Ημερομηνία Παρ Οκτ 20, 2017 12:32

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τρακάρισμα και κοτσαδόρος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 09:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Απρ 09, 2014 15:30
Δημοσ.: 301
Τοποθεσια: Βούλα
Moto: KTM EXC 250 '17
Παίδες θέλω την βοήθεια σας γιατί πιστεύω είναι ενα θέμα που μας αφορά όλους.

Σήμερα το πρωί ήμουν ωραία και καλά σταματημένος στο φανάρι στην Βουλιαγμένης για να πάω στην δουλεία μου και ενα ford fiesta ήρθε και έσκασε πίσω μου. Κατεβαίνω κάτω και βλέπω το ford και είχε γίνει πραγματικά σώβρακο ( κρίμα το παλικάρι ). Κοιτάω το δικό μου αυτοκίνητο και δεν είχε ούτε μια γρατζούνια ( είχα ξεχάσει τελείως οτι την γλύτωσα λόγω του κοτσαδόρου ) . Πραγματικά το ford έπαθε μεγάλη ζημιά γιατί πέρα απο τον κοτσαδόρο που έχω πάνω , είναι και ψηλό το αυτοκίνητο ( Toyota Land Cruiser ) είναι και Toyota.Ο κοτσαδόρος του τα είχε τρυπήσει όλα ( ψυγεία , προφυλακτήρες ) και επείδη ήταν πιο χαμηλό αυτοκίνητο χώθηκε κάτω απο την εξωτερική μου ρεζέρβα και το καπό έγινε φυσαρμόνικα. Πραγματικά δεν την πίστευα τόση μεγάλη ζημιά

Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Τι γίνεται στην προκειμένη περίπτωση. Έγω στο αυτοκίνητο εννοείται πως έχω άδεια έλξης και εννοείται πως έχω δηλώσει στην ασφάλεια την ρυμούλκηση τρέιλερ. Ο κοτσαδόρος είναι εγκεκριμένος γιατί είναι ο μαμίσιος της Toyota.

Σίγουρα ξέρουμε όλοι μας οτι απαγορεύεται να έχουμε τον κοτσαδόρο πάνω στο αυτοκίνητο εφόσον δεν ρυμουλκούμε κάτι εκείνη την στιγμή. Εχω εντύπωση οτι είναι και παράβαση και μπορούν να σου κόψουν κλήση. Τηλεφώνησα στην ασφαλιστική ( Anytime ) και μου είπαν εφόσον έπεσε απο πίσω δεν έχω καμια υπαιτιότητα εγώ. Δίαβασα στο internet πολλές διαφορετικές απόψεις όπως , οτι δεν έχει καμια υπαιτίοτητα το αυτοκίνητο που φέρει τον κοτσαδόρο εφόσον το ατύχημα προκλήθηκε απο το άλλο αυτοκίνητο και το πολύ πολύ να σου κόψει μια κλήση η τροχαία. Διάβασα επίσης οτι έχω μόνο εγώ υπαιτιότητα γιατι δεν είχα αφαιρέσει τον κοτσαδόρο και διάβασα και επίσης οτι έχω και εγω συνυπαιτιότητα γιατί μεν φταίει ο άλλος αλλά και εγω προκάλεσα τόσο μεγάλη ζημιά επειδή δεν είχα αφαιρέσει τον κοτσαδόρο.

Δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτά που μου λεέι η anytime γιατί αν αργότερα κινηθεί δικαστικό ο άλλος και διακαιωθεί μετά θα κινηθεί και δικαστικά η ασφαλιστική σε εμένα. Οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά η ασφαλιστική.

Επίσης το παλικάρι μου ζητάει για να τον βοηθήσω να δηλώσουμε οτι εγω έκανα όπισθεν και τον χτύπησα γιατί η ζημιά του είναι μεγάλη . Φοβάμαι όμως μην βρεθώ μπλεγμένος λόγω του κοτσαδόρου απο την δικιά μου ασφαλιστική , όπως φοβάμαι οτι μπορεί να το ψάξει λίγο παραπάνω αυτός τι γίνεται στις περιπτώσεις κοτσαδόρου.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι πραγματικά για το θέμα ας βοηθήσει

Υ.Γ . Πραγματικά η ζημιά που μπορούμε να προκαλέσουμε με τον κοτσαδόρο είναι τεράστια στον άλλον ειδικά αν έχουμε 4x4. Δεν το συζητάω να πέσει κανα μηχανάκι πάνω μας. Το σκέφτηκα σοβαρά να τον αφαιρέσω όταν δεν ρυμουλκώ γιατί μέν εμένα με έσωσε αλλά στον άλλον γίνεται τεράστια ζημία

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Τρακάρισμα και κοτσαδόρος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 11:24 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Ιαν 31, 2009 11:53
Δημοσ.: 70
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Moto: ;
drosxo έγραψε:
.
.
.
Έγω στο αυτοκίνητο εννοείται πως έχω άδεια έλξης και εννοείται πως έχω δηλώσει στην ασφάλεια την ρυμούλκηση τρέιλερ. Ο κοτσαδόρος είναι εγκεκριμένος γιατί είναι ο μαμίσιος της Toyota.

Αρα είσαι 100% νόμιμος

Σίγουρα ξέρουμε όλοι μας οτι απαγορεύεται να έχουμε τον κοτσαδόρο πάνω στο αυτοκίνητο εφόσον δεν ρυμουλκούμε κάτι εκείνη την στιγμή. Εχω εντύπωση οτι είναι και παράβαση και μπορούν να σου κόψουν κλήση.

Λάθος. Εφόσον υπάρχουν τα παραπάνω (άδεια έλξης + ασφάλεια τρέιλερ) είσαι εντάξει.

.
.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Φεβ 15, 2015 19:12
Δημοσ.: 1525
Moto: Husaberg FE 250
Ήρθε η Αστυνομία να καταγράψει το συμβάν;
Ήρθε από την ασφαλιστική σου να καταγράψει το συμβάν;

Από την στιγμή που έπεσε από πίσω σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, εξ άλλου μόλις είχες αφήσει το τρέιλερ στο γκαράζ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 12:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όχι Αντρέα δεν φωνάξαμε κανέναν για καταγραφή γιατί εγω δεν είχα πάθει ζημιά.Αλλά μου έχει αρχίσει και μου λεεί αυτός τώρα '' αν δεν είχες τον κοτσαδόρο δεν θα είχα πάθει μεγάλη ζημιά και απαγορεύεται κλπ. ''

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 12:10 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Φεβ 15, 2015 19:12
Δημοσ.: 1525
Moto: Husaberg FE 250
drosxo έγραψε:
Όχι Αντρέα δεν φωνάξαμε κανέναν για καταγραφή γιατί εγω δεν είχα πάθει ζημιά.Αλλά μου έχει αρχίσει και μου λεεί αυτός τώρα '' αν δεν είχες τον κοτσαδόρο δεν θα είχα πάθει μεγάλη ζημιά και απαγορεύεται κλπ. ''

OK Δώσε μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 12:33 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 06, 2014 22:54
Δημοσ.: 2275
Βρήκα αυτό εδώ μήπως και σε βοηθήσει, μπορείς να τηλεφωνήσεις κατευθείαν στο υπουργείο για να είσαι 100% σίγουρος.

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/%C ... %CE%A3.pdf
http://www.ahellas.gr/userfiles/file/ry ... oxaias.jpg

Απο εδώ
http://www.ahellas.gr/%CE%BD%CE%BF%CE%B ... -i-19.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 13:30 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Ιαν 31, 2009 11:53
Δημοσ.: 70
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Moto: ;
Byron έγραψε:
Βρήκα αυτό εδώ μήπως και σε βοηθήσει, μπορείς να τηλεφωνήσεις κατευθείαν στο υπουργείο για να είσαι 100% σίγουρος.

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/%C ... %CE%A3.pdf
http://www.ahellas.gr/userfiles/file/ry ... oxaias.jpg

Απο εδώ
http://www.ahellas.gr/%CE%BD%CE%BF%CE%B ... -i-19.html

Ακριβώς .... Byron, μερσί, θα έπρεπε να ψάχνω στα χαρτιά του αυτοκινήτου ....

Και για το φίλο Drosxo, όσο πιο απλά και λιανά γίνεται :

Έχεις αυτοκίνητο με κοτσαδόρο και κυκλοφορείς με ή χωρίς το τρέιλερ ...

- Έχεις μαζί σου το σημείωμα/άδεια έλξης και στο ασφαλιστήριο γράφει ΙΧ + ΡΥΜΟΥΛΚΟΥΜΕΝΟ/ΤΡΕΙΛΕΡ . Είσαι νόμιμος, ότι και να σου πει ο άλλος οδηγός, ασφάλεια κλπ :dance:

- Δεν υπάρχει σημείωμα έλξης ή δεν το έχεις ασφαλισμένο το τρέιλερ ; την έβαψες :angry-banghead:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 13:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 19, 2008 10:31
Δημοσ.: 2718
Τοποθεσια: Στη σέλα...
Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
Φωτογραφίες βγάλατε επιτόπου?
ΑΝ όχι, βγάλε τον κοτσαδόρο και το παίζεις κινέζος~! Χαχαχα!

Πλάκα κάνω...

Είναι αφαιρούμενος ο κοτσαδόρος?
Υποστηρίζεις ότι ΔΕΝ είναι αφαιρούμενος, είναι εργοστασιακός, και άρα είσαι νόμιμος 100!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ο κοτσαδόρος είναι αφαιρούμενος ναι και είναι μαμά .

Όσον αφορά για την άδεια έλξης αυτό είναι άδεια και γνωστοποίηση οτι το αυτοκίνητο σου είναι κατάλληλο για να ρυμουλκει μέχρι τόσα kg.Όταν δηλώνεις στην ασφάλεια οτι ρυμουλκείς ουσιαστικά ασφαλίζεις και το ρυμουλκο ώς προέκταση του αυτοκινήτου.

Anyway όπως καταλάβατε η δήλωση του οτι ρυμουλκείς στην άσφαλεια είναι μονόδρομος και μην τσιγκουνευτεί κανένας τα 50-70 ευρώ παραπάνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 14:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Σεπ 13, 2015 04:06
Δημοσ.: 196
Moto: CR250
Εγω ξερω πως απαγορευεται να εχεις τον κοτσαδορο στο αμαξι, οταν δε ρυμουλκεις. Γιαυτο ειναι και αφαιρουμενη η μπαρα. Ρωτα την ασφαληστικη σου καλυτερα....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 14:58 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Φεβ 08, 2010 23:56
Δημοσ.: 1258
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Moto: ΥΑΜΑΗΑ WRF
Αυτα που ανεβασε ο Byron ισχυουν :handgestures-thumbup:
σε περιπτωση που η ασφαλιστικη του κανει την παλαβη :whistle:
κανε χρηση των εγραφων αυτων που ειναι 100% ξεκαθαρο για το τι ισχυει ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 16:32 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 14:05
Δημοσ.: 640
Moto: gg250
Δωσε λιγο βαση σε αυτό :

Όσον αφορα συγκεκριμένα τον κοτσαδόρο, βάσει του άρθρου 82&4 του Κ.Ο.Κ,.απαγορεύεται να προεξέχει ο κοτσαδόρος του αμαξώματος , το οποίο προβλέπει προστίμο 33 ευρώ και 5 βαθμους P/S και σε νέo οδηγό, 8 βαθμούς P/S.

To ίδιο ισχύει και για τα pull bars και άλλα εξαρτήματα που δεν αναφέρονται στην άδεια κυκλοφορίας

Σε περίπτωση σύγκρουσης η ασφαλιστική δεν καλύπτει, όπως δεν καλύπτεται και το ρυμουλκούμενο, αν δεν έχει δηλωθεί στην ασφάλεια και δεν υπάρχει άδεια ρυμούλκησης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 20:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

http://www.kteohellas.gr/category/382/κοτσαδοροσ.html

Τέλος, στην περίπτωση που τοποθετήσουμε κοτσαδόρο στο όχημά μας, θα πρέπει να το δηλώσουμε στην ασφαλιστική μας εταιρία.
Σε περίπτωση ατυχήματος, η ασφαλιστική μας εταιρεία ενδέχεται να μην μας καλύψει αν δεν έχει προηγουμένως ενημερωθεί για την ύπαρξη του κοτσαδόρου. Επίσης, ενδέχεται να μην μας καλύψει και αν δεν έχει εκδοθεί το ειδικό σημείωμα ρυμούλκησης από το υπουργείο συγκοινωνιών για το όχημά μας.

Η ύπαρξη κοτσαδόρου επιτρέπεται ακόμα και εάν το όχημα δεν ρυμουλκεί, εφόσον διακρίνεται η πινακίδα κυκλοφορίας, δεν προεξέχει με τρόπο που μπορεί να καταστεί επικίνδυνος και εφόσον το όχημα είναι εφοδιασμένο με το ειδικό σημείωμα ρυμούλκησης που εκδίδεται απο την Περιφέρεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 19, 2017 21:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 03, 2009 22:44
Δημοσ.: 281
Τοποθεσια: Ανω Παρταλι
Moto: Handling miracle
Μπορείς να εχεις μόνιμα τον κοτσαδόρο στο αυτοκίνητο εφόσον εχεις σημείωμα έλξης και το ρυμουλκό είναι ασφαλισμένο.
Σε ερώτησή μου στην anytime με ειχαν διαβεβαιώσει οτι δεν ειναι υποχρεωτική η αφαίρεση του κοτσαδόρου εφοσον το αυτοκινητο εχει αδεια ελξης.
Σε ερωτησή μου στη τροχαια Κηφισιας το ίδιο, αλλά εαν θυμαμαι καλα πρόσθεσαν .....σε καθε περίπτωση δεν πρεπει να προεξεχει περισσοτερο απο 20cm από το τελείωμα τού αυτοκινητου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 20, 2017 11:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Ιαν 26, 2009 20:27
Δημοσ.: 3895
Τοποθεσια: Αγρινιο
Moto: EXC 250
γι αυτο καλο θα ειναι σε οποιοδηποτε ατυχημα να ερχεται αστυνομια να κανει καταγραφη κι ας ειναι ο ιδιος σου ο αδερφος.
Αυτος αφου δεν ηρθε η αστυνομια μπορει πχ να πει οτι εκανες πισω και τον χτυπησες κι εσυ να πεις οτι πρωτη φορα τον βλεπεις και δεν εχεις καμια σχεση ... ειναι ψιλομπερδεμα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 19 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: