Ημερομηνία Κυρ Μάιος 27, 2018 23:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι (μπορούμε να) φοράμε τελικά?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 30, 2018 17:07 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Μαρ 18, 2011 13:43
Δημοσ.: 48
andreasds έγραψε:

Όρισε ημέρα...

...1 μήνα (και βάλε!) αργότερα όντως όρισα ημέρα κι ο Ανδρέας(τον οποίο κι ευχαριστώ θερμά) μου έκανε την τιμή να με ξεναγήσει στον κόσμο του εντούρο.

Ήθελα πρώτα να μαζέψω λίγο τον εξοπλισμό μου, να αισθανθώ άνετα με το μηχανάκι περνώντας 2-3 ώρες με βόλτες σε δασικούς και να δω τι παιδικά προβλήματα μπορούσαν να βγουν.
Όντως υπήρξαν κάποια προβληματάκια με το μοτόρι τα οποία από πλευράς κόστους ήταν αστεία έως γελοία, ήταν όμως ικανότατα να σου χαλάσουν τη βόλτα και τη διάθεση.

Αφού αυτά ξεπεράστηκαν κι ήμουν πλέον άνετος από πλευράς εξοπλισμού και ρουχισμού φόρτωσα το μηχανάκι στο τρέιλερ του Ανδρέα τσουπ! να μαστε στην Ανάβυσσο.

Αφού αρματώθηκα με στολή-θώρακα-μπότες-υδρόσακο και λοιπά εντουράδικα αξεσουάρ ξεκινήσαμε οδηγώντας απαλά μέχρι μία μικρή αλάνα όπου έλαβα κάποιες βασικές οδηγίες κι έκανα ένα μικρό ζεσταματάκι.

Σίγουρα το δυομισάρι wrf μου του 04 δεν είναι ότι νεότερο τεχνολογικά, αλλά νομίζω πως με καλύπτει στο 101%. Αναρτήσεις και φρένα είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, δεν μπερδεύει, έχει ολοκαίνουρια λάστιχα και μιζούλα ... γιατί αν τις όσες φορές μου έσβησε το είχα βάλει μπροστά με μανιβέλα...απλά την είχα γ...σει!
Όσο για το γκάζι του...? Απορώ γιατί υπάρχουν δυνατότερα... :mrgreen:

Μετά το ζεσταματάκι ξεκίνησε το ορεκτικό. Κανά δυο ανηφοράκια, από αυτά τα οποία θα βλέπετε οι περισσότεροι εδωμέσα και θα τ ανεβαίνετε με το ένα χέρι...
Η χαρά του αρχάριου όμως, του πρωτάρη... είναι ακριβώς αυτή!
Να κάνει κάτι που στα μάτια κάποιου εμπειρότερου φαντάζει εύκολο. Και πραγματικά αυτό είναι το σημείο όπου κάθε φορά που δοκιμάζω κάτι καινούριο, το απολαμβάνω με το παραπάνω.

Η συνέχεια της βόλτας -παύλα- λαβύρινθου ήταν απλή. Πάνω, κάτω, δεξιά-αριστερά και φτου κι απ την αρχή. Κάτι σαν ρόλερ-κόστερ. Σκύψε να μη σε ''φάνε'' τα κλαδιά, σήκω να μην τρως το κοπάνημα στη μέση(και να έχεις τη σωστή στάση βεβαίως), πάτα σωστά για να μπορείς να ελέγχεις το μηχανάκι όταν είσαι όρθιος, και βεβαίως έλεγξέ το στο ανέβασμα και το κατέβασμα...

Δυσκολότερο σημείο για μένα: Το να είσαι όρθιος, να ανεβαίνεις και ταυτόχρονα να προσπαθείς να κρατηθείς (τραβηχτείς) από το τιμόνι. Γενικότερα η επιτάχυνση από όρθια στάση...
Ε, ρε προπόνηση που θέλει ακόμα αυτό...
Στα κατηφορικά ομολογώ αισθάνομαι ένα κλικ πιο άνετα.

Κανά δυο χαζοτούμπες υπήρξαν, αλλά ευτυχώς τίποτα το αξιόλογο!
Ο Ανδρέας ήταν πανταχού παρών και περίμενε υπομονετικά το νιάτο (εμένα δλδ) να ξανασηκώσει το μηχανάκι και να συνεχιστεί η βόλτα.

Αποτέλεσμα: Πέρασα ένα εξαιρετικό 4 ωρο στο βουνό, γύρισα σπίτι πιασμένος (ειδικά στα χέρια) αλλά ταυτόχρονα ικανοποιημένος και με χαμόγελο! :banana-dance:

Αυτό τελικά δεν είναι που μετράει? Να γουστάρεις αυτό που κάνεις? :banana-blonde:

Καλά χιλιόμετρα σ όλους!

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι (μπορούμε να) φοράμε τελικά?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 31, 2018 10:44 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Ιουν 12, 2017 10:00
Δημοσ.: 357
Moto: KTM EXC 300
:bow-blue:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 32 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: