Ημερομηνία Πέμ Απρ 26, 2018 17:20

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νεος Mx Βοηθεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 13, 2018 18:57 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Κυρ Οκτ 08, 2017 22:39
Δημοσ.: 77
Καλησπερα εχω τον αδερφό μου μαζευει σιγα σιγα λεφτα για mx. Εγω έχοντας μια εμπειρία προτινω 250f αλλα δεν θελω να εχω αποψη μόνος μου. Είναι 16 χρονων οδηγαει μηχανακι scooterακι κ το παπακι το 125αρι. Ειναι πληρως εκτος με τους συμπλεκτες. Εχει οδηγησει το δικο μου το fc350 και έχουμε κανει κανα 4ωρο με σταμάτημα 1η αποσυμπλεξη ξανα σταματημα και ξανα απτην αρχη. Απο ενα γρηγορο search πιστευω οτι ενα kxf250 η ενα sx125 θα ηταν μερικες απτις καλες επιλογες τα χαρακτηριστικά του ομως με προβληματίζουν. Δεν θα ήθελα ν μπει στην διαδικασία να πω την αλήθεια ν παρει ενα 125 κ του χρονου να το δωσει. Σας ευχαριστω πολυ dirt riders!
Ειναι 16 με υψος 182 και βαρος 85 κιλα.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεος Mx Βοηθεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 13, 2018 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 21:52
Δημοσ.: 3944
Moto: ΚAWASAKI KX 85- KLX 300 R
Γεια σου φίλε μου ! Πολύ δύσκολο κ απαιτητικό σπορ το ΜΧ ...........
Ποτέ μόνος σου ,πάντα με προστατευτικά ,στολές κλπ με κάποιον που γνωρίζει σε συγκεκριμένο χωρο προπόνησης ........
το fc 350 τι ειναι ?
2-3 φορές αμα οδηγέσει με συμπλέκτη ,θα το μάθει το μηχανάκι .
Καλύτερα ξεκίνημα με 125 2τ ,ελαφρύ κ μανιτζέβελο ......
Αλλο σπορ κατέχετε με δίκυκλα ,ΒΜΧ ,ΜΤΒ ?
Σε ποιά περιοχή εισαι ?
Κ με εντούρο 125 μπορείς να ξεκινήσεις πάντως κ πιο ανετα .........

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 13, 2018 21:49 
Χωρίς σύνδεση

Arispeed το ανεβασε για τον αδερφο μου. Εγω εχω σχεδον χρονο που τρέχω mx. Παρεες παντα υπαρχουν! Απλα για μια αποψη εξτρα ανεβασα τα χαρακτηριστικά του σαν ατομο να βοηθησετε για την καλύτερη επιλογη. Εχει ηδη στολες κ εξοπλισμός απο εμενα δν υπαρχει θεμα σε αυτό. Απλα νιωθω ότι 86 κιλα πανω σε ενα yz125 θα εινια κάπως βαρυς και σαν γιγαντας σε παπακι :-D
Εκανε hardtail mtb πριν κανα 2 χρονια. Οσο για το fc350 είναι το Husquvarna μου ενα 2017 μοντέλο. Μαθαινει με συμπλέκτη μεχρι ν παρει στο δικο μου. Αν έπαιρνε 250f θα του ηταν δυσκολο σαν πρωτο μηχανακι;
Κατερίνη μενουμε!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 13, 2018 23:25 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Πέμ Μαρ 04, 2010 20:01
Δημοσ.: 294
Τοποθεσια: ωρωπός αττικής
Moto: tm 144 ktm Lc-4
Έχω το tm 144 mx του 09 και σκοπεύω να το δώσω Δεν έχω βάλει αγγελία ακόμα. Το αγόρασα καινούργιο από την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της Tm. Έκανα χρήση μόνο σε χαλαρές εντουροβόλτες. Δεν έχει πάει ποτέ συνεργείο για καμία βλάβη ποτέ. Αν σε ενδειαφέρει στείλε μύνημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 14, 2018 01:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 03, 2014 20:32
Δημοσ.: 915
Τοποθεσια: Ιστιαία Ευβοίας
Moto: YZ250 LC
Dinos_1998 έγραψε:
Καλησπερα εχω τον αδερφό μου μαζευει σιγα σιγα λεφτα για mx. Εγω έχοντας μια εμπειρία προτινω 250f αλλα δεν θελω να εχω αποψη μόνος μου. Είναι 16 χρονων οδηγαει μηχανακι scooterακι κ το παπακι το 125αρι. Ειναι πληρως εκτος με τους συμπλεκτες. Εχει οδηγησει το δικο μου το fc350 και έχουμε κανει κανα 4ωρο με σταμάτημα 1η αποσυμπλεξη ξανα σταματημα και ξανα απτην αρχη. Απο ενα γρηγορο search πιστευω οτι ενα kxf250 η ενα sx125 θα ηταν μερικες απτις καλες επιλογες τα χαρακτηριστικά του ομως με προβληματίζουν. Δεν θα ήθελα ν μπει στην διαδικασία να πω την αλήθεια ν παρει ενα 125 κ του χρονου να το δωσει. Σας ευχαριστω πολυ dirt riders!
Ειναι 16 με υψος 182 και βαρος 85 κιλα.

Το 125 2Τ θα του δώσει πολύτιμη εμπειρία στην "οργάνωση" του χρόνου του σε καθε lap και καλύτερο έλεγχο στη χαρτογράφηση καθε άλματος, κλπ..
Τα 250 4Τ ειναι πιο ευκολα γιατι δουλεύουν περισσότερες στροφές ωφέλιμης δύναμης. Τα παίρνουν συνήθως οι περπατημένοι που εχουν εξαντλήσει την 125 2Τ για συντήρηση, αν δεν θελουν να πάν σε 250 2Τ.
Μην ξεχνάς 125 2Τ & 250 4Τ ειναι ίδια κατηγορία.
Κατα την γνώμη μου, αν το θελει μονο για ΜΧ εχει να κανει με το χρήμα που θελει να διαθέσει..
Καλό ξεκίνημα για ΜΧ ειναι 125 2Τ.. Απο 'κει κ πέρα δεν μετρά μονο ο "τίτλος", αλλα και σε τι κατάσταση θα το βρεί, τι μοντέλο, κλπ..
Εγώ δυσκολεύτηκα με 250 2Τ να μπώ πίστα, αλλα πλέον (40+ ωρες πίστα), θεωρώ οτι μου εκανε καλό..!
Εκει ζυγίζεις και το σωματότυπο του καθένα και την προσαρμοστικότητα του στο σπόρ. Αν εχει τη δυνατότητα, καλό ειναι να εξαντλήσει την 125 2Τ κατηγορία και μετα να μεταβεί στην επόμενη. (κατι σαν το ποδόσφαιρο ισχυει απόλυτα στο ΜΧ.. Εξαντλείς την προηγούμενη και μετα αλλάζεις κατηγορία...)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 14, 2018 12:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 03, 2011 15:58
Δημοσ.: 573
Τοποθεσια: Αθήνα
Moto: exc 250 10'
Οργανωση χρονου
Χαρτογραφηση αλματος ππσσσσσσσσσ....... Μακαρι και γω όταν φτασω τις 40 ωρες να ξερω τοσα.

Ο δρομος που ακολουθω εγω είναι 125 2τ - 250 4τ και βλέπουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 14, 2018 13:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

makis6v έγραψε:
Οργανωση χρονου
Χαρτογραφηση αλματος ππσσσσσσσσσ....... Μακαρι και γω όταν φτασω τις 40 ωρες να ξερω τοσα.

Ο δρομος που ακολουθω εγω είναι 125 2τ - 250 4τ και βλέπουμε.

Ειδες τι μπορείς να μαθεις σε 40ώρες πίστα, ειδικά αν δεν κάνεις ΜΧ... :lol:

Γιατι με ειρωνεύεσαι τι δεν σου αρεσε στην ορολογία μου, η οργάνωση χρόνου ή η χαρτογράφηση άλματος..; :think:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 14, 2018 17:43 
Χωρίς σύνδεση

Δηλαδη πιστεύεται οτι 125 2τ ειναι η καλυτερη επιλογη και του χρονου ας παει σε 250 4τ; Ειναι σιγουρα δυσκολο για αρχη γτ δν ξερει τιποτα. Εγω βρήκα ενα 2010 yz125 η tm 144 09 αλλιως μετα 2016 kx250f. Να παω για 125;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 14, 2018 20:00 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 21:52
Δημοσ.: 3944
Moto: ΚAWASAKI KX 85- KLX 300 R
Ξεκίνα με το 125 2Τ για αρχή κ γρήγορη μάθηση ..........
Μην δυσκολευετε τα πράγματα .........
Ο χρόνος μπροστά ειναι .......
Πάντα σε πίστα ,με τα προστατευτικά φούλ κ καλή παρέα !!!!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 15, 2018 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 06, 2014 22:54
Δημοσ.: 2772
Προσωπικά θα σου πρότεινα το 250 4Τ για τον λόγο οτι εφόσον δεν έχει αρκετή εμπειρία με μοτό και συμπλέκτη.
Το 4Τ θα τον βοηθήσει καλύτερα καθότι είναι πιο "φιλικό" στον αναβάτη λόγο ροπής στις μεσαίες ενώ το 125 2Τ θέλει μια σχετική εμπειρία ειδικά με τον συμπλέκτη και στίψιμο για να πας γρήγορα, να το δουλεύει τέρμα γκάζι και σε υψηλές στροφές. Και τα δύο γρήγορα είναι το θέμα είναι στον αναβάτη, αφου αποκτήσει εμπειρία μετά πράτει αναλόγως για την επόμενη αγορά.

Καλή αγορά :greetings-waveyellow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 16, 2018 09:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Αν και συμφωνώ γενικά μαζί σου - ετσι το σκεφτόμουν και εγω, παρατήρησα το εξης.
Με ενα 4Τ μπορεί και ενας αρχάριος (πχ εγώ) να την κάνει σχετικά γρήγορα την πίστα. Στα άλματα δεν θα πέφτει σχεδον ποτε με τα μούτρα, κλπ. Αυτο ομως δεν δίνει τα ιδια περιθόρια βελτίωσης στην συνέχεια οσο ενα 125 2Τ, το οποιο ειναι εντελώς ψοφιο χαμηλά και δυνατο στις ψηλές..
Προσπαθείς πολύ παραπάνω για να βγάλεις ενα σωστό και γρήγορο lap, αλλα σου δίνει πολύτιμη εμπειρία! Αν το κατακτήσεις αυτο, μετα κάνεις συντήρηση με ενα 250 4Τ και ολα ειναι πιο ευκολα!
Προσωπική μου άποψη βεβαια, που αν με βλέπατε με το δικό μου τις πρωτες φορές που πήγαινα πίστα θα κλαίγατε απο τα γέλια...!! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση