Ημερομηνία Δευτ Ιουν 25, 2018 14:04

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προπόνηση και Συμπληρώματα Διατροφής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 03:30 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Ιουν 06, 2014 15:27
Δημοσ.: 24
Moto: Honda CR125
Θα ήταν καλό πιστεύω να κάνουμε μια συζήτηση για τα συμπληρώματα διατροφής!!!Εγώ προσωπικά τα θεωρώ πολύ επικίνδυνα και επιμένω στην καθαρή γυμναστική.Πρόσφατα ένας φίλος μου άρχισε Crossfit(αρρωστια!!) και μαζί με τη λήψη συμπληρωμάτων είδε εντυπωσιακή αλλαγή μόλις μετά από 6 προπονήσεις!Πήγα σε μία να δώ πως είναι, και ο μάστορας (crossfitas) μοίρασε σε όλους ένα χαπάκι (λιποδιαλύτη) αλλά δε πήρα.Η προπόνηση ήταν αρκετά κουραστική αλλά θα την συνέκρινα άνετα με ενα 20λεπτο πίστας όχι παραπάνω.Μετά από μια προπόνησή μου (εγω τουλάχιστον) νιώθω μια αδυναμία.Θα ήταν καλό να βάλουμε τον οργανισμό μας σε τέτοια κόλπα??Και αν ναι μη γίνουμε και καμια ντουλαπα...

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Προπόνηση και Συμπληρώματα Διατροφής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 18, 2009 23:02
Δημοσ.: 1173
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη
Moto: Husqy 250 TE
Papathomarley έγραψε:
Θα ήταν καλό πιστεύω να κάνουμε μια συζήτηση για τα συμπληρώματα διατροφής!!!Εγώ προσωπικά τα θεωρώ πολύ επικίνδυνα και επιμένω στην καθαρή γυμναστική.Πρόσφατα ένας φίλος μου άρχισε Crossfit(αρρωστια!!) και μαζί με τη λήψη συμπληρωμάτων είδε εντυπωσιακή αλλαγή μόλις μετά από 6 προπονήσεις!Πήγα σε μία να δώ πως είναι, και ο μάστορας (crossfitas) μοίρασε σε όλους ένα χαπάκι (λιποδιαλύτη) αλλά δε πήρα.Η προπόνηση ήταν αρκετά κουραστική αλλά θα την συνέκρινα άνετα με ενα 20λεπτο πίστας όχι παραπάνω.Μετά από μια προπόνησή μου (εγω τουλάχιστον) νιώθω μια αδυναμία.Θα ήταν καλό να βάλουμε τον οργανισμό μας σε τέτοια κόλπα??Και αν ναι μη γίνουμε και καμια ντουλαπα...

Ποια συμπληρωματα δατροφης θεωρεις επικινδυνα ? Τα αγνωστου προελευσης και συστασης χαπακια που κυκλοφορουν στα γυμναστηρια ? ή τις βιταμινες, πρωτεινη- αμινοξεα, αλατα και υδατανθρακες που συμπληρωνουν με αυτα την διατροφη τους οι αθλητες?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 12:20 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 27, 2008 11:06
Δημοσ.: 574
Moto: μοτο
tuonato έγραψε:
Papathomarley έγραψε:

Ποια συμπληρωματα δατροφης θεωρεις επικινδυνα ? Τα αγνωστου προελευσης και συστασης χαπακια που κυκλοφορουν στα γυμναστηρια ? ή τις βιταμινες, πρωτεινη- αμινοξεα, αλατα και υδατανθρακες που συμπληρωνουν με αυτα την διατροφη τους οι αθλητες?

Για αρχη και πρωτου ξεκινησουμε τους σσυσχετισμους,μηπως θα επρεπε να ορισουμε τι θεωρουμε αθλητη,γιατι ειμαι σιγουρος οτι σρη πλειοψηφια μας .,δεν ανηκουμε σε αυτη τη κατηγορια ωστε να χρειαζομαστε και τα αναλογα συμπληρωματα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 20:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Μαρ 28, 2012 12:02
Δημοσ.: 1311
Moto: Sherco Trial 2.9
Ο tuanato εχει δικιο...

Ακομα και οι κυριακατικες εντουροβολτες που κανουμε για χαβαλε με τους φιλους μας εαν ειμαστε απροπονητοι μπορουν να μας εξαντλησουν στη μεση της βολτας οποτε καλο ειναι να κουβαλαμε κατι φαγωσιμο με φουλ υδατανθρακα για να αναπληρωσουμε το γλυκογονο ...

Οποτε ενα απλο παστελι να εχουμε μαζι μας ειναι μια χαρα ...ακομα και αυτο ομως προσωπικά το θεωρω συμπληρωμα διατροφης μιας και για την συγκεκριμενη περιπτωση ειναι αναγκαιο αλλα αν καθοσουν σπιτι σου στον καναπε βλεπωντας μπαλα δεν θα σου εκανε την διαφορα , το αντιθετο θα ελεγα...

:greetings-waveyellow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 20:14 
Χωρίς σύνδεση

Allst@rf έγραψε:
Ο tuanato εχει δικιο...

Ακομα και οι κυριακατικες εντουροβολτες που κανουμε για χαβαλε με τους φιλους μας εαν ειμαστε απροπονητοι μπορουν να μας εξαντλησουν στη μεση της βολτας οποτε καλο ειναι να κουβαλαμε κατι φαγωσιμο με φουλ υδατανθρακα για να αναπληρωσουμε το γλυκογονο ...

Οποτε ενα απλο παστελι να εχουμε μαζι μας ειναι μια χαρα ...ακομα και αυτο ομως προσωπικά το θεωρω συμπληρωμα διατροφης μιας και για την συγκεκριμενη περιπτωση ειναι αναγκαιο:

και το παστελι υπερβολη ειναι ...ενα υποτονικο ποτο κατα τη διαρκεια της βολτας μια χαρα ...αλλα ξαναλεμε καλο εινι να διαχωρισουμε τι θεωρουμε ΤΙ και να μην βαζουμε τους παντες στο ιδιο καζανι...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 21:33 
Χωρίς σύνδεση

Αθλητή θεωρώ κάθε έναν που εφαρμόζει ένα συνδυασμό από διατροφή,τρόπο ζωής και σωματική δραστηριότητα.Ή θα μπορούσαμε να πούμε σε γενικές γραμμές αθλητικός τύπος.Δε θεωρώ οτι είμαι αθλητής από το μοτοκρος αλλά απο το ποδόσφαιρο επειδή πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα +1 ο αγώνας.Δεν είναι εξαντλητικό αλλά δεν είναι και καθισιό.

Συμπληρώματα διατροφής (Δε γνωρίζω τπτ ούτε από φυσικά ούτε από χημεία): Αναφέρονται πολύ συχνά γνωστοί μου σε CLA,L-karnitine,λιποδιαλύτες,καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος,αμινοξέα και νιτρικά!Εγώ προσωπικά ένα Centrum ήξερα και αυτό λόγω διαφήμισης!!
Η ερώτηση είναι: μπορούμε να χρησιμοποιούμε αυτά ή κάποια παρόμοια χωρίς να έχουμε επιπτώσεις στην υγεία μας?Δηλαδή αν έπαιρνα τέτοια για ταχεία αποκατάσταση και βελτίωση θα τα έπαιρνα μόνο τις ημέρες που θα είχα προπόνηση όχι και τις υπόλοιπες.Ποιος συνδυασμός είναι καλύτερος αυτά που ξέρουμε?Σας βάζω κάποια παραδείγματα:

1)Πακέτο Ενδυνάμωσης & Αδυνατίσματος (Μόνο κρίονοντας από τον τίτλο θα μου ταίριαζε αλλά βλέποντας την πρωτείνη φοβάμαι...τι θα κάνω θα την παίρνω τρώγωντας κανονικά????2πλάσια και πρωτείνη κάθε φορά που έχω προπόνηση?Δεν είναι υπερβολικό?

2)Ημερήσια Αθλητική Διατροφή )Αν γυμναζόμουν κάθε μέρα ναι ο τίτλος θα με έπειθε)

3)Αντοχή & Αποκατάσταση (Αποκατάσταση?Καλό αντί να τρώω μια σαλάτα?)

Τα παραπάνω τα αναφέρω από site ελληνικού ηλεκτρονικού καταστήματος απλά δε γνωρίζω αν μου επιτρέπεται να βάλω το link.Είναι ένα από τα γνωστά πακέτα στόχων που κυκλοφορούν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 22:24 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Μαρ 28, 2014 14:58
Δημοσ.: 139
Moto: husqvarna te250 2015
η προσωπικη μου αποψη πανω στο θεμα ειναι η εξης,
1ον ειναι πολυ πιο ακριβο και δυσκολο να εχεις σωστη διατροφη και πληρεις απο το να παιρνεις συμπληρωματα.
2ον ξεχωριζω το αν θα παρεις συμπληρωμα για αισθητικους ή λογους αποδοσης σε ενα αθλημα, αν το παιρνεις για αισθητικους πιστευω παει σε αλλο κεφαλαιο (βλεπε bodybuildig forums).
3ον σε περιπτωση που εχεις πολλες δραστηριοτητες σε υψηλο επιπεδο πρεπει να δωσεις βαρος σε διατροφη, κανοντας μια εξεταση αιματος θα δεις σε τι κατασταση βρησκεσε αν εχεις καποια ελλειψη κλπ..
4ον εαν εισαι σε τοσο υψηλο επιπεδο και η προπονηση σου ειναι πολυ σκληρη και καθημερινη, πχ ενος δρομεα που εχει στοχο χρονο στο μαραθωνιο της αθηνας και εχει μεγαλο ογκο προπονσησης ισως ειναι καλυτερα να βοηθας τον οργανισμο σου με καποια βοηθηματα, για μικρο χρονικο διαστημα. παρα να σουρωνεις καθε μερα ολο και περισσοτερο.

δεν θελω να σχολιασω για την μαστιγα των αναβολικων σε αθληματα και γυμναστηρια που ειναι ενα μεγαλο προβλημα των συγχρωνων πολεων..

αυτα ειναι προσωπικες αποψεις που εχω σχηματισει τοσο καιρο που εχω ασχοληθει με αρκετα αθληματα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 03, 2015 00:00 
Χωρίς σύνδεση

Συμφωνω!Δεν ειμαστε και υψηλου επιπεδου αλλα σαφως γυμναζομαστε περισσοτερο απο το μεσο Ελληνα πιστευω!Δεν ειμαστε ολη τη μερα φραπε και φυλλαδιο Κωτσοβολου!Τωρα οσον αφορα το κοστος της διατροφης δεν αντιμετωπισα τετοιο θεμα αφου και ο πατερας μου πρεπει να τρωει υγειινα λογω ηλικιας και εγω με τη σειρα μου δε τρωω απο εξω.
Ο καλυτερος συνδυαμος θα ηταν και αυξηση αποδοσης αλλα και αισθητικης.Αλλα το 2ο πιστευω θα ερθει ειτε το θελουμε ουτε οχι αφου θα γυμναζεσαι και θα κανεις και διατροφη.Το φλεγον ειναι αν μπορουμε να παρουμε οποτε χρειαζεται για τον οργανισμο μας τα συμπληρωματα.Θυμαμαι χαρακτηριστικα δουλευω 15 μερες σερι και ειχα 1 ρεπο και τοτε πηγαινα πιστα.Λογω τροπου ζωης αλλα και διατροφης (2 πιτογυρα την μερα) για τις επομενες 15 μερες ημουν νεκρος.
Εντωμεταξυ στα site που μπηκα για αυτα εχει τοσα πολλα διαφορετικα προιοντα που ανηκουν στην ιδια κατηγορια και εχουν διαφορετικο τροπο χρησης!!Αυτα για μενα που δε ξερω τπτ τα θεωρω επικυνδυνα.Π.χ. λένε λιποδιαλυτη μπορει να παρεις και οταν δεν ασκεισαι αλλα δε το βλεπω λογικο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 03, 2015 06:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Papathomarley έγραψε:
Συμφωνω!Δεν ειμαστε και υψηλου επιπεδου αλλα σαφως γυμναζομαστε περισσοτερο απο το μεσο Ελληνα πιστευω!Δεν ειμαστε ολη τη μερα φραπε και φυλλαδιο Κωτσοβολου!Τωρα οσον αφορα το κοστος της διατροφης δεν αντιμετωπισα τετοιο θεμα αφου και ο πατερας μου πρεπει να τρωει υγειινα λογω ηλικιας και εγω με τη σειρα μου δε τρωω απο εξω.
Ο καλυτερος συνδυαμος θα ηταν και αυξηση αποδοσης αλλα και αισθητικης.Αλλα το 2ο πιστευω θα ερθει ειτε το θελουμε ουτε οχι αφου θα γυμναζεσαι και θα κανεις και διατροφη.Το φλεγον ειναι αν μπορουμε να παρουμε οποτε χρειαζεται για τον οργανισμο μας τα συμπληρωματα.Θυμαμαι χαρακτηριστικα δουλευω 15 μερες σερι και ειχα 1 ρεπο και τοτε πηγαινα πιστα.Λογω τροπου ζωης αλλα και διατροφης (2 πιτογυρα την μερα) για τις επομενες 15 μερες ημουν νεκρος.
Εντωμεταξυ στα site που μπηκα για αυτα εχει τοσα πολλα διαφορετικα προιοντα που ανηκουν στην ιδια κατηγορια και εχουν διαφορετικο τροπο χρησης!!Αυτα για μενα που δε ξερω τπτ τα θεωρω επικυνδυνα.Π.χ. λένε λιποδιαλυτη μπορει να παρεις και οταν δεν ασκεισαι αλλα δε το βλεπω λογικο

Πιστευω οτι αν διαβασεις τα παρακατω(viewtopic.php?f=70&t=12465) (viewtopic.php?f=70&t=10659) θα καταλαβεις τι χρειαζεται ενας αθλητης για την ημερησια διατροφη του, ερασιτεχνης ή επαγγελματιας. Οταν οι αναγκες σου υπερβαινουν αυτα που λαμβανεις με το φαγητο ή δεν βολευει ο τροπος ληψης τους κατα την ασκηση , (δεν μπορεις να τρως μπανανες την ωρα που οδηγας) τοτε ειναι χρησιμα τα συμπληρωματα.
Και επαναλαμβανω νιτρικα, κρεατινες, λιποτροπικα και οποιαδηποτε φυσεως διεγερτικα δεν ειναι συμπληρωματα διατροφης !!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 03, 2015 07:20 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 01, 2008 16:43
Δημοσ.: 3556
Τοποθεσια: ColdWater
Moto: KTM EXC-F 250
Υπαρχουν και διατροφολογοι και αθλητιατροι για να επισκεφτουμε και να μας καταθεσουν την επιστημονικη αποψη τους και με μια σειρα εξετασεων αιματος και εργομετρησης να μπορεσουμε να καταλαβουμε που πασχει ή που ειναι δυνατος ο καθενας μας, γιατι καθε οργανισμος παορυσιαζει και μια διαφορετικοτητα.
Το σιγουρο ειναι σωστη διατροφη μπολικος υπνος και κανα centrum δε βλαπτουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 03, 2015 15:22 
Χωρίς σύνδεση

Τα είχα διαβάσει αυτά και ήταν η αφορμή!Επειδή έκανα και μια επανάληψη κράτησα αυτό το σημείο: ΄΄Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η κατανάλωση μικρής ποσότητας αμινοξέων (συνδυαζόμενων με υδατάνθρακες) αμέσως πριν από την άσκηση είναι σε θέση να διεγείρει σημαντκά την πρωτεϊνοσύνθεση του μυός.΄΄
Αμέσως πριν κύριοι.Αυτό ήταν ένα από τα ερωτήματα πολλών που ξέρω στο χώρο του ευρύτερου αθλητισμού.Για μένα θα ήταν καλύτερο να δοκιμάζαμε πρώτα πόσο κρατάει ο οργανισμός μας και αν δε μας καλυπτει τότε δε θα ήταν κακό να προσλαμβάναμε κάτι τέτοιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 03, 2015 16:10 
Χωρίς σύνδεση

Papathomarley έγραψε:
Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η κατανάλωση μικρής ποσότητας αμινοξέων (συνδυαζόμενων με υδατάνθρακες) αμέσως πριν από την άσκηση είναι σε θέση να διεγείρει σημαντκά την πρωτεϊνοσύνθεση του μυός.΄΄
.

ποιοι ερευνητες? σε τι ομαδα ανθρωπων? σε τι κλιματολογικες και υψομετρικες συνθηκες? τι υδατανθρακες???

σε αυτες τις ερευνες ειναι τοσα πολλα τα ''κενα'' που καμια φορα πιο πολυ μπερδευουν ,παρα δινουν απαντησεις

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 04, 2015 06:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

nikolakiss έγραψε:
Papathomarley έγραψε:
Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η κατανάλωση μικρής ποσότητας αμινοξέων (συνδυαζόμενων με υδατάνθρακες) αμέσως πριν από την άσκηση είναι σε θέση να διεγείρει σημαντκά την πρωτεϊνοσύνθεση του μυός.΄΄
.

ποιοι ερευνητες? σε τι ομαδα ανθρωπων? σε τι κλιματολογικες και υψομετρικες συνθηκες? τι υδατανθρακες???

σε αυτες τις ερευνες ειναι τοσα πολλα τα ''κενα'' που καμια φορα πιο πολυ μπερδευουν ,παρα δινουν απαντησεις

:handgestures-thumbup: πολυ σωστα αλλα και επειδη δεν κανουμε υψηλο πρωταθλητισμο τα πραγματα ειναι σχετικα απλα και βασικα. Αποφευγουμε οποιοδηποτε χαπακι κυκλοφορει στα γυμναστηρια των ειδημονων και εχουμε κατα νου ενα βασικο σχημα οπως : αλατα και υδατανθρακες μες στον αγωνα και την προπονηση και πρωτεινη( ορου γαλακτος) , υδατανθρακες, βιταμινες μετα για αποκατασταση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2016 03:04 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τρί Μαρ 01, 2016 17:15
Δημοσ.: 30
Moto: Yamaha YZF 450 '07
Τα συμπληρώματα διατροφής, είναι αυτό που λέει η λέξη ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ!!! Δηλαδή, κανεις κανονικά τη γυμναστική σου, ΤΡΩΣ αυτά που πρέπει, κοιμάσαι όσο πρέπει, και απο κει και πέρα αν ανέβεις επίπεδο και κάνεις πιο δύσκολη προπόνηση ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα έχεις λόγο να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα. Βασικό επίσης είναι να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς, διαφορετικά θα έχεις θέματα. Γενικά δεν είναι επικίνδυνα, και δεν έχουν καμία σχέση με τα στεροειδή (αναβολικά) τα οποία είναι χημικά, ορμόνες κλπ. Ξαναλέω όμως, για να πάρεις τέτοια πρέπει να τα χρειάζεσαι και να έχεις και μια σχετική γνώση πριν τα πάρεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 14 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση