γρανάζια, έχεις καλή αλυσίδα που την φροντίζεις και την ρυθμίζεις όποτε χρειάζεται, δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο οπότε σκέψου το και πράξε.

Προς αυτο προσανατολιζομαι φιλε...θ χω απο εδω και μπρος το νου μου στην αλυσίδα...τουλαχιστον να αποφυγω ενδεχομενο σπασιματος..

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση