Ημερομηνία Σάβ Ιαν 31, 2015 1:12 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σκυλιά - σύντροφοι ζωής και βιομηχανία κατοικιδίων...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2012 10:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 03, 2008 11:44 am
Δημοσ.: 3459
Moto: xexexexe
Γεια χαρά, γράφω ένα εμφανώς εκτός "χωμάτινου" θέμα, που μπορεί όμως να ενδιαφέρει πολλούς απο μάς.

Πόσο μάλλον όταν ΚΑΙ αυτό εμπεριέχει συγκριτικά θέματα Αστικών κέντρων και γνήσιας επαρχίας.

Χωρίς να θέλω να γράφω πολλά, έχω έναν ποιμενικό Καυκάσου με μια γιαγιά Ελληνίδα στο γενεαλογικό του.

Έιναι 9.5 μηνών γύτω στα 48 κιλά. Του έχω κάνει όλα τα προληπτικά εμβόλια του πρώτου έτους, και δυστηχώς απο μολυσμένο τσιμπούρι πρίν απο 1.5 μήνα κόλλησε ερλίχεια για την οποία του έδωσα 25ημερη θεραπεία.

Στην εξέταση αίματος , ο έλεγχος για λυσμανιαση (καλαζαρ) βγήκε αρνητικός, και θέλοντας να αμυνθώ απο αυτη την κωλοαρρώστεια μιας κι έχω χάσει έναν σκύλο ετσι, σκέφτομαι να προχωρήσω στην νέα προληπτική σειρά εμβολίων που έχουν βγεί.

Στο ζουμί τώρα...

πηγαίνω στον κτηνίατρο και τον ρωταω το κοστος των εμβολίων, 50euro x 3 φορές για το πρώτο έτος και απο ένα εμβόλιο των 50 κάθε χρόνο.

Βρήκα τα εμβόλια σε μαγαζί με κτηνιαρικά στα 25 ευρώ το ένα. Του το αναφέρω , προσπαθώντας να μετριάσω το κόστος , και μου αναφέρει πώς κι αυτός 27 ευρώ τα προμηθεύεται, τουτ'εστιν χρεώνει το τσίμπημα 23 ευρω...

Κι εδώ έρχεται και το συγκριτικό...

Έλεος με αυτο το θέμα στα μεγάλα Αστικά κέντρα... να στοιχίζουν οι Κτηνίατροι περισσότερο απο τους Γιατρούς, πατώντας στην αγάπη και το δέσιμο για το κατοικίδιο...

Απ'το δικό μου το χωριό τουλάχιστον (Λακωνία) ξέρω πώς μάχημοι Κτηνίατροι (που ξεγεννάνε και κανένα αλογο- αγελάδα) δεν χρεώνουν πάνω απο 10 ευρώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκυλιά - σύντροφοι ζωής και βιομηχανία κατοικιδίων...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 04, 2012 10:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 8:19 pm
Δημοσ.: 2323
Τοποθεσια: Αχαρναί
Moto: Pateritsa...
KaTaNaS έγραψε:
Γεια χαρά, γράφω ένα εμφανώς εκτός "χωμάτινου" θέμα, που μπορεί όμως να ενδιαφέρει πολλούς απο μάς.

Πόσο μάλλον όταν ΚΑΙ αυτό εμπεριέχει συγκριτικά θέματα Αστικών κέντρων και γνήσιας επαρχίας.

Χωρίς να θέλω να γράφω πολλά, έχω έναν ποιμενικό Καυκάσου με μια γιαγιά Ελληνίδα στο γενεαλογικό του.

Έιναι 9.5 μηνών γύτω στα 48 κιλά. Του έχω κάνει όλα τα προληπτικά εμβόλια του πρώτου έτους, και δυστηχώς απο μολυσμένο τσιμπούρι πρίν απο 1.5 μήνα κόλλησε ερλίχεια για την οποία του έδωσα 25ημερη θεραπεία.

Στην εξέταση αίματος , ο έλεγχος για λυσμανιαση (καλαζαρ) βγήκε αρνητικός, και θέλοντας να αμυνθώ απο αυτη την κωλοαρρώστεια μιας κι έχω χάσει έναν σκύλο ετσι, σκέφτομαι να προχωρήσω στην νέα προληπτική σειρά εμβολίων που έχουν βγεί.

Στο ζουμί τώρα...

πηγαίνω στον κτηνίατρο και τον ρωταω το κοστος των εμβολίων, 50euro x 3 φορές για το πρώτο έτος και απο ένα εμβόλιο των 50 κάθε χρόνο.

Βρήκα τα εμβόλια σε μαγαζί με κτηνιαρικά στα 25 ευρώ το ένα. Του το αναφέρω , προσπαθώντας να μετριάσω το κόστος , και μου αναφέρει πώς κι αυτός 27 ευρώ τα προμηθεύεται, τουτ'εστιν χρεώνει το τσίμπημα 23 ευρω...

Κι εδώ έρχεται και το συγκριτικό...

Έλεος με αυτο το θέμα στα μεγάλα Αστικά κέντρα... να στοιχίζουν οι Κτηνίατροι περισσότερο απο τους Γιατρούς, πατώντας στην αγάπη και το δέσιμο για το κατοικίδιο...

Απ'το δικό μου το χωριό τουλάχιστον (Λακωνία) ξέρω πώς μάχημοι Κτηνίατροι (που ξεγεννάνε και κανένα αλογο- αγελάδα) δεν χρεώνουν πάνω απο 10 ευρώ.
Οπου και να ρωτήσεις Σταυρο 150 ευρω ειναι ... ρωτησα σε 3 κτηνιάτρους.. απλά στο 150αρι σου κάνουν δώρο την εξέταση αίματος.

Αν τα βρήκες 27 ευρώ μήπως να τα κάνουμε μόνοι μας κάθε χρόνο δεν είναι και τόσο τρομερό να κάνεις μια ένεση .. εχω ξανακάνει και σε σκυλιά και σε γατιά... αρκετές φορές..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 7:51 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Zid έγραψε:
Αν τα βρήκες 27 ευρώ μήπως να τα κάνουμε μόνοι μας κάθε χρόνο δεν είναι και τόσο τρομερό να κάνεις μια ένεση .. εχω ξανακάνει και σε σκυλιά και σε γατιά... αρκετές φορές..

25 τα βρηκα, θα ρωτησω και την Κτηνίατρο που είναι στον Ασπρόπυργο τι ζητάει, αν και μου τι δινει να αλλαζω κτηνιατρους για οικονομικους λόγους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 8:42 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Δεκ 03, 2008 1:22 pm
Δημοσ.: 2597
Τοποθεσια: Δυτικά
Moto: Ktm620Lc4
KaTaNaS έγραψε:
Zid έγραψε:

25 τα βρηκα, θα ρωτησω και την Κτηνίατρο που είναι στον Ασπρόπυργο τι ζητάει, αν και μου τι δινει να αλλαζω κτηνιατρους για οικονομικους λόγους.

Εχω φίλο κτηνίατρο στην Ελευσίνα.Να τον ρωτήσω τι ζητάει αυτός?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 9:00 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

thanos_ktm έγραψε:

:handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 9:21 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Ιαν 26, 2009 8:27 pm
Δημοσ.: 4088
Τοποθεσια: Αγρινιο
Moto: EXC 250
μην τα βαζετε με τους κτηνιατρους
με τοσα χρονια σπουδων τιποτα δεν παιρνουν
σορυ Σταυρο αλλα δεν εχεις δικιο για το "τσιμπημα" που προυποθετει οτι για να γινει, εκτος του οτι χρειαζονται 5-6 χρονια σπουδων και μια εξεταση του ζωου για να γινει τελικα το εμβολιο.

τωρα οσο αφορα τους συναδελφους της επαρχιας κανουν λογω ανταγωνισμου αλλα και λογω του οτι καποιος ειναι πελατης και αφηνει σεβαστο ποσο, πολλες φορες δωρεαν παροχες υπηρεσιων αλλα σε καμια περιπτωση μα καμια 10ευρω για να ξεγενησει μια γελαδα η φοραδα

και της αθηνας ειναι μαχιμοι οι κτηνιατροι μην το λες..
εχει τυχει να σου χωσει τα δοντια της γατα μπροστα στον πελατη η να σε αρπαξει το σκυλακι του σαλονιου "που δεν δαγκωνει παιζουν τα εγγονια μου μ αυτο΄" να δεις τι ωραια που ειναι :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 9:49 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Δεκ 03, 2008 1:22 pm
Δημοσ.: 2597
Τοποθεσια: Δυτικά
Moto: Ktm620Lc4
KaTaNaS έγραψε:
thanos_ktm έγραψε:

Σταύρο είναι μάλλον ταρίφα τελικά το 50αρι για εμβόλιο-ενεση. :o

Θα ρωτήσω και εναν αλλον γνωστό στην Σαλαμίνα το μεσημέρι και θα σου πώ,αν και απο ότι μου είπε ο αδερφός μου(που εχει κυνηγόσκυλα)ολοι τόσο παίρνουν,και μερικοί δεν δέχονται κάν να τους πάς το εμβόλιο. :naaaa:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 10:40 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Ιαν 28, 2009 9:48 am
Δημοσ.: 268
ασχετα με την τιμη,τον γεναρη που ειχα ρωτησει εδω κεφαλονια τον κτηνιατρο "μου" ειπε οτι ειναι σε πειραματικο σταδιο,θα παρακουλουθησει σεμιναριο κτλ,με λιγα λογια δεν ηταν σιγουρος για την αποτελεσματικοτητα του....
εχει αλλαξει κατι?
Υ.Γ εαν θυμαμαι καλα μου ειχε πει γυρω στα 200 ευρω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 10:45 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

thanos_ktm έγραψε:
KaTaNaS έγραψε:

Σταύρο είναι μάλλον ταρίφα τελικά το 50αρι για εμβόλιο-ενεση. :o

Θα ρωτήσω και εναν αλλον γνωστό στην Σαλαμίνα το μεσημέρι και θα σου πώ,αν και απο ότι μου είπε ο αδερφός μου(που εχει κυνηγόσκυλα)ολοι τόσο παίρνουν,και μερικοί δεν δέχονται κάν να τους πάς το εμβόλιο. :naaaa:

τα εμβολια ως αδρανοποιημενα η εξασθενημενα διατηρουνται σε θερμοκρασιες συντηρησης ψυγειου

ο κτηνιατρος δεν μπορει να ξερει πως το διαχειρηστικες εσυ απο τη στιγμη της αγορας και για να ειναι 100% σιγουρος δεν θα το δεχτει

βεβαια το 100% ειναι σχετικο γιατι κανενα εμβολειο δεν εχει αποτελεσματικοτητα στο 100% και αυτο οφειλεται και σε αλλους παραγοντες περαν του εμβολιου (κυριως των ζωων)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 10:49 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

katsanick έγραψε:
10ευρω για να ξεγενησει μια γελαδα η φοραδα

10 για το τσίμπημα έλεγα...

Με κάλυψες όμως Νίκο. :greetings-waveyellow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 11:04 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

KaTaNaS έγραψε:
katsanick έγραψε:
10ευρω για να ξεγενησει μια γελαδα η φοραδα

10 για το τσίμπημα έλεγα...

Με κάλυψες όμως Νίκο. :greetings-waveyellow:

Σταυρο ειδικα το συγκεκριμενο εμβολιο εχει χαρακτηριστει ως το μεροκαματο του τρομου μιας και οι παρανεργειες ειναι πολλες και ποικιλες
.
Δεν ειναι λιγοι οι ιδιοκτητες που τα πηγαν στα χερια τα ζωα του παλι το ιδιο απογευμα

παντως μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει για απωλεια ζωου

χαπια τροφη εμβολια κολαρα τεστ αλυσιδες..μαζευονται πολλα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 11:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιαν 22, 2012 11:19 am
Δημοσ.: 43
Moto: Ktm exc 250
Είμαι και εγώ ενάς ευτύχης ιδιοκτήτης σκύλου. Δεν ξέρω τι λέτε για το κόστος, πάντως εχώ φίλη κτήνιατρο και είχε πάει στην παρουσίαση του φαρμάκου απο την εταιρεία και δεν έφυγε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Απο οτι μου είπε ητάν λιγο "αρπακολατζήδες" και λανσαράν το φαρμακό λίγο βιαστικά ενώ περίμεναν απο άλλη εταιρεία να βγάλει. Με παρέτρεψε να μην το κάνω το εμβόλιο και να περιμένω να δούμε τις επιπτώσεις απο τα άλλα σκυλιά. Εγω ψηφίζω να κανέτε το ιδιο και απλα να ψεκαζετε το σκυλακό καθε απογευμά με τα υλικα του εμπορίου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 11:22 am 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 8:19 pm
Δημοσ.: 2323
Τοποθεσια: Αχαρναί
Moto: Pateritsa...
Eμένα ο γιατρός μου οταν τον ρώτησα μου είπε οτι μειώνει τις πιθανότητες 30-40 % και οτι συνεχίζω κανονικα αμπουλες κολαρα κτλ..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 11:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

:think:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 05, 2012 5:20 pm 
Σε σύνδεση
DirtBike.gr official support group
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 7:24 pm
Δημοσ.: 3671
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Moto: μας άφησε.....
Να κάνετε τα έξοδα στον katsanick να έρθει να σας εμβολιάσει όλους :lol: :lol: :lol: :lol:
Τι μόνο αγελάδες θα περιποιείται ??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Just remember I will always be there ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 16 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: