Ημερομηνία Πέμ Ιούλ 19, 2018 19:19

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 67 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θα ήθελα απόψεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 08, 2018 22:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 03, 2014 20:32
Δημοσ.: 1031
Τοποθεσια: Ιστιαία Ευβοίας
Moto: YZ250 LC
Dirty Joker έγραψε:
geormpal έγραψε:
Καλα έκαναν; Δηλαδή οσοι το πήραν ηταν μάγκες ή μαλ@κες;
Τα εχεις μπερδέψει..
Η καλύτερη αποτυχία δεν ειναι η χειρότερη επιτυχία φίλε μου..!

Συμφωνώ με τις θέσεις σου φίλε μου, το ερμήνευσες ανάποδα.
Αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψα, θα το διαπιστώσεις.
Άλλωστε η πορεία των επιλογών βλέπουμε που μας οδήγησε.
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!

:handgestures-thumbup:
:obscene-drinkingcheers:

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 09, 2018 09:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 09, 2008 17:48
Δημοσ.: 1764
Τοποθεσια: Αθήνα
Moto: BETA RR 300 2stroke
Allst@rf έγραψε:
zapmaria έγραψε:
Με αφορμή το θέμα αυτό,
Θα αναφέρω τον αγώνα scramble που αναβλήθηκε 2 φορές λόγω μην έκδοσης άδειας από το δασαρχείο.
Θα μπορούσα το επόμενο σκ να κάνω ένα "φιλικό scramble" στην ίδια περιοχή χωρίς άδειες, χωρίς επίσημη χρονομέτρηση να μαζέψω 200 άτομα, να βάλω και ένα πιτσιρίκι με ένα χρονόμετρο χειρός να γράφει χρόνους, να δώσω στο τέλος και ένα μετάλλιο για το θεαθήναι και όλα μια χαρά.
Μήπως όμως έτσι "υποβαθμίζω ή υποβαθμίζουμε" την έννοια του αγώνα?? ή την προσπάθεια της λέσχης??
Μετά λέμε-βρίζουμε (και εγώ μέσα σε αυτούς) την ομοσπονδία, που δεν κάνει αγώνες, τις λέσχες που δεν αναλαμβάνουν αγώνες, το κόστος που είναι υψηλό κ.λ.π.

Το κόστος ναι είναι υψηλό και είναι δύσκολοι οι καιροί. Αλλά, ας σεβαστούμε και τις λέσχες που αναλαμβάνουν να κάνουν αγώνα, και μοχθούν και πολλές φορές μπαίνουν και μέσα και έχουν να αντιμετωπίσουν και όλη την γραφειοκρατία.

Αν θέλω να κάνω χαβαλέ με την παρέα μου και να "συναγωνιστώ μαζί τους" θα πάω σε ένα πιστάκι 10-15 άτομα και θα κάνουμε χαβαλέ. όταν ο αριθμός ξεπερνά τον αριθμό των 20-30 ατόμων τότε πάμε σε "αυτοσχέδιο αγώνα".

όσον αφορά την ασφάλεια. Κανείς δεν είναι καλυμμένος με μια υπεύθυνη δήλωση που υπογράφει στην γραμματεία. Είμαστε πολύ τυχεροί που δεν έχει συμβεί κάποιο σοβαρό περιστατικό κατά την διάρκεια βόλτας και μακάρι να μην συμβεί ποτέ. Προφανώς και το άθλημα είναι από την φύση του επικίνδυνο. Η ασφάλεια (ασθενοφόρα, σαμαρίτες κ.λ.π) είναι, θα το πω λίγο περίεργα, για την μείωση των επιπτώσεων ενός πιθανού ατυχήματος (πρώτες βοήθειες, γρήγορη μεταφορά σε νοσοκομείο αν χρειαστεί κ.λ.π). όσο πιο πολύ πιέζεις τον αναβάτη (βλέπε μπες στο πιστάκι γράψε χρόνο, τρέχα πιο γρήγορα από τους άλλους κ.λ.π) τόσο περισσότερο αυξάνεις τις πιθανότητες ενός ατυχήματος.

Αυτές είναι απλά οι σκέψεις μου.
Δεν περιμένω να συμφωνείτε με αυτές.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο ότι θεωρώ ότι πρέπει
η βόλτα να μείνει βόλτα (χωρίς άγχος χρόνου, είτε στην διαδρομή είτε σε πιθανή ειδική),
και ο αγώνας να είναι αγώνας.

Πολύ σωστή και ειλικρινής άποψη!!

Συμφωνώ, ολοκληρωμενη άποψη καλύπτει όλα τα θέματα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 09, 2018 22:33 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Νοέμ 14, 2008 08:31
Δημοσ.: 2231
Τοποθεσια: Φυλή
Moto: ΥΖ 125 '94
dragonfoxII έγραψε:
Όσοι παρακολουθούν το forum χρόνια, καταλάβαινουν γιατί ανοίχθηκε αυτό τό θέμα για τις Κονιστρες! :angry-banghead:

dragonfoxII έγραψε:
...Καλό θα ήταν να εκφέρουν άποψη γιά το θέμα αυτοί που συμμετείχαν στην βόλτα,ειναι κρίμα να καταδικάζουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δει!! Εκτός εάν υπάρχουν άλλοι λόγοι αυτής της συζήτησης!

Παναγιώτη, παραθέτω δυο σημεία με υπονοούμενα που αφήνεις... Γιατί δεν λες ανοιχτά τη σκέψη σου; Γιατί δεν μας λες, εσύ που παρακολουθείς χρόνια το forum και κατάλαβες, γιατί ανοίχτηκε το θέμα; Γιατί προφανώς "φωτογραφίζεις" τα Enduro Meetings. Ποιο το μέτρο σύγκρισης κατά τη γνώμη σου; Αν θεωρείς ότι τα Enduro Meetings έγιναν με σκοπό το κέρδος, γιατί δεν γίνονται πχ ένα-δυο το χρόνο και κάποιοι θα είχαν λύσει και το οικονομικό τους, από τη στιγμή που ήταν από τις πιο επιτυχημένες "οργανωμένες βόλτες";
Και γιατί θα πρέπει να εκφέρουν άποψη μόνο αυτοί που συμμετείχαν, όταν οι απόψεις που εκφέρονται, δεν έχουν να κάνουν με τη βόλτα σαν βόλτα, αλλά για το γεγονός ότι στην ουσία, στήθηκε κάτι σαν αυτοσχέδιος αγώνας, χωρίς την υποτυπώδη ασφάλεια και με τέτοιες πρακτικές, μόνο να προκαλέσουμε την τύχη μας μπορούμε;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2018 07:30 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Σεπ 15, 2017 08:02
Δημοσ.: 115
Moto: Honda Cre250r HM
kostascre έγραψε:
dragonfoxII έγραψε:
Όσοι παρακολουθούν το forum χρόνια, καταλάβαινουν γιατί ανοίχθηκε αυτό τό θέμα για τις Κονιστρες! :angry-banghead:

dragonfoxII έγραψε:
...Καλό θα ήταν να εκφέρουν άποψη γιά το θέμα αυτοί που συμμετείχαν στην βόλτα,ειναι κρίμα να καταδικάζουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δει!! Εκτός εάν υπάρχουν άλλοι λόγοι αυτής της συζήτησης!

Παναγιώτη, παραθέτω δυο σημεία με υπονοούμενα που αφήνεις... Γιατί δεν λες ανοιχτά τη σκέψη σου; Γιατί δεν μας λες, εσύ που παρακολουθείς χρόνια το forum και κατάλαβες, γιατί ανοίχτηκε το θέμα; Γιατί προφανώς "φωτογραφίζεις" τα Enduro Meetings. Ποιο το μέτρο σύγκρισης κατά τη γνώμη σου; Αν θεωρείς ότι τα Enduro Meetings έγιναν με σκοπό το κέρδος, γιατί δεν γίνονται πχ ένα-δυο το χρόνο και κάποιοι θα είχαν λύσει και το οικονομικό τους, από τη στιγμή που ήταν από τις πιο επιτυχημένες "οργανωμένες βόλτες";
Και γιατί θα πρέπει να εκφέρουν άποψη μόνο αυτοί που συμμετείχαν, όταν οι απόψεις που εκφέρονται, δεν έχουν να κάνουν με τη βόλτα σαν βόλτα, αλλά για το γεγονός ότι στην ουσία, στήθηκε κάτι σαν αυτοσχέδιος αγώνας, χωρίς την υποτυπώδη ασφάλεια και με τέτοιες πρακτικές, μόνο να προκαλέσουμε την τύχη μας μπορούμε;

Εχειςδικιο,
εννοω οτι υπαρχει μια κοντρα εδω και 2-3 χρονια με το συγκεκριμενο κυριο στις Κονιστρες (οχι αδικα)
Και γι'αυτο ανοιχθηκε το θεμα! Λεω να γραφουν αυτοι που ηντουσαν παρων γιατι ειναι οι μονοι που ηδαν οτι καθε αλλο ηταν παρα αγωνας ηταν,ξαναγραφω οτι ηταν μια μετρια βολτα που την ευχαριστηθηκαμε ,τα παιδια απο τις κονιστρες εκαναν οτι μπορουσαν οπως μπορουσαν τελοςπαντων!Μακαρι να γινονται enduro meetings καθε μηνα και γιατι οχι να βγαζουν χρηματα αυτοι που το διοργανωνουν ,αφου ξερουμε τι κουραση και εξοδα γινονται για να στηθει κατι τετοιο!Ελπιζω να σε καλυψα! :handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2018 12:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 17, 2013 09:13
Δημοσ.: 558
Τοποθεσια: οπου να ναι.......
Moto: KTM SIX DAYS 300 TPI
Το ξεφλουδίσατε το θέμα,που κατα την γνωμη μου κακός ανοίχθηκε.

Και το λεω ξανα........ΗΤΑΝ ΒΟΛΤΑ....

Καλή σας μέρα. :greetings-waveyellow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2018 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 06, 2008 22:34
Δημοσ.: 287
Moto: Moto
Πραγματικα το ξεχειλωσατε το θεμα.......

Εγινε ενα εξτρα event και εχουμε φερει απο τα.....λιμανακια. το διαζωμα και την αυρα.... Μεχρι το οτι επειδη κοντραριστικαν ενα 3λεπτο-5λεπτο οι κολλητοι για τα μπριτζολακια μπορουν και πρεπει ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΓΩΝΑ αυριο..??

Βαζετε τα χερια σας ολοι μαζι και βγαζετε τα ματια σας...!!

Περι ασφαλειας... Ακομα περιμενω μια απαντηση γιατι σε ολες σχεδον τις βολτες δεν καταγραφονται ( εστω και με την απαιτηση καποιας εγγυησης ) με βαση το νουμερο συμμετοχης οι εκκινησαντες με τους τερματισαντες....??

Τα περι παρεας τα ακουω βερεσε... Και ανθρωποι που τρεχουν μονοι τους ερχονται.. Και παρεες που διαλυονται μεσα στην μερα της εκδηλωσης υπαρχουν...!

ΥΓ..Ασχετο σχετικο... Τον ειδατε τον ποδηλατη στο Βελγιο χθες..?? Τοσο απλο...!

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης.... :greetings-waveyellow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 10, 2018 23:23 
Χωρίς σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Νοέμ 14, 2008 08:31
Δημοσ.: 2231
Τοποθεσια: Φυλή
Moto: ΥΖ 125 '94
dragonfoxII έγραψε:
Εχεις δικιο,
εννοω οτι υπαρχει μια κοντρα εδω και 2-3 χρονια με το συγκεκριμενο κυριο στις Κονιστρες (οχι αδικα)
Και γι'αυτο ανοιχθηκε το θεμα! Λεω να γραφουν αυτοι που ηντουσαν παρων γιατι ειναι οι μονοι που ηδαν οτι καθε αλλο ηταν παρα αγωνας ηταν, ξαναγραφω οτι ηταν μια μετρια βολτα που την ευχαριστηθηκαμε ,τα παιδια απο τις κονιστρες εκαναν οτι μπορουσαν οπως μπορουσαν τελος παντων!Μακαρι να γινονται enduro meetings καθε μηνα και γιατι οχι να βγαζουν χρηματα αυτοι που το διοργανωνουν ,αφου ξερουμε τι κουραση και εξοδα γινονται για να στηθει κατι τετοιο!Ελπιζω να σε καλυψα! :handgestures-thumbup:

Παναγιώτη, δε νομίζω να υπάρχει κόντρα (αν κάνω κάπου λάθος, με διορθώνετε).
Στην πρώτη (;) βόλτα είχε πέσει κράξιμο από όλους για ελάχιστο μονοπάτι, τσιμεντόδρομους κλπ, αλλά η επόμενη είχε αφήσει καλές εντυπώσεις. Στα υπόλοιπα με κάλυψες. Επέμεινα γιατί όλα αυτά τα χρόνια έχω ακούσει διάφορα, που πραγματικά με θυμώνουν -αν και δεν χρειάζεται εμένα για δικηγόρο-, όπως πχ ότι "τα κονόμησε ο Πέτρος από τα Enduro Meeting", "τα παίρνει από τους χορηγούς", όταν έχει μοιράσει χιλιάδες ευρώ σε δώρα κλπ....
Καταλαβαίνω και τους υπόλοιπους που γούσταραν, το διασκέδασαν, κοντραρίστηκαν με τους φίλους...... Αλλά έχω ένα μεγάλο "αλλά" στο μυαλό μου. Κάποιοι δεν το βλέπουν, αλλά μετά την ανακοίνωση του ανεκδιήγητου δασάρχη Σουνίου με τους απαράδεκτους χαρακτηρισμούς και απόψεις περί μοτοσυκλετιστών που θυμίζουν "Τα τσακάλια", πολύ φοβάμαι ότι θα την υιοθετήσουν κι άλλοι συνάδελφοί του. Και τότε θα είναι αργά. Καλό θα είναι λοιπόν να μην προκαλούμε. Αυτή η άποψη εκφράστηκε. Η αγαπητή μας ομοσπονδία θα έπρεπε να έχει πάρει θέση από την πρώτη στιγμή (στο θέμα του δασάρχη), αλλά μου φαίνεται ότι κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Κι αν δυσκολεύεται τώρα να βρει λέσχες που θα διοργανώσουν αγώνα enduro, αύριο-μεθαύριο θα τους πληρώνει και δεν θα αναλαμβάνουν.
Φιλικά προς όλους

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 67 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: