Ημερομηνία Πέμ Ιουν 21, 2018 14:19

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ποδήλατο και προπόνηση τεχνικής;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 01, 2012 00:01 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 22, 2010 14:19
Δημοσ.: 498
Moto: GG 200
Τι θέλεις να πεις, ποιος είναι ο διοργανωτής του Κυπέλλου Ν. Ελλάδος;
Κάτω από ποια "ομπρέλα" πραγματοποιείται; Δεν είναι ένας; Κάτι έχω χάσει !!!!!

Ωραία τα λέμε μεταξύ μας!
Τελικά όμως δεν θα γίνει τίποτα, έτσι;
Στο θέμα της προσπάθειας δημιουργίας ποιο ευέλικτου παράγοντα συμφωνώ 100%, αλλά εγώ μιλάω για ένα βήμα ποιο πριν. Δεν μιλάω για το πως θα διοργανώνονται οι αγώνες, αλλά πως θα είναι καλοί αυτοί που θα τρέχουν και κυρίως, πως θα γίνουν περισσότεροι.
Να σου πω όμως κάτι για τους αγώνες;
Είπα να προσπαθήσω να τρέξω ένα γύρω (δεν με βλέπω για περισσότερο :oops: ) στο Ν. Ελλάδος που υποτίθεται ότι είναι για νέους οδηγούς κτλ. Δεν έχω ιδέα από τα τυπικά του αγώνα (που θα κάθομαι, τι πρέπει να κάνω και πότε κτλ) πως πρέπει να ετοιμαστώ (βενζίνες, ρούχα, κτλ) ρωτάω και θα ρωτήσω ακόμα περισσότερους αλλά δεν μπορεί ένας αγώνας enduro να έχει το επίπεδο την ενημέρωσης που είχαμε όταν παρουσιαζόμαστε στο Στρατό!!!
ΝΑ βάψουμε τις μπότες την πρώτη ημέρα που θα τις πάρουμε για να μαλακώσουν, να πάρουμε μαζί μας πολλά λουκέτα, να κοιμόμαστε στο πάνω κρεβάτι για να μην το τσαλακώνουν όταν κάθονται και φάμε φυλακή κτλ!!!!
Τότε μας έλεγαν οι φίλοι μας οι παλιοσιρές τι να προσέξουμε τις πρώτες ημέρες. Στην περίπτωση του κυπέλλου, ποιος;
Δεν θέλω να πω ότι οι λέσχες που οργάνωσαν τον οποιοδήποτε αγώνα το έκαναν άσχημα, άλλωστε δεν ήμουν εκεί!!!!! Μιλάω για την οργάνωση του κυπέλλου ολόκληρου, όπως και εσύ.
Μέρος της προετοιμασίας θα μπορούσε να πάει σε αυτό το σύλλογο που έχει αγωνιστικό (έτσω και στο επίπεδό μου) τμήμα. Για αυτούς θα ήταν πολύ εύκολο, για εμένα είναι και λίγο βραχνάς. Παράδειγμα: Δεν έχω τρέιλερ. Πως θα πάω; ΧΕΧΕΧΕ ~1000€ όλα μαζί και πρέπει να έχω και μέρος να το βάλω. Ίσως ο πάτος μου...... Όπως είπε μία ψυχή, πρέπει να κάνεις φίλους, το άλλο είναι ακριβό.

Η απορία που εξ' αρχής είχα απαντήθηκε. Το enduro -όπως και πολλά άλλα αθλήματα- στην Ελλάδα χαντακώνεται από κάτι που αναφέρουμε συνήθως ως το "κατεστημένο". Μπούρδες. Από εμάς του ίδιους χαντακώνεται που βολευόμαστε με το να κατηγορούμε τους άλλους. Πρόσωπα και καταστάσεις δεν ξέρω και έτσι δεν μπορώ να έχω άποψη για τον οποιοδήποτε, αλλά σε περίπτωση που την έψαχνα για διοργάνωση enduromeeting/φιλικού αγώνα/αγώνα για το κύπελλο ή κάτι τέτοιο σε Κυκλαδονήσι ή ακόμα και στον Υμηττό όπως ο αγώνας downhill που έγινε στις 30 Ιουλίου (νομίζω?) αλήθεια, τι θα χρειαζόταν?
Θα έκανα μία προσπάθεια και όλοι θα έλεγαν ότι η διαδρομή είναι για περιφορά εικόνας, τα σημάδια για να χαθεί κόσμος, ότι δεν θα έχω πολλά νερά στην διαδρομή ή τέλος πάντων ό,τι τους κατέβει για να το θάψουν;

Επίσης αν κάποιοι ΚΑΛΟΙ οδηγοί και προπονητές από τα ΤΕΦΑΑ συνεργάζονταν και με βοήθεια για κάποια υλικοτεχνική υποδομή (και με διάνθηση ίσως μαθημάτων σχετικά με την συντήρηση/ρύθμιση της moto) έφτιαχναν μία σχολή με φοίτηση/προπόνηση διαρκείας θα πήγαινε λες κανείς; εεεε;

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 05, 2012 08:24 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 18224
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
θέλει γνώσεις του νόμου,
θέλει σωστά βήματα στην οργάνωση,
απαιτεί άνθρωπο με όραμα,

όλα τα αθλητικά σωματεία που υπάγονται στην ΑΜΟΤΟΕ, μπορούν βάση νόμου να ζητήσουν χώρο για προπονητήριο από τους δήμους.

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει αθλητικό σωματείο, ακόμα και τα σωστά οργανομένα που να έχουν τέτοιο "όραμα" για υποδομές.

Έλεγα σε κάποιους, νεοσύστατους την οργάνωση του αθλητικού σωματείου και πιστέυω ότι εισακούστηκα,
το μέλλον θα δείξει.

Δυστυχώς κάποια σωματεία θέλουν να συνεχίσουν να ζούνε στο παρελθόν.

Πόσοι από εμάς στον Νότο ξέραμε για την Πανελλήνια enduro στην Προσοτσάνη-Δράμας που έγινε το προηγούμενο ΣΚ.
Σε ερώτηση που έκανα στον υπέυθυνο για την διοργάνωση μου απάντησε,
"εγώ δεν ξέρω από αυτά τα πουστριλίκια τα ιντερνετ...."

:(

Το Κύπελλο Ν.Ελλάδος διοργανώνεται από 5 λέσχες,
δεν υπάρχει ένας που να βάλει στάνταρ και προδιαγραφές,
για τον κάθε αγώνα αποφασίζει η εκάστοτε διοργανώτρια λέσχη,
το μόμνο στάνταρ είναι τα χλμ και η 1 ειδική.

Αν θέλεις πληροφορίες ως νεοεισερχόμενος στο αγωνιστικό κομμάτι,
χρηισιμοποίησε το φόρουμ,
άνοιξε κατάλληλο θέμα και θα πάρεις πολύ περισσότερες γνώσεις από αυτές των "παλιοσειρών" που βαριούνται και να σου μιλήσουν. ;)

tip από εμένα: Μάθε τα φόντα και το χρώμα από τα νούμερα της κάθε κατηγορίας,
θα ξέρεις στην διαδρομή ποιός σε περνάει ή ποιον περνάς και πως πας από χρόνο σύμφωνα με την σειρά εκκίνησης των κατηγοριών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 18:15 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 08, 2012 19:04
Δημοσ.: 44
Moto: KLX 250 & Adventure 990
Είμαι πολύ νέος στο φόρουμ,αλλά μόλις τώρα διάβασα την συζήτηση και θα ήθελα να πώ τα παρακάτω...

Το μεσημέρι μου την βάρεσε και είπα να ανέβω μια βόλτα στον Υμηττό...Αφού όλη την εβδομάδα διάβασα τα σχετικά πόστ με την σωστή θέση οδήγησης,θέση σώματος κλπ κλπ είπα να ξεκινήσω και όπου φτάσω ή θα ανέβω ή αν μου φύγει το μηχανάκι σε κανένα γκρεμό,θα το κόψω με τα πόδια προς τα πίσω και κάποια στιγμή θα φτάσω...Όσο ανέβαινα λοιπόν σκεφτόμουν πόσο καλύτερο θα ήταν αν υπήρχε κάποιος έμπειρος,έστω και για παρέα να μου πει 2 λόγια...σκεφτόμουν επίσης (μιας και πρίν από ένα 3μηνο βρέθηκα στην Ισπανία για δουλειά) που παρακολούθησα στην τηλεόραση την δική τους έναν αγώνα gp που συμμετείχαν όμιλοι με 5-10+αθλητές ο κάθε όμιλος και πόσο πιο εύκολα θα ήταν τα πράγματα για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα,μιας και πολύς κόσμος θέλει να ασχοληθεί με το εντούρο-αγώνες ταχύτητας και ότι γουστάρει ο κάθε ένας,αλλά δεν το κάνει γιατί δεν βρίσκει παρέα(?),όμιλο(?βλέπε μπάσκετ,ποδόσφαιρο κλπ) και πόσο πίσω είναι η κατάσταση εδώ σε σχέση με έξω.

Πρότασή μου είναι λοιπόν,(γιατί πολύ καλή η κίνηση που έγινε για τα μαθήματα με τον Χελιώτη και μπράβο του και μπράβο σας για την οργάνωση,αλλά ένα μάθημα το 2μηνο-3μηνο είναι λίγο) έστω και χωρίς την δημιουργία ομίλου (σε πρώτη φάση),καθαρά σε φάση παρέας,θα μπορούσε ίσως να δημιουργηθεί κάτι αντίστοιχο και εδώ.Δηλαδή,κάθε 2ο(?)ΣΚ μαζεύονται οι παλιότεροι του φόρουμ (που έχουν μια άλφα εμπειρία και γουστάρουν να ασχοληθούν) και μαζεύουν στραβάδια (σαν εμένα και όποιον άλλο θέλει να αφιερώσει χρόνο και να μάθει 5 πράγματα) σε κάποιο μέρος που εσείς το ξέρετε καλύτερα, και ξεκινάνε από την αρχή 1-1,προπόνηση,συμβουλές παρατηρήσεις κλπ.Όσοι θέλουν να ασχοληθούν πιο αγωνιστικά παίρνουν μέρος σε αγώνες (πρωτάθλημα-κύπελλο) όπου (χωρίς να ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει) εμφανίζετε η ονομασία της ομάδας και παράλληλα με όλα αυτά τα άτομα που συμμετδδέχουν τρέχουν για εξασφάλιση πόρων, έκδοση άδειας από την ΜΟΤΟΕ για οργάνωση πλέον κανονικής και επίσημης ομάδας.

Κάτι τέτοιο σίγουρα θα αφαιρέσει πολύ χρόνο από άτομα που το εντούρο το κάνουν καθαρά σαν hobby και θα αναγκαστούν να αφιερώσουν αρκετό χρόνο στην όλη προσπάθεια και θα μου πείτε ότι ένα ΣΚ έχω ελεύθερο και δεν γουστάρω να τρέχω να κοιτάω χόμπιτ (μικρά ή μεγάλα),αλλά πιστεύω πως εκτός από τις προτάσεις ακόμα καλύτερα είναι τα δείγματα...Θα μπορούσε ίσως μετά να μπεί πιστοποιήση από FIΜ για αγώνες και στην Ελλάδα και όχι αγώνες του στύλ η ΜΟΤΟΕ διοργανώνει αγώνα εδώ και η ΛΕΜΟΤ εκεί και η Βόρειας Ελλάδος από την άλλη και η Νότιας από κάτω (χωρίς να θέλω να θίξω καμία λέσχη,σαν απλά παραδείγματα φέρνω τα ονόματα αυτά.)αλλά όλες μαζί οι λέσχες,όλα μαζί τα σωματία να κάνουν μια προσπάθεια από κοινού...
Σίγουρα τα είπα λίγο μπερδεμένα,μιας και δεν ξέρω πολλά από την οργάνωση των αγώνων στην Ελλάδα,εφόσων δεν έχω πάρει μέρος σε κανένα,αλλά θα το ήθελα πολύ...

όλα τα παραπάνω είναι προτάσεις,με το δικό μου σκεπτικό και της τεράστιας άγνοιας που με διακατέχει για την διοργάνωση σχολής-λέσχης ή αγώνων στην Ελλάδα.
Άν κάποιοι θίχτηκαν με αυτά που είπα,λυπάμαι,δεν είχα σκοπό να το κάνω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 21:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 13, 2011 21:45
Δημοσ.: 1169
Τοποθεσια: Θεσ/νικη
Moto: ΒΕΤΑ #377
Κατα τη γνωμη μου, οπως γραφει κι ο Πανος απο πανω, οι "παλιοι" εντουραδες ειναι οι πρωτοι που θα επρεπε να εχουν το μερακι και την ορεξη να δημιουργησουν εστω και ατυπα καποιες ομαδες, ισως οχι προπονησης αλλα εστω εκμαθησης και μυησης νεων ανθρωπων στο αθλημα, απο την αγαπη τους γι αυτο. Οι πρωτοβουλιες βεβαια ειναι ελαχιστες απ οτι φαινεται και αν και η θεληση υπαρχει νομιζω, αυτο γινεται μονο "τυχαια" στις βολτες τους..

Για μενα ομως, και απ αυτα που εχω ζησει και σε αλλα αθληματα, οι πιο "καταλληλοι" ανθρωποι για να δημιουργηθει κατι πιο επισημο (π.χ. "ομαδα προπονησης") αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα ειναι οι αντιπροσωποι και ισως καποιοι συνεργατες τους ή μεγαλα συνεργεια.
Γιατι? Γιατι αυτοι εχουν το "καταλληλο" κινητρο. Βραχυπροθεσμο κι μακροπροθεσμο οικονομικο ωφελος!! Σκεφτειτε την διαφημηση αλλα και το οικονομικο ωφελος απο τη δημιουργια μιας επισημης ομαδας YAMAHA, KTM κλπ με μελη ποιους αλλους.. τους πελατες τους που θελουν να ασχοληθουν πιο ενεργα με το αθλημα.. που θα τους "προπονουν" εβδομαδιαια, που θα γραφουν χιλιομετρα στα μηχανακια τους, που θα τους "οδηγουν στους αγωνες", που θα τους προετοιμαζουν/εξοπλιζουν καλυτερα και που τελικα θα τους κανουν να επενδυουν στις επιχειρησεις τους προσφεροντας τους φυσικα υπηρεσιες. Ολοι κερδισμενοι θα ειναι στο τελος απο αυτο.
Και γιατι αυτοι? Γιατι αυτοι μπορουν να το κανουν πιο οικονομικα απο τους υπολοιπους και γιατι οι περισσοτεροι εχουν τις γνωσεις να το κανουν ειτε γιατι ειναι κι αυτοι οδηγοι ειτε εχουν στο προσωπικο τους ή σπονσοραρουν αξιους οδηγους που μπορουν μεσω "συμφωνιων" να τους εκμεταλευτουν και γι αυτο το σκοπο.

Βεβαια η δημιουργια ομαδων απο επαγγελματιες του χωρου εχει πολλα αρνητικα που δεν ειναι του παροντος να αναφερω (γι αυτο υπαρχουν αλλωστε και οι λεσχες) και απεχει πολυ απο τον ιδανικο φορεα-διοργανωτη αλλα στην χωρα που ζουμε και με την οικονομικη κατασταση που επικρατει μονο ετσι πιστευω οτι μπορει κατι να ξεκινησει σχετικα ευκολα αλλα οπως βλεπετε ουτε αυτοι που τρεφουν τις οικογενιες τους απο το εντουρο/μχ κλπ δεν εχουν ασχοληθει να πανε το αθλημα ενα βημα παρα περα.

Σιγουρα παντως οι προσπαθιες του Πετρου και ο χρονος που αφιερωνει γι αυτο ειναι αξιαιπενες και μακαρι να εχουν αποτελεσμα και να βρεθουν και αλλοι με το ιδιο μερακι γτ μονο ενας ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ για να παει μπροστα ολη η Ελλαδα...

Ισως να ειμαι και τελειως λαθος σ αυτα που γραφω αλλα εγω αυτο βλεπω αυτη τη στιγμη σαν την πιο εφαρμοσημη επιλογη. Εστω για να ξεκινησει κατι, γιατι αν ξεκινησει μετα ανοιγουν πολλοι δρομοι!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 13, 2011 21:45
Δημοσ.: 1169
Τοποθεσια: Θεσ/νικη
Moto: ΒΕΤΑ #377
Καλυτερα να μεταφερθουν κι ολα αυτα σε ενα νεο θεμα γιατι ο τιτλος του παροντος δεν ειναι και πολυ αντιπροσωπευτικος και αξιζει να συζητηθει το θεμα μπας και αφυπνησουμε καποιους ανθρωπους.. :handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 21:28 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 22, 2010 14:19
Δημοσ.: 498
Moto: GG 200
tharis έγραψε:
Καλυτερα να μεταφερθουν κι ολα αυτα σε ενα νεο θεμα γιατι ο τιτλος του παροντος δεν ειναι και πολυ αντιπροσωπευτικος και αξιζει να συζητηθει το θεμα μπας και αφυπνησουμε καποιους ανθρωπους.. :handgestures-thumbup:

:handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: