Ημερομηνία Παρ Δεκ 15, 2017 10:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 33 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καρδιακοί παλμοί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 26, 2017 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Φεβ 18, 2011 15:36
Δημοσ.: 340
Τοποθεσια: Σερρες
Moto: ktm exc-f 250 +yamaha fz1 fazer
Dimitrakisexc έγραψε:
katsanick έγραψε:
Αφου εισαι αγωνιζομενος χρειαζεσαι ομαδα για να πας οσο μπορεις.
Βρες εναν προπονητη να φτιαξετε προγραμμα και πηγαινε και σ ενα καρδιολογο για να σου λυσει τις απορειες και να σου δωσει συμβουλες.
Οι παλμοι σου μπορει να ανεβαινουν για παραδειγμα χωρις να κανεις εργο μονο και μονο γιατι εισαι πολυ σφιγμενος, προσπαθεις πολυ και δεν αναπνεεις σωστα.
Μπορει να υπαρχει κληρονομικη προδιαθεση αν και για μενα πιστευω οτι ο λογος που προανεφερα στην προηγουμενη προταση ειναι ο κυριοτερος.
Επισης μπορει και ο παλμογραφος σου να "χοροπηδαει" στην επαφη του, μιας και οι ειδικες εχουν μεγαλυτερο τρανταγμα και να σου δειχνει παραπανω.
Εγω ειχα δει στον δικο μου 210 και ειπα νατη η κολπικη μαρμαρυγη ας σταματησω στη μεση του δρόμου μηπως με μαζεψει κανας περαστικος αλλα μολις τσεκαρα τον καρωτιδικο καταλαβα οτι καπου αλλου ειναι το θεμα.
Παντως οι σφυγμοι δεν επιρεαζουν την αντοχη των μυων αλλα η προπονηση και ο μεταβολισμος τους θα σου δωσουν λιγοτερους σφυγμους.
Καλους αγωνες :greetings-waveyellow:

Σωστός φίλε μου, τις αναπνοές και τη διαχείρηση του άγχους προσπαθώ να δουλέψω.. όσο για προπονητές, ούτε οικονομική δυνατότητα υπάρχει, ούτε χρόνος. Είμαι στην ομάδα red riders όπου ο Βασίλης βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ, αλλα κάτι τέτοιο θεωρώ υπερβολικό να του το ζητήσω! Ευχαριστώ πολύ!

Τo προαγωνιστικο αγχος και το ανεβασμα παλμων εως ενα σημειο βοηθαει για να ειναι το σωμα ετοιμο για τον αγωνα,τωρα αν αυτο ειναι τοσο πολυ που σε δυσκολευει,κανε βασικες ασκησεις διαλογισμου (βαθιες ρυθμικες αναπνοες , συγκεντρωση στον στοχο κτλ).
Τα της καρδιας στον καρδιολογο σου και ΜΟΝΟ!
Για τις ζωνες προπονησης οπως σου ειπα και πιο πανω,μετρητη παλμων βρισκεις τα προσωπικα σου δεδομενα και βασει αυτων και των στοχων που εχεις πας σε ενα γυμναστη ή με ψαξιμο μονος σου ενα προγραμμα προπονησης που ταιριαζει στις αναγκες σου.
Σε μενα στα θεματα αντοχης και ποσο γρηγορα κατεβαινουν οι παλμοι,μετα απο ενα σπρωξιμο(σιχτιρι) με βοηθησαν οι προπονησεις τυπου crossfit.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 26, 2017 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Νοέμ 13, 2008 19:14
Δημοσ.: 9428
Τοποθεσια: ΚΟΠΑΝΗ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
Moto: ΚΤΜ 450 14
35-38 ηρεμία
Μέγιστο έχω δει 205
Καρδιογράφημα clean
Καρωτίδες με υπέρηχο clean
Στεφανιογράφημα έκανα από το δεξί καρπό clean
Τεστ κόποσεως clean (το μηχάνημα μετά θελει τεστ :lol: )
Κολύμπι ανοιχτής θάλασσας φουλ
Αγροτικές εργασίες φουλ
Σούπερ τροφές παραγωγής μου
Ύπνο μαζί με τον μπέμπη μου 22-5,30 και μεσημέρι μισή ώρα πάντα
48 ετών
Αυτά

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 26, 2017 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Παρ Φεβ 18, 2011 15:36
Δημοσ.: 340
Τοποθεσια: Σερρες
Moto: ktm exc-f 250 +yamaha fz1 fazer
JIMARAS έγραψε:
35-38 ηρεμία

:handgestures-thumbup: very fit ο jimaras.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 33 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: