Ημερομηνία Κυρ Μάιος 27, 2018 15:20

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παρατηρώ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 29, 2017 14:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Απρ 14, 2010 13:57
Δημοσ.: 852
Τοποθεσια: Βεροια
Moto: Yamaha YZ250F
iatrodikastis έγραψε:
GiannisZ έγραψε:
Έγινε το river στη βέροια, άρτια οργανωμένο με βίντεο καλύτερο απο παγκόσμιο, με διάσημους φωτογράφους με πολλά χρήματα χορηγίες, σε πανέμρφο μέρος με διεθνή προβολή (enduro21) καθώς και την αφρόκρεμα του ελληνικού εντούρο.

Το αποτέλεσμα?
Ελάχιστες συμμετοχες, ούτε τα έξοδα της διοργάνωσης (μπηκε μέσα για κάπου 300), απόσχιση του εμπνευστή απο το ιστορικό αθλητικό σωματείο της περιοχής απο το οποίο παρθηκε σημαντικό ποσό για την πραγματοποίηση του αγώνα λόγω διαφωνίας ιδιοκτησίας των πνευματικών δικαιωμάτων αναμεσα σε εμπνευστή και λέσχης παρα του οτι ο αγώνας έγινε υπο την αιγίδα του εν λόγω αθληικού σωματείου.
Και τωρα έχουμε δυο ''λέσχες'' στη πόλη και δεν γίνεται και τίποτα καθως το river μεχρι στιγμής εχει ενα χρονο και.. απουσιας απο το καλεντάρι!!

Ακριβώς αυτά λένε και οι πληροφορίες μου,
1. το riv3r "πλήρωσε" την άδεια τέλεσης του αγώνα στην τοπική Λέσχη με τα μισά του έσοδα.
2. Τα έσοδα του riv3r δεν έφτασαν ούτε για το κόστος του αγώνα.
3. Η τοπική Λέσχη δεν επέτρεψε να γίνει στην Βέροια πάλι ο αγώνας υπό την αιγίδα άλλου σωματείου και αυτό το αποδέχτηκε η ΑΜΟΤΟΕ αφού η Λέσχη ψηφίζει και στηρίζει το προεδρείο της ΑΜΟΤΟΕ και κάνει και αγώνα εντούρο.
4. Η πρόταση του doc-Δημήτρη Αθανασουλόπουλου να γίνει το riv3r υπό την αιγίδα της ομοσπονδίας πήγε στο καλάθι των αχρήστων.

Επακόλουθα:
1. Να δημιουργηθεί νέο σωματείο στην Βέροια από τους δημιουργούς του riv3r.
2. Nα ψάχνει αθλητές ώστε να αναγνωριστεί από την ΑΜΟΤΟΕ ώστε να ξανακάνει το riv3r.

Δεν θα αναφερόμουν στα οικονομικά μιας και δεν θέλω να υπονομεύσω την νεα διεξαγωγη του river αλλα μιας κ τ έκανες Πέτρο καλο είναi να ακούγονται ολες οι πλευρές
1. Όσον αφορά τα οικονομικά θα πώ αυτο που ξέρω μονο καθώς ήμουν στη συνέλευση απολογισμού του river με τη ΛΕΜΟΒ, αυτο που ειπώθηκε είναι ότι η λεμοβ έδωσε αν δν απατώμαι 1500 ευρω + τη χορηγεία απο τ αθλητικο σωματείου του δήμου η οποία πάρθηκε στο όνομα της ΛΕΜΟΒ (αποτέλεσμα να μηνειχε τη δυνατότητα να διεκδικίσει αλλη χορηγία για εκέινο το διαστημα και για έναν αγώνα που τις λενε οτι δεν είναι δικός της)
Απ'οσο ξερω δεν επιστραφηκε τπτ απο αυτα συν το οτι τα 300 ευρω χρέος ηταν στο όνομα της λέσχης και οχι στους διοργανωτες ασχετο απο το αν και πως πληρώθηκαν εν συνεχεία.
Βάση αυτών υπάρχει μια Α κατανόηση σχετικα μ το γιατι πείσμωσαν κάποιοι και εγινε εμπάργκο στην επόμενη προσπάθεια
Αυτο που λεω δεν επικρωτεί το εμπάργκο απλα με ενδιαφέρει να φανεί η λογική σειρά των πραγμάτων
4. Η πρόταση του Αθανασουλόπουλου ίσως να είχε επιτυχία κατα τη γνώμη μου αν δεν παρέκαμπτε την υπάρχουσα λέσχη με αποτέλεσμα να μπουν πάλι μπροστα εγωισμοί και πείσματα. Ένας άνθρωπος που είναι τόσα χρόνια στο χώρο θα πρεπε να ναι πιο προσεκτικός

Όπως και να χει αυτά ειναι υποθέσεις που έκλεισαν και κανείς δεν κερδίζει σκαλιζοντάς τα.
Ευχομαι να γίνει το river οπως το οραματίζονται οι διοργανωτές του και να καθιερωθει ως μια διεθνής γιορτή του Εντούρο

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 29, 2017 15:51 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Ιουν 12, 2017 10:00
Δημοσ.: 357
Moto: KTM EXC 300
Το ΡΙΒΕΡ θα επρεπε να ηταν στο καλενταρι του παγκοσμιου, αλλα που τετοια τυχη, απο οτι διαβασα μαλλν τρώγονται με τα ρουχα τους όλοι στην Βεροια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 31, 2017 15:59 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 18097
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
Παρατηρώ ότι οι Νορβηγοί πουλάνε μουρουνέλαιο και οι Έλληνες παρακαλάμε για ένα ντενεκέ ελαιόλαδο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 31, 2017 16:05 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Φεβ 15, 2015 19:12
Δημοσ.: 2350
Moto: ΒΕΤΑ 300
Εγώ παρατηρώ, ότι δεν έχεις βάλει για πούλημα το BETA 250.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 31, 2017 16:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 03, 2014 20:32
Δημοσ.: 971
Τοποθεσια: Ιστιαία Ευβοίας
Moto: YZ250 LC
andreasds έγραψε:
Εγώ παρατηρώ, ότι δεν έχεις βάλει για πούλημα το BETA 250.

:lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 31, 2017 19:15 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τρί Ιούλ 15, 2014 23:16
Δημοσ.: 551
Τοποθεσια: ΠΑΤΡΑ
Moto: HUSQVARNA 300
Γιατι αναρωτιεστε αφου ξερουμε ολοι την επομενη επιλογη του Πετρου :confusion-questionmarks: :confusion-questionmarks: Το 300ρρρρρρρρρρρρρ λεμε και ξερο ψωμι :lol: :lol: :lol: ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΝΤΟΥΡΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :bow-blue: :bow-blue:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 11:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Μαρ 28, 2012 12:02
Δημοσ.: 1301
Moto: Sherco Trial 2.9
GiannisZ έγραψε:
iatrodikastis έγραψε:

1. το riv3r "πλήρωσε" την άδεια τέλεσης του αγώνα στην τοπική Λέσχη με τα μισά του έσοδα.
3. Η τοπική Λέσχη δεν επέτρεψε να γίνει στην Βέροια πάλι ο αγώνας υπό την αιγίδα άλλου σωματείου και αυτό το αποδέχτηκε η ΑΜΟΤΟΕ αφού η Λέσχη ψηφίζει και στηρίζει το προεδρείο της ΑΜΟΤΟΕ και κάνει και αγώνα εντούρο.
4. Η πρόταση του doc-Δημήτρη Αθανασουλόπουλου να γίνει το riv3r υπό την αιγίδα της ομοσπονδίας πήγε στο καλάθι των αχρήστων.

Επακόλουθα:
2. Nα ψάχνει αθλητές ώστε να αναγνωριστεί από την ΑΜΟΤΟΕ ώστε να ξανακάνει το riv3r.

Δεν θα αναφερόμουν στα οικονομικά μιας και δεν θέλω να υπονομεύσω την νεα διεξαγωγη του river αλλα μιας κ τ έκανες Πέτρο καλο είναi να ακούγονται ολες οι πλευρές
1. Όσον αφορά τα οικονομικά θα πώ αυτο που ξέρω μονο καθώς ήμουν στη συνέλευση απολογισμού του river με τη ΛΕΜΟΒ, αυτο που ειπώθηκε είναι ότι η λεμοβ έδωσε αν δν απατώμαι 1500 ευρω + τη χορηγεία απο τ αθλητικο σωματείου του δήμου η οποία πάρθηκε στο όνομα της ΛΕΜΟΒ (αποτέλεσμα να μηνειχε τη δυνατότητα να διεκδικίσει αλλη χορηγία για εκέινο το διαστημα και για έναν αγώνα που τις λενε οτι δεν είναι δικός της)
Απ'οσο ξερω δεν επιστραφηκε τπτ απο αυτα συν το οτι τα 300 ευρω χρέος ηταν στο όνομα της λέσχης και οχι στους διοργανωτες ασχετο απο το αν και πως πληρώθηκαν εν συνεχεία.
Βάση αυτών υπάρχει μια Α κατανόηση σχετικα μ το γιατι πείσμωσαν κάποιοι και εγινε εμπάργκο στην επόμενη προσπάθεια
Αυτο που λεω δεν επικρωτεί το εμπάργκο απλα με ενδιαφέρει να φανεί η λογική σειρά των πραγμάτων
4. Η πρόταση του Αθανασουλόπουλου ίσως να είχε επιτυχία κατα τη γνώμη μου αν δεν παρέκαμπτε την υπάρχουσα λέσχη με αποτέλεσμα να μπουν πάλι μπροστα εγωισμοί και πείσματα. Ένας άνθρωπος που είναι τόσα χρόνια στο χώρο θα πρεπε να ναι πιο προσεκτικός

Όπως και να χει αυτά ειναι υποθέσεις που έκλεισαν και κανείς δεν κερδίζει σκαλιζοντάς τα.
Ευχομαι να γίνει το river οπως το οραματίζονται οι διοργανωτές του και να καθιερωθει ως μια διεθνής γιορτή του Εντούρο

Δεν γίνεται να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με την αθλητική μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα και να μην μπεί "μέσα".Το άθλημα είναι ιδιωτικής πρωτοβουλίας .
Οι σωματεία πρέπει να καταλάβουν ότι τα χρήματα που "κερδίζουν" είναι δανεικά, τουτέστιν κάπως πρέπει να διατεθούν, είτε στους αθλητές , είτε σε αθλητικές εγκαταστάσεις , είτε σε αγώνες κτλ.Στην τσέπη , νόμιμα ,δεν επιτρέπεται να βάλει κανένας .
Και αυτη είναι πιστεύω και η μεγάλη σπαζοκεφαλια για τον θεσμό στην Ελλάδα (τακτικά μελη-σωματεια-ομοσπονδια).
Πώς θα καταφέρουμε να γίνονται , πρωταθλήματα επιπέδου , χωρίς να μπαίνουν μέσα τα τοπικά αθλητικά σωματεία και να κρατηθεί χαμηλά το παράβολο συμμετοχής;;;
Δύσκολο...

Καλή αγωνιστική χρονιά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 11:23 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Παρατηρώ ότι προσπαθούν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό αντί να τον κόψουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 13:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 06, 2014 22:54
Δημοσ.: 2828
«ό,τι δεν μπορεί να λυθεί, μπορεί να κοπεί».

Παρολα αυτά, καλή χρονιά και κουράγιο σε όλους τους αγωνιζόμενους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 19, 2008 10:31
Δημοσ.: 2929
Τοποθεσια: Στη σέλα...
Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
GiannisZ έγραψε:
iatrodikastis έγραψε:

Επακόλουθα:

Καλημέρα!
Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους:
1. Το οικονομικό θέμα διοργανωτών River με την ΛΕΜΟΒ θεωρώ ότι ήταν το τελευταίο πρόβλημα, καθώς ήταν σίγουρο ότι ένα τέτοιο εγχείρημα θα έμπαινε μέσα την πρώτη χρονιά.
2. Προσωπικά και ως Σωματείο ΕΔΟ ήρθαμε σε επαφή με τους διοργανωτές, τους οποίους προτρέψαμε επανειλημμένα για -και πάλι- σύμπραξη με την ΛΕΜΟΒ για την επόμενη χρονιά.
Η ΛΕΜΟΒ ήταν κάθετη ότι δεν θέλει συνεργασία.
3. Προκειμένου να μην πάει χαμένη η προσπάθεια, το ΕΔΟ δήλωσε πως αναλαμβάνει την ευθύνη -ΕΑΝ η ΛΕΜΟΒ δεν έχει αντίρρηση-, να μπει μπροστά για την διοργάνωση του επόμενου RIVER. H ΛΕΜΟΒ είχε αντίρρηση και ως προς αυτό!
4. Προκειμένου να μην πάει και πάλι χαμένη η προσπάθεια, το ΕΔΟ πρότεινε να αναλαμβάνει την ευθύνη η ΑΜΟΤΟΕ και να μπει μπροστά για την διοργάνωση του επόμενου RIVER. H ΛΕΜΟΒ είχε αντίρρηση και ως προς αυτό!!! Κι φυσικά η ΑΜΟΤΟΕ δεν ήθελε να σπάσει αυγά με ένα Σωματείο της.

Σκέφτηκα πολλές φορές να μιλήσω προσωπικά με τα παιδιά της ΛΕΜΟΒ, αλλά η πρακτική του ΟΧΙ σε ΟΛΑ, και "να ψοφήσει ο γάιδαρος του γείτονα" είναι μια πρακτική που δεν μου αρέσει ούτε με ενθαρρύνει για διαλόγους ή συνεργασίες αν και πάλι δεν είμαι ποτέ αρνητικός.

Το αποτέλεσμα? Η δημιουργία μιας ακόμη λέσχης στην πόλη...

Υ.Γ. Βάσει αθλητικού Νόμου, σαφέστατα επιτρέπεται η διοργάνωση αγώνων από τα Σωματεία σε οποιοδήποτε μέρος της χώρας!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 14:09 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

doc έγραψε:
GiannisZ έγραψε:

Καλημέρα!
Για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους:
1. Το οικονομικό θέμα διοργανωτών River με την ΛΕΜΟΒ θεωρώ ότι ήταν το τελευταίο πρόβλημα, καθώς ήταν σίγουρο ότι ένα τέτοιο εγχείρημα θα έμπαινε μέσα την πρώτη χρονιά.
2. Προσωπικά και ως Σωματείο ΕΔΟ ήρθαμε σε επαφή με τους διοργανωτές, τους οποίους προτρέψαμε επανειλημμένα για -και πάλι- σύμπραξη με την ΛΕΜΟΒ για την επόμενη χρονιά.
Η ΛΕΜΟΒ ήταν κάθετη ότι δεν θέλει συνεργασία.
3. Προκειμένου να μην πάει χαμένη η προσπάθεια, το ΕΔΟ δήλωσε πως αναλαμβάνει την ευθύνη -ΕΑΝ η ΛΕΜΟΒ δεν έχει αντίρρηση-, να μπει μπροστά για την διοργάνωση του επόμενου RIVER. H ΛΕΜΟΒ είχε αντίρρηση και ως προς αυτό!
4. Προκειμένου να μην πάει και πάλι χαμένη η προσπάθεια, το ΕΔΟ πρότεινε να αναλαμβάνει την ευθύνη η ΑΜΟΤΟΕ και να μπει μπροστά για την διοργάνωση του επόμενου RIVER. H ΛΕΜΟΒ είχε αντίρρηση και ως προς αυτό!!! Κι φυσικά η ΑΜΟΤΟΕ δεν ήθελε να σπάσει αυγά με ένα Σωματείο της.

Σκέφτηκα πολλές φορές να μιλήσω προσωπικά με τα παιδιά της ΛΕΜΟΒ, αλλά η πρακτική του ΟΧΙ σε ΟΛΑ, και "να ψοφήσει ο γάιδαρος του γείτονα" είναι μια πρακτική που δεν μου αρέσει ούτε με ενθαρρύνει για διαλόγους ή συνεργασίες αν και πάλι δεν είμαι ποτέ αρνητικός.

Υ.Γ. Βάσει αθλητικού Νόμου, σαφέστατα επιτρέπεται η διοργάνωση αγώνων από τα Σωματεία σε οποιοδήποτε μέρος της χώρας!

Θα ήθελα και την τοποθέτηση της ΛΕΜΟΒ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 18:40 
Χωρίς σύνδεση
DirtBike.gr official support group
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 19:24
Δημοσ.: 4021
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Moto: μας άφησε.....
doc έγραψε:

Ερώτηση επειδή δεν ξέρω τον αθλητικό νόμο και δεν έχω τον χρόνο να μπω στην διαδικασία να τον μελετήσω,
Το οποίο όμως σωματείο πρέπει να είναι αναγνωρισμένο από την ΑΜΟΤΟΕ για να κάνει αγώνα.
Υπάρχει η πιθανότητα η ΑΜΟΤΟΕ να πει δεν σε αναγνωρίζω σε κάποιο σωματείο για τον Α ή Β λόγο??
ακόμα και αν η λέσχη-σωματείο έχει τον απαιτούμενο αριθμό μελών-αθλητών??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 19:08 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 19:14
Δημοσ.: 9718
Τοποθεσια: ΚΟΠΑΝΗ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
zapmaria έγραψε:
doc έγραψε:

Ερώτηση επειδή δεν ξέρω τον αθλητικό νόμο και δεν έχω τον χρόνο να μπω στην διαδικασία να τον μελετήσω,
Το οποίο όμως σωματείο πρέπει να είναι αναγνωρισμένο από την ΑΜΟΤΟΕ για να κάνει αγώνα.
Υπάρχει η πιθανότητα η ΑΜΟΤΟΕ να πει δεν σε αναγνωρίζω σε κάποιο σωματείο για τον Α ή Β λόγο??
ακόμα και αν η λέσχη-σωματείο έχει τον απαιτούμενο αριθμό μελών-αθλητών??

Όχι η Αμοτοε
Αλλά το εκάστοτε τεαμ υπουργείου .......

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 13:26 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Παρατηρώ ότι ενώ έχουμε μια αρνητική εικόνα για κάποιον όσον αφορά τον χαρακτήρα του και το επίπεδο κατανόησης των πραγμάτων,
τον εμπιστευόμαστε σαν επαγγελματία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 20:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 22, 2009 16:00
Δημοσ.: 479
Moto: YAMAHA WR450F
Γιατί δεν λέτε ονόματα τι στο διάολο κάνουμε.... :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: