Ημερομηνία Σάβ Μάιος 26, 2018 21:41

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 220 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μετεγγραφές.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 10:49 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 18093
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
Επαναφέρω το θέμα :
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ 16η Ιανουαρίου μέχρι την 15η Φεβρουαρίου,
μην το αμελείτε αφού από εμάς εξαρτάται το μέλλον του αθλήματος.

Οι αγώνες δεν ανακοινώνονται συνήθως όταν πρέπει,
με αποτέλεσμα όταν ανακοινωθούν και χρειαστούμε δελτίο αθλητή, η περίοδος μετεγγραφών να έχει περάσει και αναγκαστικά πρέπει να παραμείνουμε στο ίδιο σωματείο. ;)

ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΑΡΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ,
ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

iatrodikastis έγραψε:
Επειδή όλα εξαρτώνται από εμάς,
μεταγραφείτε σε σωματεία με σωστή οργάνωση, προσφορά στο άθλημα που αγαπάτε και με σωστή ψήφο κατά την γνώμη σας στο προεδρείο της ομοσπονδίας.

Σχετικά με τον τρόπο μεταγραφής εδώ.
http://amotoe.gr/index.php?option=com_c ... Itemid=796

Προσπαθείστε να κάνετε την ενέργεια και να γραφτείτε σε πραγματικά αξιόλογα αθλητικά σωματεία που προάγουν το άθλημα, με οργανώσεις, με αγώνες και βασικά μαθαίνοντας ποιους υποστηρίζουν με την ψήφο τους στην ομοσπονδία.

Εμείς είμαστε η ομοσπονδία, εμείς είμαστε υπεύθυνοι για το άθλημα που αγαπάμε.

ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.

http://amotoe.gr/index.php?option=com_c ... Itemid=796

Διαβάζω διάφορες προσπάθειες προσέλκυσης Αθλητών.

Οι προσπάθειες αυτές επικεντρώνονται συνήθως σε οικονομικά κίνητρα.

Κλείστε τα αυτιά στις Σειρήνες,
δεθείτε γερά στο κατάρτι και
επιλέξτε Αθλητικά Σωματεία με σοβαρές προτάσεις που αξίζουν την πρόοδο του Αθλήματος,
μόνο έτσι θα φτάσουμε στην Ιθάκη και δεν θα τσακιστούμε στους βράχους...

Το πρώτο πράμα που άκουσε ήταν μια ησυχία και τους γλάρους..
Ξύπνησε και απότομα τινάχτηκε ....

Άνοιξε τα μάτια και είδε ψηλά το γαλάζιο ουρανό ...
Γύρω του οι φίλοι και συνοδοιπόροι περίμεναν να δουν την αντίδραση του...

Το πλοίο πήγαινε προς την Ιθάκη ...

Εικόνα

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 11:03 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τρί Ιουν 21, 2011 09:09
Δημοσ.: 289
Moto: HSQVARNA TE 310
:handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 19:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Μάιος 06, 2011 08:12
Δημοσ.: 1380
Τοποθεσια: Αθήνα
iatrodikastis έγραψε:

Και εγώ διαβάζω τις ανακοινώσεις των σωματείων και αντιλαμβάνομαι κάποιες οικονομικές ελαφρύνσεις αλλά και κάποιες παροχές.
Και δεν καταλαβαίνω το λόγο γιατί κάτι τέτοιο είναι κατακριτέο.
Εκτός Πέτρο αν γνωρίζεις κάτι για τα συγκεκριμένα σωματεία, οπότε καλό θα είναι να το γνωστοποιήσεις για να βοηθήσεις τους ενδιαφερόμενους.

Μέχρι τότε ΕΓΩ θα λέω μπράβο στα σωματεία που κάνουν τέτοιες κινήσεις, στα σωματεία που ενδιαφέρονται να προσφέρουν στους αθλητές τους (είτε γνώση, είτε υλικοτεχνική βοήθεια), στα σωματεία που βρίσκονται μέσα (και δίπλα) στους αγώνες, και στα σωματεία που βρίσκονται δίπλα στους αθλητές τους. ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 19:56 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 18093
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
S16 έγραψε:
iatrodikastis έγραψε:

Και εγώ διαβάζω τις ανακοινώσεις των σωματείων και αντιλαμβάνομαι κάποιες οικονομικές ελαφρύνσεις αλλά και κάποιες παροχές.
Και δεν καταλαβαίνω το λόγο γιατί κάτι τέτοιο είναι κατακριτέο.
Εκτός Πέτρο αν γνωρίζεις κάτι για τα συγκεκριμένα σωματεία, οπότε καλό θα είναι να το γνωστοποιήσεις για να βοηθήσεις τους ενδιαφερόμενους.

Μέχρι τότε ΕΓΩ θα λέω μπράβο στα σωματεία που κάνουν τέτοιες κινήσεις, στα σωματεία που ενδιαφέρονται να προσφέρουν στους αθλητές τους (είτε γνώση, είτε υλικοτεχνική βοήθεια), στα σωματεία που βρίσκονται μέσα (και δίπλα) στους αγώνες, και στα σωματεία που βρίσκονται δίπλα στους αθλητές τους. ;)

Ο καθένας "διαβάζει" διαφορετικά.

Πιστεύω ότι το χρέος του κάθε ενδιαφερόμενου είναι να γνωρίζει ή να μπορεί να διαγνώσει την θέση και την διάθεση του εκάστοτε Αθλητικού Σωματείου.

Ωραία τα λόγια, αλλά η πράξη διαφέρει και Αθλητικά Σωματεία που "φαίνεται" να προσφέρουν είναι μάλλον σε λάθος δρόμο, αφού το αποτέλεσμα, που και τελικά μετράει, δείχνει να είναι διαφορετικό...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 20:37 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 18:59
Δημοσ.: 4677
Moto: 2017 RR 300
Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την πρόθεση οποιουδήποτε σωματείου να προσφέρει κάποιου είδους οικονομική βοήθεια στα μέλη του, για εμένα σίγουρα αυτό δεν είναι κριτήριο επιλογής.

Το βασικό κριτήριο επιλογής αθλητικού συλλόγου του οποίου θα θέλω να είμαι μέλος, είναι η προσφορά του στην πρόοδο του σπορ ειδικά την περίοδο που διανύουμε στην οποία -κατά τη γνώμη μου πάντα- βλέπουμε ή στασιμότητα ή μάλλον βήματα προς τα πίσω.
Αυτό λοιπόν που εγώ περιμένω για να επιλέξω σωματείο, είναι να δω σαφείς και ουσιαστικές προτάσεις για την ανάπτξη του enduro (εδώ αποφεύγω να επεκταθώ για να μη ξεφύγουμε από το αρχικό θέμα, οι απόψεις μου όμως είναι γνωστές δημοσίως και προς συζήτηση).
Επίσης το αν 'γλυτώσω' 20 ή και 50€ για να ανανεώσω τη λισάνς μου ή να κάνω δωρεάν τη μεταγγραφή μου, επίσης με αφήνει -προσωπικά- αδιάφορο αφού το σπορ που έχουμε επιλέξει, σίγουρα δεν είναι φθηνό, συνεπώς αν μου λείπει το παραπάνω ποσό, τότε ή δεν θα πρέπει να το κάνω ή να περιοριστώ-περιορίσω πολύ ή και διακόψω την εμπλοκή μου.

Αντιθέτως εάν αποφασίσω να συμμετάσχω σε κάποιους αγώνες και αυτοί είναι κάτω των προσδοκιών μου, τότε είναι πολύ μεγάλη η οικονομική μου επιβάρυνση αφού θα έχω ξοδέψει και όχι επενδύσει για την ευχαρίστηση μου.

Και μάλιστα ασύγκριτα μεγαλύτερο ποσό....

Επίσης κάτι που αδυνατώ να μην σκεφτώ είναι το εξής.
Πως είναι δυνατόν σωματεία χωρίς κάποιους οικονομικούς πόρους να επιβαρύνονται με κόστη μετεγγραφών, ανανεώσεων κ.ο.κ.

Περίεργα πράγματα...... :think:

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 21:37 
Χωρίς σύνδεση

Και θεωρώ ότι είναι το λιγότερο απαράδεκτο να μην είναι στη ΓΣ τις ομοσπονδίας όλα μα όλα τα σωματεία να ακούσουν και να πούνε την άποψη τους και να ακούσουν τα τεκταινόμενα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 19, 2008 10:31
Δημοσ.: 2929
Τοποθεσια: Στη σέλα...
Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
HUSQV2 έγραψε:
Και θεωρώ ότι είναι το λιγότερο απαράδεκτο να μην είναι στη ΓΣ τις ομοσπονδίας όλα μα όλα τα σωματεία να ακούσουν και να πούνε την άποψη τους και να ακούσουν τα τεκταινόμενα

Θα συμφωνήσω μαζί σου, στο βαθμό που και το Δ.Σ. της Ομοσπονδίας υλοποιεί τις τις ψηφισμένες αποφάσεις της Γενικής Συνέλευσης (που είναι η άποψη των Σωματείων) δίνει τον οικονομικό απολογισμό -όπως έχει πολλάκις ζητηθεί- σε κοινή θέα, και άλλα πολλά...
Αλλιώς? Ποιό το νόημα να κουβαλιόμαστε, να ψηφίζουμε και να ΜΗΝ υλοποιούνται οι αποφάσεις?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 17, 2016 23:45 
Χωρίς σύνδεση

Η αποχή δεν βοηθάει κανέναν νομίζω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 18, 2016 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Αύγ 22, 2012 20:02
Δημοσ.: 223
Η παροχή τής λέσχης στοχοποιηθηκε βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα, από ποιους; από άτομα που εξυπηρετούν ποιον; μέχρι που βρίσκουμε τα χρήματα και κάνουμε το 50% έκπτωση ειπώθηκε..καλό είναι να προσέχετε τι λέτε ( κύριοι ) προσπαθούμε να βοηθήσουμε. παιδιά αθλητές που έχουν πρόβλημα.. Υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν γιατί έχουν την δουλειά τους κάνουν και καμιά αρπαχτή και όλα καλά, αυτούς εκ των πραγμάτων δεν θα τους κάναμε καμιά παροχή..

Κλείνουμε τα αυτιά και προχωράμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 18, 2016 18:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 19, 2008 10:31
Δημοσ.: 2929
Τοποθεσια: Στη σέλα...
Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
HUSQV2 έγραψε:
Η αποχή δεν βοηθάει κανέναν νομίζω

Αυτό είναι σίγουρο, έχεις δίκιο.
Όταν όμως η πρόθεση βοήθειας παρερμηνεύεται και σνομπάρεται...
...η αποχή -ή καλύτερα η αγανακτισμένη απομάκρυνση- είναι συχνά μια δικαιολογημένη αντίδραση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 18, 2016 19:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Ιαν 16, 2016 12:52
Δημοσ.: 6
SLabrou έγραψε:
Επίσης κάτι που αδυνατώ να μην σκεφτώ είναι το εξής.
Πως είναι δυνατόν σωματεία χωρίς κάποιους οικονομικούς πόρους να επιβαρύνονται με κόστη μετεγγραφών, ανανεώσεων κ.ο.κ.

Περίεργα πράγματα...... :think:

Τους οικονομικούς πόρους του κάθε σωματείου δεν είναι σε θέση να τους ξέρει ο καθένας!
Πολλά κάνουν διάφορες εκδηλώσεις,
όπου συγκεντρώνουν έσοδα, κρατούν αποθεματικό ταμείο και είναι καλό που το διαθέτουν στους αθλητές τους, μπράβο τους και προς τιμήν τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 18, 2016 19:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Ιαν 16, 2016 12:52
Δημοσ.: 6
ENTOURING MOTO CLUB έγραψε:
Η παροχή τής λέσχης στοχοποιηθηκε βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα, από ποιους; από άτομα που εξυπηρετούν ποιον; μέχρι που βρίσκουμε τα χρήματα και κάνουμε το 50% έκπτωση ειπώθηκε..καλό είναι να προσέχετε τι λέτε ( κύριοι ) προσπαθούμε να βοηθήσουμε. παιδιά αθλητές που έχουν πρόβλημα.. Υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν γιατί έχουν την δουλειά τους κάνουν και καμιά αρπαχτή και όλα καλά, αυτούς εκ των πραγμάτων δεν θα τους κάναμε καμιά παροχή..

Για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις και εντάσεις:

Η παροχή της λέσχης -και κάθε λέσχης- είναι θεμιτή, καλοδεχούμενη και μπράβο της.
ΕΙΔΙΚΑ σε αθλητές που έχουν οικονομικό πρόβλημα.

Εκεί που διαφωνούμε ως νοοτροπία -και ΜΗΝ το βλέπετε ως στοχοποίηση- είναι η προσπάθεια προσέλκυσης αθλητών με βάση το οικονομικό κίνητρο.
Θεωρούμε ότι είναι πρακτικές "προεκλογικής προσπάθειας Μαυρογιαλούρου" που υπόσχονται παροχές σε προσωπικό επίπεδο και όχι να φέρουν ένα καλύτερο αύριο στο τόπο. Υλικές παροχές καλύπτουν το προσωπικό συμφέρον του καθενός, αλλά παραβλέπουν το συλλογικό του αθλήματος, των αγώνων, και της Ομοσπονδίας.
Θα εκτιμούσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν ας πούμε ένα Σωματείο ανέφερε αναλυτικά τις θέσεις του:
- για την λειτουργία της Ομοσπονδίας
- για την λειτουργία των θεσμών
- για τις προδιαγραφές των αγώνων
- για την άνοδο του αθλήματος γενικότερα
- για την πρόθεσή του και τους τρόπους να βοηθήσει και να συμβάλει σε αυτά τα παραπάνω,
- για την δυναμική του να εμφυσήσει στους αθλητές του τα "πιστεύω" του και τα ιδανικά για το συλλογικό καλό του αθλήματος
- ΚΑΙ στη συνέχεια να παρέχει όσα περισσότερα μπορεί στους αθλητές του.

Εκεί διαφωνούμε, εκεί είναι η αντίθεσή μας, εκεί είναι ο αντίλογός μας, και προς θεού δεν έχει να κάνει ούτε με στοχοποίηση, ούτε με μομφή.
Ο καθένας πορεύεται όπως επιλέγει. Αυτό δεν είναι κακό, είναι άποψη και επιλογή.

Θέλουμε, για παράδειγμα, οι αθλητές που θα επιλέξουν να εγγραφούν ή να μεταγραφούν στο ΕΔΟ να μας επιλέξουν ΟΧΙ γιατί θα κερδίσουν 20-25 ευρώ, αλλά για αυτά που παλεύουμε, πρεσβεύουμε και πιέζουμε να υλοποιηθούν.

Φιλικά

Καλή χρονιά και καλούς αγώνες σε όλους μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 18, 2016 20:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Ιούλ 16, 2010 13:23
Δημοσ.: 901
Τοποθεσια: ΚΟΡΩΠΙ
Moto: EXCF 350 Σαν παπάκι.
ENTOURING MOTO CLUB έγραψε:

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σας και μπράβο για τις παροχές και την χείρα βοηθείας στα παιδιά την ημέρα των αγώνων που είσαστε πάντα παρών τόσο για χειρωνακτική βοήθεια όσο και για ψυχολογική υποστήριξη :handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 19, 2016 08:17 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 01, 2008 16:43
Δημοσ.: 3556
Τοποθεσια: ColdWater
Moto: KTM EXC-F 250
Μπραβο στη λεσχη enduring moto club.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 19, 2016 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 20:19
Δημοσ.: 2417
Τοποθεσια: Πάτρα
Moto: Pateritsa...
μπράβο στα παιδιά απο τα Μέγαρα... :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 220 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: