Ημερομηνία Σάβ Απρ 18, 2015 6:49 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 66 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΝΟ 2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 9:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 03, 2011 3:58 pm
Δημοσ.: 590
Τοποθεσια: Αθήνα
Moto: exc 250 10'
fottzam έγραψε:
Διαβαζω αυτο το ποστ εδω και 2 μερες και εχω καταλαβει το εξης , πετροβολατε καποιον sergio ο οποιος εισαγει απο βελγιο mx μηχανακια ,διοτι καποιος πηρε ενα sxf 350 κοψοχρονια και ηθελε δισκους το μηχανακι με το που του ρθε και κυριως περιμενε να ερθει και ο cairoli πακετο να του κανει δωρεαν μαθηματα....
Ο αλλος του την σπαει γιατι γραφει greeklish...
O αλλος γιατι ηθελε καλυτερη τιμη ανταλλαγης για το μηχανακι του και δεν του την εκανε..
Ο αλλος του την λεει γιατι απανταει στο κραξιμο που τρωει....
Και ο αλλος θα του την πει γιατι δεν του σηκωνεται.....(η μηχανη σουζα εννοω)
Προσωπικα δεν τον ξερω τον συγκεκριμενο πωλητη αλλα ουτε προκειται να αγοραζα ποτε γουρουνι στο σακι,αλλα σαν τριτος δεν μου φενεται οτι εχει γινει καποια απατεωνια!
Και αλοιμονο αν εκραζαν καποιον που ειναι σπονσορας και εχει μαγαζι απο εδω μεσα δεν θα απαντουσε στις οποιες κατηγοριες του καθενος? ,γιατι συνηθως η σιωπη ειναι ενοχη.

Πετροβολάμε;;;
Στην πυρα με τη μια...
no mercy

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 9:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Μάιος 28, 2012 4:35 pm
Δημοσ.: 1404
Τοποθεσια: Πατρα
Moto: Ktm SuperDuke 990
Προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε μηχανακι χωρις να το δω μπροστα μου κι αυτο και αυτον που το ειχε..

Τωρα δεν ξερω τι συνενοησεις ειχαν γινει κι αν υπαρχει καποιο θεμα και δεν μπορω να παρω θεση.

Αυτο που μπερδευουν οι περισσοτεροι ειναι οτι βλεπουν τα πραγματα ελληνικα..ενα μηχανακι ΜΧ στο Βελγιο δεν κανει βολτουλες στο βουνο,εντουραδες κτλ. παει καθε ΣΚ σε πιστες επιπεδου και με τον χομπιστα εκει να ειναι πρωταθλητης Ελλαδος εδω και δουλευει τερμα + οτι τα περισσοτερα που ειναι σε πολυ χαμηλες τιμες ειναι μηχανακια τα οποια εχουν ακολουθησει πρωταθληματα και πωλουνται στο τελος της σεζον για αντικατασταση με το νεο μοντελο.

Η αποψη μου ειναι οτι ενα μηχανακι με 30 ωρες ας πουμε ειναι τουλαχιστον 100+ οπως τις κανουμε εμεις εδω οι χομπιστες..

Οποτε απο αυτη την αποψη δεν πρεπει να μας φαινεται περιεργο αν εχει παραπανω φθορα..ολα ειναι θεμα χρησης.

https://www.facebook.com/profile.php?id=1312866028

https://www.facebook.com/RENTmeservices?ref=bookmarks

https://www.facebook.com/pages/Goji-Ber ... 0366125824

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 9:17 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Νοέμ 14, 2008 1:36 pm
Δημοσ.: 2992
Τοποθεσια: ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Moto: CRF 250 RM 125
To πρωτο προβλημα ειναι οτι αλλο μηχανακι ηταν στις φωτο και αλλο στην πραγματικοτητα και δεν θελω κουβεντα θα βαλω αυριο φωτο τι μου εδειξε και τι μου εστειλε
Οι δισκοι και δεν ειναι το μοναδικο δευτερο το καπακι της ηλεκτρονικης αλλαγμενο γιατι δεν ξερω αν ξερει ο Στελιος να μας πει ,γραναζια αλυσιδα για πεταμα ως εδω μικρο το κακο
Αυριο θα ανοιξω τα καπακι της κεφαλης γιατι εχει διαροη (ο τοσο καλος μηνανικος που εχει δεν πειρε χαμπαρι τιποτα το λαδι τρεχει !!!!!!! και κατι αλλο μην το ξεχασω οταν αλλαζεις σκριπ μην βαζεις 2 δεξια γιατι αν πεσεις σε κανα ασχετο μπορει να τον τσακισεις αν δεν εχεις αριστερο δωσε 10 ευρω και βαλε 2 καινουργια ) θα τσεκαρω βαλβιδες και κατασταση (ευτυχως πιανουν τα χερια μου )
Μην τυχον και τα βρω μεσα μανταρα γιατι εχει μιλαμε για ζημια χοντρη
Σε περιπτωση που υπαρχει ζημια σοβαρη στο μοτερ απλα μετα θα κινηθω νομικα
Θα γινει καταγγελια στη Γερμανια και οτι αλλο χρειαστει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 9:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 8:19 pm
Δημοσ.: 2374
Τοποθεσια: Πάτρα
Moto: Pateritsa...
xantiasupermoto έγραψε:
To πρωτο προβλημα ειναι οτι αλλο μηχανακι ηταν στις φωτο και αλλο στην πραγματικοτητα και δεν θελω κουβεντα θα βαλω αυριο φωτο τι μου εδειξε και τι μου εστειλε

:( αυτό όντως είναι να σου μπαίνουν ιδέες μετά..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 9:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ενημερωσε αν δεις την κεφαλη γιατι με ενδιαφερει,εχω δει καμποσα μηχανακια απο κει που ειχαν ροικες κτλ..
Καλυτερα-χειροτερα δεν ξερω,παντως πιο γρηγορη φθορα σιγουρα.

Μακαρι το δικο σου να ειναι νορμαλ και να μην εχεις τρεχαματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 9:33 pm 
Χωρίς σύνδεση

tha έγραψε:
Ενημερωσε αν δεις την κεφαλη γιατι με ενδιαφερει,εχω δει καμποσα μηχανακια απο κει που ειχαν ροικες κτλ..
Καλυτερα-χειροτερα δεν ξερω,παντως πιο γρηγορη φθορα σιγουρα.

Μακαρι το δικο σου να ειναι νορμαλ και να μην εχεις τρεχαματα.

Για ροικη δεν ξερω αυτο που ξερω οτι το μηνανακι παει καλυτερα απο το 450
Οι σωστη δουλεια δεν με χαλαει οι προχειροτητες μς τρελλενουν

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 9:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ωχ,αυτο ειναι υποπτο..για μενα καλυτερα να μην εχει γινει τιποτα,γιατι ουτε ξερεις ποιος το εκανε και αν ηξερε τι εκανε,αλλα ειναι και ενα δειγμα οτι ισως το μηχανακι να ετρεχε.

Ελεγξε το να δουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 21, 2013 10:07 pm 
Χωρίς σύνδεση

2 προχειρες φωτο η δευτερη για τι μηχανακι πληρωσα!!!!!!! η πρωτη τι μου εστειλε

Συνημμένα:
__________ 1 (1).JPG
__________ 1 (1).JPG [ 169.06 KiB | 1727 προβολές ]
!cid_B0952337-2C83-4E07-8549-73E7FF9E392B.jpg
!cid_B0952337-2C83-4E07-8549-73E7FF9E392B.jpg [ 1.98 MiB | 1749 προβολές ]
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 22, 2013 10:35 am 
Χωρίς σύνδεση

Σημερα πρωι πρωι ανοιχθηκε το καπακι
Ευτυχως ολα καλα βαλβιδες στα σωστα διακενα ελαχιστες φθορες
Εδω πραγματικα καταλαβα την διαφορα ΙΑΠΩΝΑ-ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ
Στο crf το να βγαλεις καπακι κεφαλης ειναι ζητημα 10 λεπτων στο ΚΤΜ θελεις τουλαχιστον τον 2πλασιο (πρεπει να βγουν και οι βασεις στηριξεις τις κεφαλης )
Σημαδια δεν υπαρχουν και πρεπει να κλειδωσεις τον στροφαλο για να βρεις το ανω νεκρο σημειο τωρα αν χρειαστει να αλλαξεις καπελωτα ουτε ξερω ππως μετα θα βαλω τους εκκεντροφορους στο σωστο σημειο
Μετα απο αυτο νομιζω οτι το θεμα με τον Στελιο τελειωσε με πειραξε παρα πολυ το θεμα των πλασματικων φωτογραφιων αλλα μαλλον και εγω ειμαι κομματακι αφελης μιας και πιστεψα οτι θα παρω σχεδον καινουργιο μηχανακι 2013 με 5,300

Απλα μεγαλη προσοχη οταν περνουμε μηχανακι απο εξω
Φωτογραφιες πριν το παρουμε παντου ακομα και στα μηχανικα οχι 2-3 μηνες πριν
Μην ξεχναμε οτι και απο ελλαδα πολλα μεταχειρισμενα μηχανακια που πουλιουνται ειδικα καινουργια μοντελα ειναι αγορασμενα απο εξωτερικο
Μετα απο οσα συνεβησαν με τον Στελιο πιστευω θα ειναι πιο προσεκτικος ειδικα με τους Ελληνες
Αριστη κατασταση,συντηριση ειναι σχετικο αλλιως το βλεπει ο καθενας μας
Φωτογραφιες σε πραγματικο χρονο νομιζω οτι ειναι οι μονη λυση οταν αγοραζουμε απο μακρια

Συνημμένα:
__________ 4 (2).JPG
__________ 4 (2).JPG [ 216.39 KiB | 1507 προβολές ]
__________ 2 (2).JPG
__________ 2 (2).JPG [ 193.83 KiB | 1504 προβολές ]
__________ 1 (4).JPG
__________ 1 (4).JPG [ 202.5 KiB | 1505 προβολές ]
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 22, 2013 4:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Ιαν 26, 2009 8:27 pm
Δημοσ.: 4111
Τοποθεσια: Αγρινιο
Moto: EXC 250
τελος καλο λοιπον, ολα καλα, ή σχεδον καλα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 22, 2013 4:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 01, 2008 4:43 pm
Δημοσ.: 3703
Τοποθεσια: ColdWater
Moto: KTM EXC-F 250
οι εκκεντροφοροι δεν εχουν σημαδια?
στο 2010 μου για να βγαλω καπακι ητανε θεμα 10 λεπτων...σελα ντεποζιτο καπακι .....απλα πραγματα
με το νεο πλαισιο και injection τοσο διαφορετικα.???? :confusion-questionmarks:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 22, 2013 6:09 pm 
Χωρίς σύνδεση

Στο 2008 που το εκανα 280 το μονο που με παιδεψε ηταν να βαλω πιστονι ελατηρια στο κυλινδρο στο συγκεκριμενο οταν θα αλλαξω πιστονι το βλεπω για χοντρο πακετο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 22, 2013 6:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 7:14 pm
Δημοσ.: 9155
Τοποθεσια: ΚΟΠΑΝΗ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Moto: ΚΤΜ 450 14
Καλύτερα με κάτω το μοτέρ ;)

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 05, 2014 11:08 pm 
Χωρίς σύνδεση

Σημερα το 350 εκανε την πρωτη σωστη βολτα μια και στην προηγουμενες απλα διορθωνα
Πραγματικα εντυπωσιατικα μιας και γυρνουσα περιπου οσο με το 300αρι και σαφως΄πιο γρηγορα απο το 450
Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη
Για το 2013 εχουμε πολλες αλλαγες στο κινητηρα (κυλινδρος κεφαλη εκκεντροφορος εξαγωγης ,πιστονι,στροφαλομπιελα,μπλοκ κινητηρα,εξατμιση και αλλα πολλα διαφορετικα )
Το αποτελεσμα +7-8 αλογα περισσοτερα απο το 2011-2012 53+ ιππους
Αλλο πλαισιο αλλο σετταρισμα ελατηρια στην αναρτηση ,μεγαλυτερος πισω αξονας τροχου καινουργια πλαστικα ,καινουργια καλοδιωση ,καινουργια τρομπα βενζινης,μεγαλυτερος ψεκασμος ,αλλο μοχλικο και πολλα αλλα
Τα αποτελεσμα πολυ καλο
Κινητηρας
Πολλη δυναμη ειδικα ψηλα στροφαρει σαν 250αρι και παει σαν 450
Το καλο ειναι οτι η δυναμη ειναι 100% διαχειρισημη μια και ερχεται με το την αυξηση των στροφων μπορει χαμηλα να μην εντυπωσιαζει με την ροπη του αλλα οσο οι στροφες ανεβαινουν πραγματικα σε κανει να αισθανεσαι οτι η δυναμη δεν τελειωνει ποτε
Μπορει να μην ξεκολλαει σαν ενα 450 αλλα δεν σου ξεκολλαει και τα χερια ολα αυτα εχουν σαν αποτελεσμα να μην σε κουραζει
Τελικα το ενδιαμεσο 250 450 ισως ειναι η καλυτερη συνταγη για ενα μεσο οδηγο
Μπορεις να το οδηγησεις σαν 450 η σαν 250 (επιθετικα αναλογα τα κεφια ) βεβαια του παει καλυτερα η επιθετικη οδηγηση
Σασμαν πολυ καλο σαν αισθηση το μονο προβλημα ο λεβιες που δεν μπορει να ρυθμιστη στην σωστη θεση (η λιγο ψηλοτερα η λιγο χαμηλωτερα αποτ αγουστα μου)
Σχεσεις σασμαν δεν θα προβληματισουν πλην της τελικης που ειναι λιγο κοντη σε σχεση με τα εντουρο
Πλαισιο
Αν και σαφως πιο αργο (μου εκανε μεγαλη εντυπωση ) απο το crf δεν θα σε προβληματισει ιδαιτερα μονο στα πολυ κλειστα κομματια μπορει να μην στριβει σαν honda αλλα μολις τα χιλιομετα ανεβουν θα σου δωσει και ασφαλεια και συγουρια
Ο σκελετος δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα αλουμινενια αντιθετα θα ελεγα ειναι ερκετα πιο στοιβαρος οσο και αν αυτο φαινεται υπερβολικο
Αναρτηση
Εδω η ΚΤΜ μας τα μπερδεψε λιγο ειδικα μπροστα
48ΑΡΙ ελατηριο για το 2013 μαλλον κατ εντολη αμερικανων supercroσαδων μαλλον υπεβολικα σκληρο
Προσωπικα εβαλα 44αρι και η κατασταση ειναι σαφως πιο καλη δεν τερματιζει παρα μονο σε υπερβολες και κανει εντουρο μαι ΜΧ χωρις κανενα προβλημα απλα αλλαζοντας λιγο τις ρυθμισεις
Το μονο παραπονο θα το ηθελα λιγο πιο μαλακο στα πρωτα
Σαν λειτουργια δουλευει αψογα χωρις καθολου στατικες τριβες
(Αλλαγες μπροστα απο 48nm 44nm
λαδι απο 390 ml σε 350ml
sae 4 fork oil σε kyb 01 )
Πισω τα πραγματα πολυ καλυτερα απλα μια προλητικη αλλαγη λαδιου και αλλαγες sag
Eργοστασιακο 30mm-90mm σε 3.5mm 9.5mm 18αρι πισω τροχο
Ελατηριο πισω 5,7nm μενει οπως εχει
Γενικα πισω αν και εχει λιγο σκληρη αισθηση δεν θα προβληματιση πουθενα και θα κρατηση τον πισω τροχο κατω
Ρυθμισεις μπροστα ΜΧ comp 14 κλικ reb 12 κλικ ΕΝΤΟΥΡΟ 17-18 comp 14 reb
Πισω comp 15 reb 12 για ΜΧ comp 17 reb 14 για εντουρο high speed 1.3/4 MX 2.1/4 εντουρο
Σε γενικες γραμμες ενα πολυ καλο εργαλειο που μπορει ανετα να κανει εντουρο με πολυ λιγες και φθηνες μετατροπες
Μπορει να σταθει με ανεση ακομα και σε αρχαριο οδηγο ενω παραλληλα μπορει να παει εξαιτερικα γρηγορα στα χερια ενος καλου τιμονιου
Προβληματα πλην τις προσοχης που χρειαζεται η τρομπα βενζινης (συχνα αλλαγη φιλτρου και φιλτρο στην ταπα του ρεζερβουαρ ) δεν εχουν ακουστει γαι τα 2013
Προβλημα νεοτητας ειχαν μονο τα 11αρια που σιγα σιγα βελτιωθηκαν
Τελος θεμα καταναλωσης ειναι κλασικο ψεκαστου μοτερ (δεν καιει τιποτα ) ενω καπια ψηλοανταλλακτικα που χρειαστικα ηταν σε πολυ λογικες τιμες και σαφως πιο φθηνα απο τα
honda
Μπορει να ειμαι χοντακιας μεχρι το κοκκαλο απλα καποια στιγμη ξαναβαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια και απο την στιγμη που ο Νικος πειρε το 450 ημουν μεταξυ crf250 2014 και sxf 350
Η διαφορα τιμης με εκανε να κοιταξω για κτμ απο εξω
Η αληθεια ειναι οτι αλλο μηχανακι ειδα και διαλεξα και αλλο πηρα αλλα αυτα εχουν οι αγορες απο το εξωτερικο
Αν θα αγοραζα απο εξω ξανα ναι απλα θα προσεχα απο πoιον θα το επαιρνα
Αυτο ειναι το εκτο μηχανακι που φερνω απο εξω και το τριτο μεταχειρισμενο (τα προηγουμενα 2 απο αγγλια ηταν ακριβως στην κατασταση που μου ειπαν) αυτο μαλλον ο Ελληνογερμανος μας υποτιμησε αντιθετα με τον Αγγλο anyway

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 06, 2014 6:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Απρ 04, 2010 11:34 pm
Δημοσ.: 168
Moto: HONDA CRE 450X
Μπορει να ειμαι χοντακιας μεχρι το κοκκαλο απλα καποια στιγμη ξαναβαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια και απο την στιγμη που ο Νικος πειρε το 450 ημουν μεταξυ crf250 2014 και sxf 350
Για του λογου το αληθες φιλε Αλεξανδρε περιμενα καπου εδω να αναφερεις οτι ειχες κλεισει το CRE 450 X μου, και 12 ωρες πριν το παρεις με πηρες μου ειπες κατι ως δικαιολογια και μετα απο 2 μερες εμφανισες το καινουργιο σου μηχανακι

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 66 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: