Ημερομηνία Κυρ Μάιος 24, 2015 8:56 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 12 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: σωστη προπονηση 6 χρονων με pw 50?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 30, 2009 6:14 pm
Δημοσ.: 88
Moto: honda cr 250 αρχαιο
περα απ τα βασικα δηλ. ασκησεις ισοροπιας-χειρισμου και ποδηλατο ποιος ειναι ο τροπος για σωστη προπονηση-βασεις για ενα παιδι?Απο αγωνες υπαρχει τιποτα στη βορεια ελλαδα,?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: σωστη προπονηση 6 χρονων με pw 50?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 22, 2014 11:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 9:52 pm
Δημοσ.: 3383
Moto: ΚAWASAKI KX 85- KLX 300 R
Φιλαράκι αστον πρώτα σε αλάνα να εξοικειωθεί με το μηχανάκι κ το νέο περιβάλλον..........Κάργα ευθεία ,πάνε ελα στην αρχή.
Οχτάρια ,επιτάχυνση ,φρενάρισμα ,σωστή θέση σώματος ,στροφές ..........σιγά σιγά με το μαλακό ...........
Επίσης προπόνηση με ποδήλατο βουνού κ ΒΜΧ για δύναμη κ τεχνικές .
Για αγώνες εχουμε μέλλον ................
Πρέπει να μάθει τα κόλπα με γρήγορο πενηντάρι αυτόματο ,οπως ΚΤΜ ,KAWA ,HUSKY κ μετά απο καιρό ,2 χρόνια μετάταξη σε 65 κ.ε με ταχύτητες .
Μετά 85 κ.ε κ αγώνες .
Βρες παιδάκια της ηλικίας του να προπονούνται σε πίστα παιδική για να εχει κ παρέα !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 22, 2014 11:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Σε αυτο το σταδιο ειμαστε και εχει πολυ καλο ελενχο της μηχανης και πολυκαλη ισορροπια.Απλα μετα απο 1,5 χρονο σκεφτομαι μηπως πρεπει να κανουμε και κατι καινουριο για να μην βαρεθει....Το να ειχε και αλλα παιδια παρεα θα ηταν τελειο αλλα δεν παιζει τιποτα εδω κοντα...
Το ktm το παει απλα μαζευουμε για να παρει κατι τετοιο και μεχρι τοτε απ το τιποτα καλο ειναι και το pw(παντα μαζι με πολυ ποδηλατο).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 23, 2014 12:06 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Ιουν 17, 2013 4:25 pm
Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Έδεσσα
Moto: Yamaha
Εγώ προτείνω άσκηση για ενδυνάμωση και ευλυγισία που όλοι οι ενεργητικοί άνθρωποι πρέπει να έχουν, οπότε κάποια πράγματα να κάνει χωρίς ρόδες. Απο κεί και πέρα νομίζω ότι ο σκοπός τρόπος είναι η αρκετή εξάσκηση στα γνωστά, ισσοροπία πχ σταματημένος χωρίς να ακουμπήσει κάτω, δυνατό φρενάρισμα, ανηφόρες, κατηφόρες, κάμπερ στροφές. Δε βρίσκω λόγο να μην τον βάζεις να βρίσκει τα όρια του και να προσπαθεί να τα ξεπερνάει. Αυτός δεν είναι ο σκοπός έτσι και αλλιώς ? Όσο πιο μικρός στα δύσκολα τόσο πιο εύκολα και φαίνονται όλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 23, 2014 12:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 01, 2012 4:34 pm
Δημοσ.: 353
Τοποθεσια: PATRA
Moto: -jotagas 250 - africa650 xt 500
χωρις παρεξήγηση, εχεις σκεφτει το trial ? Δεν προκειτε να βαρεθεί , κάθε μερα μαθαινει και εξελίσσετε , με οποιο μηχανοκινητο αθλημα ασχοληθεί στο μελλον θα εκπλαγεις από αυτά που του εδωσε το trial.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 23, 2014 9:00 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πρωτα απ ολα ευχαριστω για τη βοηθεια και εννοηται οτι δεν υπαρχει παρεξηγηση.Το τραιαλ ειναι πολυ καλο για τον οποιονδηποτε θελει να μαθει σωστο κοντρολ απλα δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη η δυνατοτητα για κατι τετοιο.Απλα αυτο που με απασχολει ειναι να παρει τις σωστες βασεις απο μικρος.Αν υπαρχει και καποιος αλλος μπομπιρας εδω κοντα θα με ενδιεφερε να κανονισουμε καποια συναντηση

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 7:25 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Νοέμ 14, 2008 1:36 pm
Δημοσ.: 3019
Τοποθεσια: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Moto: CRF 250 RM 125
Εδω θα διαφωνισω για το pw
Στην ηλικια των 6 ετων
Το ΥΑΜΑΗΑ πολυ καλο μεν αλλα μονο για να μαθεις τα βασικα ισσοροπια, αισθηση στο γκαζι και φρενο
Αν το παιδι θελεις απλα να μαθει να οδηγαει ειναι καλο αν θελει ομως να μαθει το χωμα θες και καλυτερο
Παρεα το βασικοτερο τα παιδια βαριουνται πολυ ευκολα
Ακομα βασικο ρολο παιζει και η θεωρια ,κοντρολ πραγμα που δεν αρεσει καθολου στα παιδια
Προσωπικα πρεπει πρωτα να κατασταλαξεις αν θελεις το παιδι σου να ασχοληθει με το σπορ και αν οι γυρω σου θα σε υποστηριξουν (ιδιος η μητερα του )
Να τον βαζεις να βλεπει videο με θεωρια και να του εξηγεις ,να τον πηγαινεις σε διαφορετικα μερη οσο ειναι δυνατον ,αν μπορεις παραλληλα να κανει και καποιο σπορ για μυικη ενδυναμωση και φυσικη κατασταση (το κολυμβητηριο ειναι το καλυτερο )
Στην προπονηση να του εξηγεις για να βρισκει τα ορια του
Σωστη προστασια (μποτες ,θωρακας ,αγκονιδες,επικαλαμιδες ,κολαρο και αν εχεις την δυνατοτητα καλο και ελαφρυ κρανος )
Ξερω οτι ολα αυτα κοστιζουν αρκετα αλλα μονο ετσι θα παρει τα σωστα θεμελια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 11:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

φιλε το pw το εχει 1,5 χρονο και σε κανα χρονο το πολυ θσα περασει στον πιο μικρο και θα παρουμε κατι καταλληλοτερο για την ηλικια του.χωρις εξοπλισμο δεν καθεται ουτε σε σβηστο.υποστηριξη η μαλλον αποδοχη υπαρχει διαδρομες αλλαζουμε, τωρα του φτιαχνω και ενα πιστακι για βελτιωση του κοντρολ και κανουμε και λιγο ποδηλατο και ερχεται βλεπει και καποιους αγωνες μαζι μου.Αλλα δεν υπαρχει παρεα και οσον αφορα αυτα που του μαθαινω εγω δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι τα σωστα.....απλα θα ηθελα να του δωσω τις σωστες βασεις βωστε αν συνεχισει και ενδιαφερεται στο μελον να ειναι σε θεση να ασχοληθει ακομα περισοτερο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2014 6:02 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Νοέμ 14, 2008 1:36 pm
Δημοσ.: 3019
Τοποθεσια: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Moto: CRF 250 RM 125
Ο δικος μου ξεκινησε στα 4μιση (τωρα ειναι 11μιση) και απο το τελος του 2010 τρεχει και καποιος αγωνες στο πανελληνιο
Προσπαθω να τον πηγαινω μια με δυο φορες την εβδομαδα για προπονηση
Τον γυμναζω καθημερινα 2 φορες την εβδομαδα προσωπικα (μιας και η δευτερη δουλεια μου ειναι γυμναστης )
Τα βασικα προβληματα οσο μεγαλωνει ειναι το διαβασμα (μια και ο δικος μου δεν ειναι και ο καλυτερος φιλος του βιβλιου ), η μητερα του που εχει αρχισει και φοβαται και το κοστος της προπονησης που αγγιζει τα 100 ευρω καθε Σαββατοκυριακο (μονο μεταφορικα βενζινες )
Πιστευω οτι ο μικρος θα μπορουσε με την καταλληλη προπονηση να παει πολυ καλα στους αγωνες μια και το εχει απλα δεν ξερω αν αξιζει να επενδυσεις καπου που δεν υπαρχει κανενα απολυτως μελλον.
Το λαθος μου ηταν και ειναι οτι απο μικρο τον εμπλεξα με τους αγωνες με αποτελεσμα τωρα να μου ζηταει προπονηση σε οργανωμενες πιστες και να ειναι σε θεση να εχει αποψη για ολα απο την πιστα μεχρι το μηχανακι που καβαλαει .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2014 10:23 am 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 9:52 pm
Δημοσ.: 3383
Moto: ΚAWASAKI KX 85- KLX 300 R
Aλέξανδρε εχεις δώσει σωστές βάσεις στον γιό σου γιατί ασχολείται με κάτι που του αρέσει ,εισαι πάντα δίπλα του ,κάνει το αθλημά του σοβαρά κ με ασφάλεια !
Σχετικά με το γνωστό θέμα ......διάβασμα ας τον αναλάβει η σύζυγος ..........
Ελπίζω οτι οι γιοί μας δεν θα δανείζονται στα 16 τους "παπάκια "και σκουτεράκια με τις συμμαθήτριες δικάβαλο κ να κάνουν αυτά που κάναμε εμείς κάποτες ...........
Σήμερα θα βγούμε στην λάσπη μετά απο 3 μήνες .........
Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει η μετάβαση απο 50 αυτόματο σε 85 με ταχύτητες ...........
Καλό Σ.Κ σε ολους με λασπωμένα τερέν ! :handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2014 8:26 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τετ Μαρ 16, 2011 11:50 pm
Δημοσ.: 454
Moto: ΤΕ 250
Αν κατάλαβα σωστα είσαι απο θες/Νικη , υπάρχει ο μερεμετζακης που διοργανώνει σχολείο μοτοκρος
Πάρε ένα τηλ δεν έχεις να χάσεις τπτ, πριν 2 μήνες περίπου παρακολούθησα και εγω ένα σχολείο σε αυνεργασια με τον ΑΜΟΛ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 27, 2014 8:02 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Θα παρω τηλ να μαθω.παραλληλα ξεκινησα με καποιους φιλους να στρωνω ενα παλιο πιστακι που ειχαμε και πλεον καθε βδομαδα θα ειμαστε εκει.ειμαι αναμεσα σε θεσσαλονικη και σερρες στην κερκινη και εννοοιτε οτι οποιος εχει ορεξη για βολτιτσα κατα δω ειναι καλοδεχουμενος

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 12 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση