Ημερομηνία Δευτ Μάιος 21, 2018 01:16

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 25 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Καρδιακοί παλμοί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 22, 2017 09:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Ιουν 12, 2015 11:59
Δημοσ.: 8
Moto: crf 250 zanardo
Καλημέρα σε όλους, είμαι καιρό τώρα μελος και διαβαζω αρκετά, αν και αυτό ειναι το πρώτο μου θέμα. Δημήτηρς από Θεσσαλονίκη εδώ. Είμαι αγωνιζόμενος τα 2 τελευταία χρόνια περίπου και ένα από τα θεματα που απασχολεί εμένα και πολλους συναθλητές είναι οι σφιγμοί κατά τη διάρκεια των ειδικών διαδρομών, ή ακόμα και μιας γρήγορης βόλτας. Κατά πόσο επηρεάζουν οι σφιγμοί την απόδοση και την αντοχή των μυών? Το άγχος του αγώνα είναι όντως ένας μεγαλος παραγοντας αυξησής τους. Από προσωπική εμπειρία έχει τύχει να βγω απο 2,5κμ ειδική και να μη μπορώ να μιλήσω, με απόδοση κατω του μετρίου, ενω στη μεγαλη enduro ειδική των σερρων προσφατα πετυχσ εναν αξιολογο χρονο (για τα δεδομενα μου πάντα) κρατωντας τους παλμους μου χαμηλα.
Παραθέτω ενα βιντεακι ενος αγωνιζομενου στο Ιταλικο πρωτάθλημα που αναγραφει και παλμους κλπ.
Αν εχει ξανανοιχτει το θέμα ζητω στυγνωμη κ ας διαγραφεί! :) ;)
https://www.youtube.com/watch?v=59yPryX ... 522.444462
Ο τυπος δουλευει 170-180 σταθερα σε καποιες φασεις

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Καρδιακοί παλμοί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 22, 2017 11:00 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 19:14
Δημοσ.: 9708
Τοποθεσια: ΚΟΠΑΝΗ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Dimitrakisexc έγραψε:
Καλημέρα σε όλους, είμαι καιρό τώρα μελος και διαβαζω αρκετά, αν και αυτό ειναι το πρώτο μου θέμα. Δημήτηρς από Θεσσαλονίκη εδώ. Είμαι αγωνιζόμενος τα 2 τελευταία χρόνια περίπου και ένα από τα θεματα που απασχολεί εμένα και πολλους συναθλητές είναι οι σφιγμοί κατά τη διάρκεια των ειδικών διαδρομών, ή ακόμα και μιας γρήγορης βόλτας. Κατά πόσο επηρεάζουν οι σφιγμοί την απόδοση και την αντοχή των μυών? Το άγχος του αγώνα είναι όντως ένας μεγαλος παραγοντας αυξησής τους. Από προσωπική εμπειρία έχει τύχει να βγω απο 2,5κμ ειδική και να μη μπορώ να μιλήσω, με απόδοση κατω του μετρίου, ενω στη μεγαλη enduro ειδική των σερρων προσφατα πετυχσ εναν αξιολογο χρονο (για τα δεδομενα μου πάντα) κρατωντας τους παλμους μου χαμηλα.
Παραθέτω ενα βιντεακι ενος αγωνιζομενου στο Ιταλικο πρωτάθλημα που αναγραφει και παλμους κλπ.

Και 205 έχω δει προσωπικά
170 180 είναι νορμαλ

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 23, 2017 13:49 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 01, 2008 16:43
Δημοσ.: 3556
Τοποθεσια: ColdWater
Moto: KTM EXC-F 250
Οντως οπως τα γραφει ο Αχιλλεας!!! Στη θεωρια τα ορια ειναι στο πινακακι αλλα τα προσωπικα του καθενος διαφερουν! Με μια εργομετρηση μαθαινετε τα προσωπικα και ξερετε που πρεπει να κινειστε για να βελτιωθειτε!
:obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 24, 2017 19:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Φεβ 18, 2011 15:36
Δημοσ.: 343
Τοποθεσια: Σερρες
Moto: ktm exc-f 250 +yamaha fz1 fazer
O γενικος τυπος ειναι οπως ειπαν και πιο πανω,220-ηλικια =100% μπορει να αποκλινει ομως αρκετα απ τον ατομικο σου.
Ο ατομικος σου πρεπει να βρεις τους μεγιστους παλμους ισως με σπριντ διαλλειματικα φορωντας παλμογραφο και τους παλμους ηρεμιας, μολις ξυπνησεις το πρωι πριν καν σηκωθεις απ το κρεβατι.
Αφαιρεις απ τον μεγιστο της ηρεμιας πολαπλασιαζεις το ποσοστο που θελεις να προπονηθεις και προσθετεις τους
παλμους ηρεμιας.δλδ μεγιστο 190παλμοι -60 ηρεμιας *70%+60παλμους ηρεμιας=151 παλμους το 70% της ΜΚΣ.(μεγιστη καρδιακη συχνοτητα)

Ζωνες προπονησης
Αποκατασταση 50-70% της ΜΚΣ
Χτισιμο αεροβιας αντοχης 70-80% ΜΚΣ
Αναεροβια 80-90% ΜΚΣ
Ζωνης ταχυτητας 90-100% ΜΚΣ

Αν θες να χτισεις αντοχη, ποδηλατο στο 70-80% της ΜΚΣ σου για 45 λεπτα η και παραπανω και σπριντακια για χτισιμο της αναεροβιας αντοχης σου.

ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 24, 2017 20:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 19, 2008 10:31
Δημοσ.: 2920
Τοποθεσια: Στη σέλα...
Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
JIMARAS έγραψε:
Dimitrakisexc έγραψε:

170 180 είναι νορμαλ

Μητσάρα, άσε τις υπερβολές γιατί αν έβλεπες 205 θα ήσουν στα θυμαράκια τώρα...
Προσγειώσου! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 24, 2017 20:55 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 27, 2008 11:06
Δημοσ.: 573
Moto: μοτο
doc έγραψε:
JIMARAS έγραψε:

170 180 είναι νορμαλ

παλι καλα ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 24, 2017 21:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 19:14
Δημοσ.: 9708
Τοποθεσια: ΚΟΠΑΝΗ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
doc έγραψε:
JIMARAS έγραψε:

170 180 είναι νορμαλ

Τι είμαι
Κάμπια σαν εσένα :lol:

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 06:34 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 01, 2008 16:43
Δημοσ.: 3556
Τοποθεσια: ColdWater
Moto: KTM EXC-F 250
doc έγραψε:
JIMARAS έγραψε:

170 180 είναι νορμαλ

Θα συμφωνησω :scared-eek: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 11:25 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 27, 2017 15:17
Moto: CRE450
Λέρας07 έγραψε:
Γειά σου Μητσάρα!
ο τύπος των ορίων είναι στον πίνακα εδώ
http://www.iatropedia.gr/ygeia/fysiolog ... ete/49901/
ποστάρω όλο το site γιατί έχει ωραίες πληροφορίες και είναι και πιο σωστό να μην κλέψω μόνο την εικόνα.
ανά 5 χρόνια ηλικίας πέφτει και 5 παλμούς το θεωρητικό όριο.

Τι πάει να πει όριο ; Πιο πάνω πεθαίνεις ή τρως πρόστιμο ; :-D

Εγώ όταν τρέχω 3χλμ ζέσταμα στον διάδρομο στα 10χλμ/ώρα και χωρίς να πιέζομαι είμαι στα 175 που βλέπω ότι σύμφωνα με το site είναι στο όριο της ηλικίας μου. Αν πάω στα 11χλμ/ώρα που το συντηρώ αλλά πιέζομαι χτυπάω 190άρες.

Ούτε που θέλω να ξέρω στις ειδικές που βγαίνει το πλεμόνι από την μύτη που πάνε οι σφυγμοί.

Οπως το βλέπω εγώ κάποιοι από εμάς απλως είμαστε πολύστροφοι. Τι να κάνουμε τώρα. Θα κόψουμε το μηχανάκι επειδή η φύση δεν μας προίκισε με καρδιά μαραθωνοδρόμου ;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 11:41 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 27, 2017 15:17
Moto: CRE450
Λοιπόν το έψαξα λίγο και ανακάλυψα ότι η φόρμουλα του 220 μείον την ηλικία είναι μια υπεραπλούστευση χωρίς πρακτική αξία. Αυτό που εκφράζει είναι το μέσο όρο. Το πρόβλημα είναι ότι η διασπορά είναι τόσο μεγάλη ώστε μετά δεν γίνεται να πάρεις τον μέσο όρο και να τον κάνεις κανόνα για όλο το δείγμα.

Ας πούμε σύμφωνα με αυτό το site: http://heartburnnews.blogspot.gr/2012/0 ... 0-age.html μετρήσεις που έγιναν σε κωπηλάτες αθλητές στην ίδια ομάδα και όλοι στα είκοσι τους βρήκαν κάποιους με μέγιστους σφυγμούς στα 220 και άλλους στα 160. Προφανώς οποιαδήποτε προπόνηση όλης της ομάδας με μπούσουλα το νούμερο που βγάζει η φόρμουλα θα ήταν αστεία.

Το σωστό είναι να βρεις τους σφυγμούς ηρεμίας και τους μέγιστους σφυγμούς για κάθε άτομο ξεχωριστά και να κάνεις στόχευση στο ποσοστό του εύρους. Αλλά το σωστό δεν είναι πιασάρικο και δεν μπορείς να το βάλεις σε ωραία ταμπελάκια πάνω στα μηχανήματα προπόνησης. ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 11:44 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Οκτ 29, 2008 14:24
Δημοσ.: 18075
Τοποθεσια: Ν.Smirni
Moto: BETA 250 RR
pagonis έγραψε:
Λοιπόν το έψαξα λίγο και ανακάλυψα ότι η φόρμουλα του 220 μείον την ηλικία είναι μια υπεραπλούστευση χωρίς πρακτική αξία. Αυτό που εκφράζει είναι το μέσο όρο. Το πρόβλημα είναι ότι η διασπορά είναι τόσο μεγάλη ώστε μετά δεν γίνεται να πάρεις τον μέσο όρο και να τον κάνεις κανόνα για όλο το δείγμα.

Ας πούμε σύμφωνα με αυτό το site: http://heartburnnews.blogspot.gr/2012/0 ... 0-age.html μετρήσεις που έγιναν σε κωπηλάτες αθλητές στην ίδια ομάδα και όλοι στα είκοσι τους βρήκαν κάποιους με μέγιστους σφυγμούς στα 220 και άλλους στα 160. Προφανώς οποιαδήποτε προπόνηση όλης της ομάδας με μπούσουλα το νούμερο που βγάζει η φόρμουλα θα ήταν αστεία.

Το σωστό είναι να βρεις τους σφυγμούς ηρεμίας και τους μέγιστους σφυγμούς για κάθε άτομο ξεχωριστά και να κάνεις στόχευση στο ποσοστό του εύρους. Αλλά το σωστό δεν είναι πιασάρικο και δεν μπορείς να το βάλεις σε ωραία ταμπελάκια πάνω στα μηχανήματα προπόνησης. ;)

ο adreasds πήρε ρολόι και μετράει τους παλμούς του,
αυτό πιστεύω θα τον οδηγήσει στον ατομικό του μπούσουλα και θα έχει μετρήσεις για ατομική προπόνηση βελτίωσης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 12:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 05, 2008 21:52
Δημοσ.: 3951
Moto: ΚAWASAKI KX 85- KLX 300 R
Xρόνια Πολλά σε ολους τους μάχιμους πολεμιστές της χωμάτινης απόλαυσης !!!!!!!!!!!!
Παιδιά την γνώση σας κ την γνώμη σας παρακαλώ .
Επειδή το εδωσα το σαράβαλο κ λέω να ξαναπάρω αλλά εχω κάτι φοβίες .........
Μετά τα εντουρομιτινγκοφεστιβαλογενεθλιογεγονότα κ μετά απο κάτι εξάωρα οδήγησης με την ψυχή στο στόμα ........κ ειδικά μετά τα Μέγκαρα με μετρήσεις ......το βράδυ της Κυριακής στις 10 το βράδυ βάρεσα κάτι 120-130 παλμούς
κ μετά ηρέμησε το καρδιακό σύστημα κ πίεση 8,5 εως 14 .
Λέω να μην ξανακαβαλάω κ να πάγαίνω για ψάρεμα ........
Εξετάσεις αίματος τις περνάμε οριακά ..........
Καρδιολογικές εχω να κάνω 2 χρόνια κ θα πάω τώρα ξανά γιατί βαρέσανε κάτι ζόρια με στέν κάτι συμμαθητές κ φίλοι ..........
Καλές βόλτεες κ αγώνες σε ολες κ ολους !!!!!!!! :handgestures-thumbup: :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 12:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Ιαν 26, 2009 20:27
Δημοσ.: 3901
Τοποθεσια: Αγρινιο
Moto: EXC 250
Αφου εισαι αγωνιζομενος χρειαζεσαι ομαδα για να πας οσο μπορεις.
Βρες εναν προπονητη να φτιαξετε προγραμμα και πηγαινε και σ ενα καρδιολογο για να σου λυσει τις απορειες και να σου δωσει συμβουλες.
Οι παλμοι σου μπορει να ανεβαινουν για παραδειγμα χωρις να κανεις εργο μονο και μονο γιατι εισαι πολυ σφιγμενος, προσπαθεις πολυ και δεν αναπνεεις σωστα.
Μπορει να υπαρχει κληρονομικη προδιαθεση αν και για μενα πιστευω οτι ο λογος που προανεφερα στην προηγουμενη προταση ειναι ο κυριοτερος.
Επισης μπορει και ο παλμογραφος σου να "χοροπηδαει" στην επαφη του, μιας και οι ειδικες εχουν μεγαλυτερο τρανταγμα και να σου δειχνει παραπανω.
Εγω ειχα δει στον δικο μου 210 και ειπα νατη η κολπικη μαρμαρυγη ας σταματησω στη μεση του δρόμου μηπως με μαζεψει κανας περαστικος αλλα μολις τσεκαρα τον καρωτιδικο καταλαβα οτι καπου αλλου ειναι το θεμα.
Παντως οι σφυγμοι δεν επιρεαζουν την αντοχη των μυων αλλα η προπονηση και ο μεταβολισμος τους θα σου δωσουν λιγοτερους σφυγμους.
Καλους αγωνες :greetings-waveyellow:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Φεβ 15, 2015 19:12
Δημοσ.: 2337
Moto: ΒΕΤΑ 300
Έχω δοκιμάσει την ζώνη μέτρησης καρδιακών παλμών της P…r (δεν γράφω την μάρκα γιατί κάποιοι θα λένε ότι τα παίρνω).
Σε χαλαρή Enduroβόλτα οι παλμοί ήταν από 140 μέχρι 160, ενώ σε γρήγορη με πιστάκια, οι παλμοί ήταν από 140 -189 το max.

Με το ρολόι, έγινε δοκιμή στις ίδιες διαδρομές και είχε μια μικρή απόκλιση στο avg αλλά και στο max, έδειχνε λιγότερο +-10 παλμούς.

Πριν τον πρώτο μου αγώνα ο Dr. με καθοδήγησε και πιστοποίησε! Πάς και κάνεις τα παρακάτω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
- Καρδιογράφημα (Κάθε έτος)
- Αιματολογικές (Κάθε έτος)
- Τεστ κοπώσεως (Κάθε έτος)
- Εργομέτρηση περιλαμβάνει την εργοσπιρομέτρηση, την αξιολόγηση της αναερόβιας ικανότητας σου και φυσικά την μέγιστη δύναμη που ασκείς. (Κάθε έτος)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 25, 2017 13:05 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 27, 2008 11:06
Δημοσ.: 573
Moto: μοτο
katsanick έγραψε:
.
Παντως οι σφυγμοι δεν επιρεαζουν την αντοχη των μυων αλλα η προπονηση και ο μεταβολισμος τους θα σου δωσουν λιγοτερους σφυγμους.
Καλους αγωνες :greetings-waveyellow:

Αυτό ονομάζεται δρομικη οικονομία και είναι το ρεζουμε σε αθλήματα αντοχης

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 25 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: