Ημερομηνία Κυρ Μάιος 20, 2018 21:35

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 53 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορίες αρχαρίων στο trial
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 05, 2014 11:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Μάιος 06, 2011 08:12
Δημοσ.: 1380
Τοποθεσια: Αθήνα
cirica έγραψε:
Ναι , με την διαφορα ότι το πελμα δεν είναι ''κλειδωμενο'' στα μασπιε. Οι μποτες για τριαλ εχουν 2 κυριες διαφορες, η μια είναι το πελμα οπου είναι ενιαο (φλατ, χωρις τακουνι ) και η άλλη ότι είναι πολύ μαλακια (το δερμα) .Αυτό επιτρεπει να μετακινειται το πελμα πανω στο πατακι χωρις να σκαλωνει, και η αρθροση του αστραγαλου να είναι ποιο ελευθερη στις κινησεις χωρις να χανει το πελμα την πιεση στο πατακι.
Άρα το δεξί πόδι μπορεί / πρέπει να μετακινείται εμπρός πίσω πάνω στο μαρσπιέ, αλλά και μέσα / έξω (η μύτη του). :think:
cirica έγραψε:
Σε λιγες μερες θα φτιαξω βιντεο για τις στροφες , εκει εχει σημασια πως παταμε και ελπιζω να βοηθησω να μπεις στην ''φιλοσοφια'' ;)
Δώσε video στο λαό να μάθει trial. :handgestures-thumbup:

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 05, 2014 13:29 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 01, 2012 16:34
Δημοσ.: 522
Τοποθεσια: PATRA
Moto: -jotagas 250 - africa650 xt 500
S16 έγραψε:
Άρα το δεξί πόδι μπορεί / πρέπει να μετακινείται εμπρός πίσω πάνω στο μαρσπιέ, αλλά και μέσα / έξω (η μύτη του). :think:
[/quote]

:handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 05, 2014 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Ιούλ 16, 2010 13:23
Δημοσ.: 900
Τοποθεσια: ΚΟΡΩΠΙ
Moto: EXCF 350 Σαν παπάκι.
Κοίτα να δείς που έπιασα τον εαυτό μου να κοιτάει αγγελίες με trial :think: :lol: :lol: :lol:
:arrow: Τα λεφτά πολλοί εμίσησαν,,,,,,,,,,Το έπαθλο κανείς :handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Τι είναι η μοτοσυκλέτα trial
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 24, 2014 05:02 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τετ Φεβ 19, 2014 23:26
Δημοσ.: 18
Μπορεί να μου πεί κάποιος ΑΝ ξέρει το κερδίζεις με το trial σε σχέση με το enduro και το ανάποδο???

θέλω να ξεκινήσω σύντομα κάτι απο τα 2 και δεν δεν ξέρω τι.
και γενικά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για κανένα απο τα 2 οπότε τώρα ρωτάω να μάθω να δώ τι θα κάνω!

Απλά αν μπορείτε να ειστε αντικειμενικοί ώστε να μπορέσω να αποφασίσω(εννοώ μην πείτε επειδή κάνετε trial ας πούμε το enduro ειναι χάλια)

Ευχαριστώ..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι η μοτοσυκλέτα trial
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 24, 2014 10:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 13, 2011 21:45
Δημοσ.: 1169
Τοποθεσια: Θεσ/νικη
Moto: ΒΕΤΑ #377
oldboy έγραψε:
Μπορεί να μου πεί κάποιος ΑΝ ξέρει το κερδίζεις με το trial σε σχέση με το enduro και το ανάποδο???

και γενικά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για κανένα απο τα 2 οπότε τώρα ρωτάω να μάθω να δώ τι θα κάνω!

Απλά αν μπορείτε να ειστε αντικειμενικοί ώστε να μπορέσω να αποφασίσω(εννοώ μην πείτε επειδή κάνετε trial ας πούμε το enduro ειναι χάλια)

Ευχαριστώ..

Μπες στο youtube ..
Δες καμια 100αρια βιντεακια απο αγωνες εντουρο - μοτοκρος - extreme enduro - endurocross - supercross - trial , παγκοσμιο , sixdays, εθνικα πρωταθληματα κλπ και στο τελος θα ξερεις τι σου αρεσει περισσοτερο και με τι θα ξεκινησεις.. ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 24, 2014 10:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Μάιος 06, 2011 08:12
Δημοσ.: 1380
oldboy έγραψε:

Ευχαριστώ..
Ξεκίνα με ότι κάνει η παρέα σου.
Στο enduro παίζει μεγάλο ρόλο η παρέα.
Θα γελάσεις και θα προσφέρεις γέλιο,
θα κοροϊδέψεις και θα σε κοροϊδέψουν,
θα προκαλέσεις και θα σε προκαλέσουν,
θα βοηθήσεις και θα σε βοηθήσουν,
και στα διαλλείματα, θα συζητάτε, γελάτε, τσακώνεστε.
Στο trial τα πράγματα είναι λιιιιιγο πιο διαφορετικά, αλλά η λογική παραμένει η ίδια!

Στα Hobby η παρέα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. ;)
Αλλιώς γίνεται προπόνηση, και άθλημα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 24, 2014 13:15 
Χωρίς σύνδεση

S16 έγραψε:
oldboy έγραψε:

Ευχαριστώ..
Στο trial τα πράγματα είναι λιιιιιγο πιο διαφορετικά, αλλά η λογική παραμένει η ίδια!

Ναι βασικα δεν εχω ουτε εναν φιλο που να ασχολειται εστω και λιγο με οτιδηποτε τυπου μηχανης οποτε αυτο ειναι μια πικρη ιστορια..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 24, 2014 18:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Μαρ 28, 2012 12:02
Δημοσ.: 1300
Moto: Sherco Trial 2.9
oldboy έγραψε:
S16 έγραψε:

Ναι βασικα δεν εχω ουτε εναν φιλο που να ασχολειται εστω και λιγο με οτιδηποτε τυπου μηχανης οποτε αυτο ειναι μια πικρη ιστορια..

Αν δεν εχεις παρεα ,ξεκινα trial...

Επειδη προπονηση trial κανεις και κατω απο το σπιτι σου ολομοναχος ,ενω enduro ειναι επικινδυνο να πας μονος σου στο βουνο ...

Βεβαια και εντουρο προπονηση μπορεις να κανεις μονος σου σε μια αλανα με χωματα διπλα απο το σπιτι σου ,και ειναι και πολυ καλο αυτο ,αλλα το εντουρο σημαινει βουνό και στο βουνο δε πηγαινουμε ποτε μονοι μας...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 24, 2014 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

oldboy έγραψε:

Ευχαριστώ..

φιλε oldboy θα ηθελα να σε ρωτησω πριν απαντησω , ποια η σχεση με την μοτοσυκλετα, που μενεις στην Αθηνα, και ποια η σχεση με το βουνο.
Όχι ότι θα είναι διαφορετικη η απαντηση στο ''τη κερδίζεις με το τριαλ ή με το εντουρο...." αλλα θα βοηθουσε ποιο πολύ .
Το συγουρο είναι ότι εκανες καλη αρχη με το να απευθηνεις την ερωτηση σε ένα φορουμ οπου ΑΓΑΠΟΥΝ τη μοτοσυκλετα ,
και ιδικοτερα την ...dirt εκδοχή της . Εκτος από τις απαντησεις ειμαι σίγουρος ότι θα δεχτεις και προσκλησεις ώστε να δεις και από κοντα καποια πραγματα. Από εμενα προσωπικα αν βρεθεις προς Πατρα μερια ευχάριστος να βρεθουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 25, 2014 02:48 
Χωρίς σύνδεση

cirica έγραψε:
oldboy έγραψε:

Ευχαριστώ..

φιλε oldboy θα ηθελα να σε ρωτησω πριν απαντησω , ποια η σχεση με την μοτοσυκλετα, που μενεις στην Αθηνα, και ποια η σχεση με το βουνο.
Όχι ότι θα είναι διαφορετικη η απαντηση στο ''τη κερδίζεις με το τριαλ ή με το εντουρο...." αλλα θα βοηθουσε ποιο πολύ .
Το συγουρο είναι ότι εκανες καλη αρχη με το να απευθηνεις την ερωτηση σε ένα φορουμ οπου ΑΓΑΠΟΥΝ τη μοτοσυκλετα ,
και ιδικοτερα την ...dirt εκδοχή της . Εκτος από τις απαντησεις ειμαι σίγουρος ότι θα δεχτεις και προσκλησεις ώστε να δεις και από κοντα καποια πραγματα. Από εμενα προσωπικα αν βρεθεις προς Πατρα μερια ευχάριστος να βρεθουμε.

Η σχέση μου με την μοτοσυκλέτα ειναι λίγη.
1χρόνο ειχα μηχανή (πριν 2 χρόνια) μια ninja 250r και κυκλοφορούσα στην Αθήνα 2 φορές είχα κάνει και ταξίδι.

Στην Αθήνα μένω γενικά στα βόρεια προάστια (όχι στου διαόλου)
Και η σχέση μου με το βουνό ειναι ανύπαρκτη!

Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση αν και κάπως δύσκολο.Εκτος αν έρθω για το καρναβάλι!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 25, 2014 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

παμε λυπών στο τι κερδίζεις κατά την αποψη μου παντα. Το εντουρο και το τριαλ δεν είναι κατι όμοιο ώστε να πω ότι κατι χανεις και κατι κερδίζεις.
Η μονη ισως ομοιοτητα βρεισκετε στον χαρακτήρα των αναβατων, μας αρεσουν οι δυσκολιες , μας εξιταρει το ακατορθοτο και συγουρα, να κανουμε αυτό που μας αρεσει μεσα στην φυση. Τα ορια τα βαζει ο καθενας για τον εαυτο του. Ετσι στις πρωτες βολτες θα πρεπει να βαλεις χαμηλα τον πήχη και σιγα σιγα θα καταλάβεις αν πραγματικα σου αρεσει αυτό που κανεις.
Ο βασικος χαρακτήρας του εντουρο είναι να κανεις διαδρομες εκτος δρομου και στην διαρκεια να περασεις από καποια ποιο δυσκολα κοματια (μονοπατια , ποταμια, κτλ) .
Στο τριαλ οι διαδρομες είναι πολύ ποιο μικρες εως μηδενικές αν κανεις στατικο τριαλ (π.χ σε παρκο με εμποδια) και στην διαρκεια οι δυσκολιες και τα ''απατητα'' μεροι είναι αυτά που ψάχνεις.
Οδηγικα θα βελτιωθείς παρα πολύ ότι και από τα δυο και αν κανεις. Αν κανεις εντουρο δεν σημαίνει ότι θα μπορεις να κανεις και τριαλ , και το αντιστροφο.
Στις συζητήσεις ποιο πανω αναφέρομαι στα πολύ θετικα στοιχεια που μπορει να σου δωσει οδηγικα ένα τριαλ (αισθηση ,ισορροπία, χρήση του σωματος κτλ ) σε έναν αναβατη εντουρο. Αυτό ισως σε μπέρδεψε και θεωρισες ότι κανουμε καποια σύγκριση.
Σίγουρα το τριαλ θα ειναι μεγαλο σχολείο αν ξεκινήσεις με αυτό αλλα δεν υπαρχει σωστο και λαθος ,δες , δοκιμασε , και ξεκινα με αυτό που σου αρεσει ποιο πολύ.
Από αυτά που εχεις γραψει δεν θα εχεις πρόβλημα απόστασης ώστε να διαγράψεις καποιο ,και τα υπολοιπα δεν δειχνουν κατι που να εχεις καποια κλιση..... :think: ....θα επιμείνω ,κανε αυτό που σου αρεσει ποιο πολύ. :handgestures-thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 21, 2015 18:30 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τετ Απρ 28, 2010 15:16
Δημοσ.: 295
Τοποθεσια: Χαλκίδα
Moto: Jotagas
Τελικά στην Ευρώπη ισχύει ή δεν ισχύει κανόνας non stop ;

Βλέπω αγώνες του 2015 , που δεν ισχύει . Σε κάποιες χώρες δεν ισχύει ( Βέλγιο ;) και πως γίνεται αυτό - δεν ανήκουν στη FIM ;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 21, 2015 18:31 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τετ Απρ 28, 2010 15:16
Δημοσ.: 295
Τοποθεσια: Χαλκίδα
Moto: Jotagas
Κατά λάθος μπήκε η φατσούλα , πήγα να κλείσω την παρένθεση ( δεν εννοώ κάτι ) .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 22, 2015 14:41 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

δεν ξερω πως γινεται με την fim αλλα από διαφορα βιντεο πρωταθλημάτων ευρωπαικων χωρών βλεπω ότι εχουν μίξη stop και non stop.
Φανταζομαι ότι και εδώ εάν βαζαμε 2 ειδικες από τις 6 με τους παλιους κανονες θα εδινε περισοτερο ενδιαφερον σε αθλητες και θεατες .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 23, 2015 09:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Μαρ 31, 2013 09:30
Δημοσ.: 292
Τοποθεσια: Γλυφάδα, Βριλήσσια
Moto: ΒΕΤΑ 300rr, DT125
Προς τον oldboy.
Βασικός παράγοντας στη Αθηνα, είναι που αποθηκεύεις το μηχανάκι, και πως το μεταφέρεις.
Και στις 2 περιπτωσεις, για αποθήκευση, θέλει κλειστό χώρο, ή πίσω αυλή-ακάλυπτο.
Για τη μεταφορά, αν αποφασίσεις οτι θα ασχοληθείς χρειάζεται τρειλερ, αγροτικό, κλουβάκι κτλ...
Αλλά επειδή βλέπω οτι πας ψάχνοντας, θα πρότεινα enduro, που πας και καβαλα όπου θες, χωρίς τρέιλερ και μανουρες...

Σε πρώτη φάση θα μπορούσες να πάρεις ενα οικονομικό enduro ή eduradiko on/off. Για να μπεις στο χώρο.
Πχ: yamaha TTR, yamaha DT, honda xr400 ή μετά σε καθαρά enduro μηχανάκια

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 53 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: